صفحه اصلی / مقالات / تنها یک چهارم کانادایی ها برای روز مبادا چیزی کنار گذاشته اند

تنها یک چهارم کانادایی ها برای روز مبادا چیزی کنار گذاشته اند

نتایج نظرسنجی موسسه مالی مجمع پژوهش که پس از افزایش بهره وام مسکن در ششم سپتامبر از 0.75 به 1 درصد از سوی بانک مرکزی کانادا (که دومین از نوع خود در 3 ماه محسوب می شود) صورت گرفت، نشان می دهد این افزایش بر زندگی مالی نیمی از مردم کشور تاثیر منفی دارد. اما تنها یک چهارم کانادایی ها برای روز مبادا چیزی کنار گذاشته اند.

نظرسنجی مورد اشاره که با حضور هزار و 350 کانادایی بزرگسال انجام شد، همچنین نشانگر آن است که پس از 9 سال پایین بودن فوق العاده زیاد بهره وام مسکن در کشور، گیرندگان وام در مورد این افزایش دچار وحشت شده اند. زیرا هر کسی که بهره وام مسکن متغیر گرفته، می ترسد که دوباره نرخ اینگونه بهره ها مانند اوایل دهه 1980 زیاد شوند. کمااینکه 12 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی خاطرنشان کرده اند، که انتظار دارند این افزایش برای شان تاثیرات به شدت منفی داشته باشد. این میزان در نظرسنجی مشابهی که در ماه اوت صورت گرفت، تنها 6 درصد بود. لورن بازینف رئیس مجمع مورد اشاره می گوید: در یک برهه طولانی بهره وام مسکن به اندازه ای پایین بود، که گویی به مردم وام رایگان/ بدون بهره داده می شد. به همین سبب در آن برهه برخی ها چنان پای شان را بسیار زیادتر از گلیم خود دراز کردند، که گویی قرار است بهره وام مسکن هرگز افزایش پیدا نکند.

از دیگر سو 17 درصد شرکت کنندگان مورد اشاره بر این باورند، که افزایش مذکور برخی پیامدهای مثبت هم خواهد داشت. مثلا شهروندان ارشدی که دیگر وام مسکن ندارند (وام شان را تمام و کمال پرداخته اند)، می توانند از بهره بالاتر حساب های بانکی، و سرمایه گذاری های با درآمد ثابت بهره مند شوند. 38 درصد هم فکر می کنند، این افزایش هیچ گونه تاثیر مثبت یا منفی بر زندگی و اوضاع مالی شان نخواهد داشت.

در این میان لورن بازینف بیشتر نگران آن است، که 26 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی هیچ گونه پس اندازی برای روز مبادا ندارند. 40 درصد هم تنها قادرند، با پس انداز اندک خود حداکثر یک ماه دوام بیاورند.

این در حالی است که معمولا طراحان امور مالی توصیه می کنند، مردم به اندازه بین سه تا شش ماه هزینه زندگی خود را به صورت پس انداز داشته باشند، تا اگر به هر دلیل بیکار شدند، بتوانند مدتی روی پای خود بایستند. اما در واقعیت اوضاع چنین نیست. کمااینکه نظرسنجی مورد اشاره نشان می دهد، که پس انداز 14 درصد شرکت کنندگان معادل هزینه دو تا سه ماه زندگی شان است. همچنین به ترتیب تنها 9 و 13 درصد از آنان می توانند در صورت بیکار شدن، هزینه بین چهار تا پنج ماه، و شش ماه تا یک سال زندگی خود را تامین کنند. در عین حال فقط پس انداز 15 درصد از آنان کفاف هزینه یک سال زندگی شان را می دهد. 56 درصد از اینگونه افراد را گروه سنی از 55 سال به بالا تشکیل می دهند. به همین سبب لورن بازینف می گوید: شوربختانه نسل جوان در وضعیت واقعا مخاطره آمیزی قرار دارد. کمااینکه بیش از یک سوم (35 درصد) گروه سنی بین 18 تا 34 سال، اصلا پس انداز ندارند. پس انداز 10 درصد آنها هم تنها برای گذران یک ماه از زندگی شان کفایت می کند.

با توجه به هزینه بالای مسکن در شهرهای بزرگ کشور، شگفت آور نیست که نتایح مورد اشاره نشان بدهند که 60 درصد از جوانان در مورد احتمال افزایش بهره وام مسکن نگرانند. در مقابل سن و سال دارترها که ثروتمندتر هم هستند، نگرانی کمتری دارند. کمااینکه این میزان برای گروه سنی 55 تا 64 سال، 28 درصد می باشد.

لورین کمبل رئیس هیئت مدیره و مدیر اجرایی نهاد موسوم به اعتبار مالی کانادا در مورد تاثیر افزایش بهره وام در بازار مسکن شهرهایی مانند تورنتو که در آنها ملک و املاک گران است، خاطر نشان می کند: مردم به دام افتاده اند. زیرا بسیاری از آنان بیش از اندازه توان شان در این بازار خرید کرده اند.

بنا بر اظهارات وی البته این افزایش بهره وام مسکن، بر بهره کارت های اعتباری/ کردیت کارت ها تاثیری نخواهد داشت. چراکه میزان بهره آنها از پیشترها هم بالا بود. اما برای گیرندگان وام مسکن با نرخ بهره وام متغیر، زنگ خطر به شمار می رود.

داگلاس پورتر اقتصاددان ارشد گروه مالی بانک مونترال هم می گوید، یافته های مجمع مورد اشاره بازتاب مستقیم نگرانی گسترده پیرامون بالا آوردن قرض خانواده ها هستند. البته همچنین نشان می دهند، که این نگرانی ها بی دلیل نمی باشند.

داگلاس هویز کارشناس حوزه ورشکستگی شرکت هویز، میکالوس و شرکا، مستقر در کیچنر انتاریو نیز خاطرنشان می نماید از آنجا که کانادایی ها در وام گرفتن به سطوح بی سابقه رسیده اند، نمی توانند حتی فکر پس انداز کردن را به مخیله خویش راه دهند. او همچنین پیش بینی می کند که با افزایش بهره وام مسکن، از جمله  پرداخت اقساط ماهانه برای شمار بیشتری از مالکان واحدهای مسکونی سخت تر می شود.

از دیگر سو داگلاس پورتر انتظار دارد، بانک مرکزی در مورد یک افزایش بهره وام مسکن دیگر بسیار محتاطانه تر عمل کند. زیرا نظرسنجی مورد اشاره نشان می دهد، مردم در این مورد بسیار حساس هستند. البته این بدان معنی نیست، که این بانک چنین افزایشی را متوقف خواهد کرد. بلکه جهت اقدامی دیگر بسیار آگاهانه و محتاطانه وارد عمل خواهد شد. کمااینکه می گوید: هر افزایش بهره دیگری نسبتا کم خواهد بود.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *