اخباراخبار کانادا
موضوعات داغ

تنها راه خلاصی ترودو از رسوایی لاوالین چیست؟

تورنتو- تام پارکین از مجله Maclean’s، مقاله جالبی را در مورد رسوایی SNC Lavalin منتشر کرده است. پارکین می نویسد: رسوایی SNC-Lavalin، که در حال حاضر در هفته هفتم خود بسر می برد به 5 استعفا و همچنین افت قابل توجه حمایت عمومی از حزب لیبرال منجر شد. به نظر نمی رسد که پایانی برای آن وجود داشته باشد.
تنها یک راه خروج از این رسوایی وجود دارد. حال سوال این است که آیا دولت لیبرال ترودو آماده در نظر گرفتن آن هست یا خیر؟
باز هم لیبرال ها برای مسکوت گذاشتن ماجرا در کمیته قضایی با منحرف کردن ذهن کانادایی ها با لایحه بودجه تلاش کردند. هنگامی که تلاش آنها شکست خورد، لیبرال ها حملات خود بر علیه جودی ویلسون-ریبالد وزیر دادگستری سابق و جین فیلپات وزیر خزانه داری را تشدید کردند. این استراتژی نیز شکست خورد. بر اساس گزارش دارلینگ بریکر در مورد نتیجه نظرسنجی IPSOS، کانادایی ها بیشتر ادعاهای ویلسون-ریبالد را باور می کنند تا جاستین ترودو را.
حزب لیبرال هفت هفته است که در محاصره شدید قرار گرفته است. حال این نگرانی وجود دارد که میزان محبوبیت لیبرال ها از 30 درصد نیز پایین تر برود. لیبرال های ترودو راه فرار از محاصره را ندارند. اگر لیبرال ها مدرک مستند برای اثبات دروغ بودن ادعاهای ویلسون-ریبالد داشتند، نمایندگان لیبرال مجلس آن را چند هفته پیش به کمیته قضایی ارائه می کردند. اما هیچ کدام از شهادت های ارائه شده در برابر کمیته قضایی ادعای اولیه ریبالد مبنی بر تلاش ترودو و لیبرال ها برای اعمال نفوذ سیاسی در پرونده کیفری شرکت SNC Lavalin را بی اعتبار نکرد. حال به نظر می رسد حلقه محاصره تنگ تر شده است.
استراتژیست های لیبرال تاکنون باید دریافته باشند که نمی توانند مانع اطلاع یافتن کانادایی ها از واقعیت بشوند. به همین دلیل لیبرال های ترودو باید تنها راه موجود برای خلاصی را انتخاب کنند. نخست وزیر باید به کانادایی ها بگوید که چه کرده است. باید به اشتباهش اعتراف کند و طلب بخشش نماید. ضمنا دستور انجام تحقیقات مستقل در مورد ماجرا را باید داده و برای به دست آوردن اعتماد کانادایی ها سخت تلاش کند. در غیر اینصورت پیامدهای آن گریبان دولت و حزب لیبرال را خواهد گرفت. تنها 7 ماه به انتخابات فدرال باقی مانده است. اگر در نهایت لیبرال ها موفق به تشکیل دولت اقلیت بشوند، راه برای تشکیل مجدد کمیته قضایی هموار شده است و تحقیقات ادامه خواهد یافت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0