مقالاتمقالات سیاسی

تنها جاستین ترودو می تواند مانع خونریزی بیشتر لیبرال ها بشود

اتاوا – به نقل از Toronto Star: جاستین ترودو و وزرای کابینه اش به اقصی نقاط کشور سفر کرده و در رابطه با رسوایی SNC Lavalin جملات حساب شده مبنی بر لزوم محافظت از اشتغال را برای کانادایی ها تکرار می کنند. اما استعفای ناگهانی خانم جین فیلپات (وزیر خزانه داری) که یکی از موفق ترین و خوشنام ترین وزرای کابینه می باشد، ثابت کرد که رویکرد لیبرال ها و شخص ترودو به جنجال شرکت کبکی بهیچوجه مناسب نیست.
شهادت جرالد باتز، دستیار سابق نخست وزیر در برابر کمیته قضایی مجلس فدرال نیز کافی نخواهد بود. باتز قرار است فردا صبح در کمیته حاضر شده و به سوالات اعضا درباره دخالت سیاسی احتمالی ترودو و دولت لیبرال در پرونده قضایی SNC از طریق اعمال فشار بر خانم ریبالد (وزیر دادگستری سابق) پاسخ بدهد. مایکل ورنیک، دبیر Privy Council نیز با حضور مجدد خود در کمیته قضایی کارساز نخواهد بود.
فیلپات قبل از ترک کابینه منتظر نماند تا اظهارات حامیان و وکلای نخست وزیر را بشنود. چرا؟ چون انتظار نداشت که هیچکدام از آنها بتوانند با اظهارات شان او را به ماندن متقاعد کنند یا ایمانش به حقانیت ریبالد را خدشه دار نمایند.

اگر ترودو می خواهد دولت و حزب اش را نجات بدهد و کانادایی ها را متقاعد کند که خود و همکارانش در پرونده SNC Lavalin کار خلافی انجام نداده اند، باید خود دست به کار شود. باید مکانی مناسب و معتبر، شاید حتی کمیته قضایی مجلس را برای دفاع از دولت بیابد. او باید از پنهان شدن پشت شعارهای دهان پر کن خودداری کرده و بطور دقیق و واضح به ادعاهای مطرح شده از سوی خانم ریبالد پاسخ بدهد. ادعاهایی که ریبالد آنها را تحت عنوان <حقایق من> ارائه کرد. حال باید از زبان نخست وزیر حقایق خودش را بشنویم.
استعفای فیلپات شاید حتی مهمتر از استعفای ریبالد از کابینه باشد. زیرا فیلپات در استعفانامه ای که برای نخست وزیر ارسال کرد، رویکرد دولت به استقلال و اعتبار قوه قضایی، بخصوص استقلال دادستان کل را زیر سوال برد. فیلپات ادعا کرد که اطمینانش را نسبت به رویکرد و نحوه برخورد دولت با مساله لاوالین از دست داده است. با اینکه او مستقیما از نخست وزیر نام نبرد، اما واضح است که در واقع اعتمادش به ترودو را از دست داده است.
استعفای فیلپات همچنین مهم است، چون او در موقعیت ممتازی در کابینه قرار داشت. علیرغم تلاش ناموفق لیبرال ها برای زیر سوال بردن شخصیت خانم ریبالد به عنوان فردی که کار کردن با او دشوار است، چنین ادعایی درباره فیلپات بهیچوجه صدق نمی کند. فیلپات ابتدا به عنوان وزیر بهداشت و درمان ترودو، سپس به عنوان وزیر امور اقوام نخستین و از ژانویه سال جاری نیز به عنوان وزیر خزانه داری خدمت کرد و از احترام بالایی نزد همحزبی ها و حتی رهبران و اعضای احزاب مخالف برخوردار است. بطوری که هیچ چیز نمی تواند اعتبارش را زیر سوال ببرد.
نکته جالب اینکه هر دو وزیر مستعفی ترودو، زن و سخت درگیر امور اقوام نخستین می باشند. ارتباط نزدیک ویلسون ریبالد با توجه به اینکه او اولین وزیر دادگستری کانادا از اقوام نخستین بود قابل درک است. فیلپات نیز همواره از حامیان حقوق بومیان به شمار آمده است و تحت تاثیر مسایل و مشکلات آنها قرار داشته است.
از دست دادن دو وزیر برجسته کابینه، ضربه سنگینی برای ترودو است. اگر استعفاهای بیشتری در راه باشند، ترمیم وجهه خدشه دار شده دشوارتر خواهد شد. این آسیب در حال حاضر می تواند مرگبار نباشد. به شرطی که نخست وزیر شخصا برای شفاف سازی اقدام کند. اگر ترودو بتواند ادعاهای ریبالد را بصورت مستند و قوی زیر سوال ببرد، شانس خوبی برای به حداقل رساندن آسیب و جلب اعتماد عمومی خواهد داشت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0