مقالاتمقالات سیاسی

تنش در مرز هند و چین؛ وزیر هند خواستار تحریم رستوران‌ های چینی شد

یک وزیر هند از مردم خواست تا رستوران‌ های چینی را تحریم کنند. پیشتر ارتش‌ های دو کشور در مرز کوهستانی مورد مناقشه دو طرف، درگیر شده بودند. 

رامداس آتاوالی، وزیر عدالت اجتماعی هند، همچنین خواستار ممنوعیت رستوران‌ هایی شد که ترکیبی از خوراک‌ های مختلف عرضه می‌ کنند و از جمله غذاهای چینی نیز در فهرست غذایشان وجود دارد. 

او در توییتی نوشت:‌ چین کشوری است که خیانت می کند. هند باید تمامی محصولات ساخت چین را تحریم کند. کلیه رستوران‌ ها و هتل‌ های هند که خوراک چینی عرضه می‌‌ کنند باید بسته شوند. 

اظهارات او به دنبال کشته شدن 20 سرباز هندی در جریان نزاع با سربازان چینی در دره گالوان، ایراد شد. دره گالوان در منطقه لاداخ و در غرب کوهستان هیمالیا قرار دارد. 

در درگیری شامگاه دوشنبه، صدها سرباز با نیزه و باتوم‌ های میخ‌ دار ساعت‌ ها مشغول نزاع بودند. این مرگبارترین درگیری میان دو طرف در 45 سال گذشته است. 

 

 

هند گفته که چین نیز کشته داده است. اما چین جزئیاتی درباره موارد احتمالی مرگ یا مجروحان در میان نیروهای خود ارائه نداده است. گروه‌ های ملی‌ گرا در هند خواستار تحریم کالاهای چینی و لغو قرارداد با شرکت‌ های چینی شده‌ اند. 

پیشتر در روز چهارشنبه معترضان در دهلی تظاهرات کردند و در حالی که شعار چین بیرون برود سر داده بودند، برخی محصولات ساخت چین را تخریب کردند. 

شرکت چینی اوپو، پخش زنده اینترنتی مربوط به راه‌ اندازی تلفن هوشمند خود در هند را لغو کرد. 

هر دو طرف یکدیگر را به شروع درگیری متهم می ‌کنند. 

موضع چین بر این استوار است که سربازان هندی عمدا طرف چینی را تحریک کرده و به آنان حمله کردند. چین در عین حال خواستار مذاکره شده است. 

 ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در گفت ‌وگوی تلفنی با همتای هندی خود به نقل از وزیر خارجه چین، وانگ یی، گفت: احترام و حمایت متقابل به نفع منافع طولانی‌ مدت ماست. 

هند و چین کشورهایی با اقتصادهای نوظهور و در تلاش برای رسیدن به توسعه کامل هستند. 

او در یک نشست خبری روزانه گفت:‌ پس از درگیری، چین و هند صحبت کردند و از طریق کانال‌ های دیپلماتیک و نظامی هماهنگی‌ هایی انجام شد. دو طرف توافق کردند که با وقایع جدی ناشی از درگیری در دره گالوان، منصفانه مواجه شوند و در اسرع وقت تنش را کاهش دهند. 

رویداد اخیر احتمال دارد که نارندرا مودی، نخست‌ وزیر هند را که در سال 2019 برای یک دوره پنج ساله دیگر به نخست‌ وزیری انتخاب شد، به چالش بکشد. کمپین انتخاباتی او بر امنیت ملی تمرکز داشت. 

آقای مودی چهارشنبه گفت که فداکاری سربازان فراموش نخواهد شد و به چین هشدار داد که هند خواستار صلح است، اما وقتی که تحریک می‌شود، فارغ از هر وضعیتی، پاسخ درخور خواهد داد. 

چین و هند در سال 1962 جنگ کوتاهی در مرز داشتند و گه ‌گاه ماموران گشت‌ زنی دو طرف نیز در مرز موسوم به خط کنترل واقعی با هم برخوردهایی داشته‌ اند. 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید