صفحه اصلی / اخبار / تمرکز دولت فدرال بر کاهش میزان نمک غذاهای عرضه شده در رستوران ها

تمرکز دولت فدرال بر کاهش میزان نمک غذاهای عرضه شده در رستوران ها

banner-niazmandiha2

تورنتو- در طول سال گذشته، دولت لیبرال فدرال تدابیری را برای ترویج تغذیه سالم در نظر گرفته است تا میزان قند، چربی اشباع شده و دیگر مواد مشکل ساز در مواد غذایی را کنترل نماید. دولت هم اکنون روی نمک، از جمله میزان آن در غذاهای عرضه شده در رستوران ها متمرکز شده است.

وزارت بهداشت کانادا طی سال آینده قصد دارد میزان سدیم یا نمک مورد استفاده در رستوران ها را کاهش بدهد. دولت برای تدوین مقررات جدید تا سال 2019، جلسات مشاوره ای با حضور دست اندرکاران این صنعت برگزار کرده است. تا به این لحظه میزان کاهش و همچنین اینکه مقررات جدید شامل رستوران های زنجیره ای خواهد شد و یا همه رستوران ها، مشخص و اعلام نشده است. ضمن اینکه مشخص نیست این کاهش داوطلبانه خواهد بود یا اجباری.

هر فرد بزرگسال کانادایی به طور متوسط  روزانه حدود 3 هزار و 400 میلی گرم سدیم مصرف می کند که به مراتب بیشتر از حد توصیه شده یعنی 2 هزار و 300 میلی گرم است. رژیم غذایی پرنمک، سبب افزایش ریسک ابتلا به فشار خون، دچار شدن به سکته مغزی و بیماری های قلبی می شود. کاهش میزان سدیم مصرفی به 1 هزار و 500 تا 2 هزار و 300 میلی گرم در روز، ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را سالانه 13 درصد کاهش داده و سبب صرفه جویی 1.3 میلیارد دلاری در هزینه های سالانه درمانی می شود.

آلفرد عزیز، رئیس بخش مقررات و استانداردهای تغذیه در وزارت بهداشت می گوید: هدف ما کاهش ریسک ابتلا به بیماری های ناشی از مصرف بیش از حد سدیم است. ما برای رسیدن به این هدف از همه ابزارهای موجود استفاده خواهیم کرد.

اما واقعیت این است که آشپزها و رستوران داران در برابر توصیه های دولت از خود مقاومت نشان می دهند. بنابراین می توان انتظار موضع گیری منفی آنها را داشت. مایکل اولسن، (سرآشپز مشهور و مدرس انستیتوی غذا و شراب کانادا – مستقر در نیاگارا) با اشاره به این مساله می گوید: آشپزهای حرفه ای، به ندرت میزان دقیق مواد مصرفی شان را اندازه می گیرند، ولی باید در این عادت خود تجدید نظر کنند. آنها یکدنده ترین انسان ها هستند. اگر کسی از راه برسد و به آنها بگوید که از فلان ماده اولیه در غذاهایشان استفاده نکنند، برعکس عمل کرده و مقدار مصرف آن را بیشتر می کنند!

اکثر رستوران های زنجیره ای عمده، اطلاعات تغذیه ای غذاهای عرضه شده را در وب سایت خود منتشر می کنند. در انتاریو، بخشی از این اطلاعات (از جمله میزان کالری و غیره) بر روی منو درج می شود. ولی این مقررات شامل میزان سدیم نیست. در رستوران های زنجیره ای Joey، مرغ بریان یا rotisserie chicken حاوی 3 هزار و 840 میلی گرم (1 هزار و 500 میلی گرم از حد توصیه شده) سدیم می باشد. ساندویچ Montreal smoked Meat رستوران Boston Pizza هم 3 هزار و 30 میلی گرم نمک دارد. وضعیت رستوران های فست فود اندکی بهتر بود. برای مثال سوپ tom yum رستوران Thai Express  حاوی 2 هزار و 900 میلی گرم سدیم است. در حالی که هر تکه پیتزای پپرونی Pizza Hut بیش از 500 میلی گرم نمک دارد.

بخشی از مشکل، خود مواد اولیه هستند. بسیاری از رستوران ها بر روی مواد اولیه از پیش تهیه و بسته بندی شده و فرآوری شده تکیه می کنند که معمولا دارای مقدار زیادی نمک هستند.

در موارد دیگر، رستوران ها (و مصرف کنندگان) ممکن است از سدیم موجود در برخی مواد اولیه خاص بی اطلاع باشند. برای مثال، یک فنجان شیر حاوی بیش از 100 میلی گرم سدیم طبیعی است. نان و دیگر محصولات مشابه نیز سرشار از نمک هستند. شاید تعجب کنید اگر بدانید یک فنجان hot chocolate یا یک قطعه  blueberry Danishدر مک دونالد، بیشتر از یک پرس سیب زمینی سرخ کرده آن سدیم دارد.

مقامات کشورهای مختلف جهان تدابیر متفاوتی را برای حل این مشکل در نظر گرفته اند. برای مثال در آرژانتین، رستوران ها موظف به ارائه غذاهای بدون نمک افزوده در منوی خود می باشند. مقامات انگلیسی و آمریکایی، رستوران ها را به کاهش داوطلبانه میزان سدیم، تشویق می کنند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *