صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / تلاش هنرمند و آموزگار تورنتویی برای اصلاح برداشت کلیشه ای در مورد سیاهپوستان

تلاش هنرمند و آموزگار تورنتویی برای اصلاح برداشت کلیشه ای در مورد سیاهپوستان

<

تورنتو- گوردن شادراچ، آموزگار کلاس دوم دبستان مدرسه ابتدایی Kew Beach واقع در شرق تورنتو، در کنار تدریس به نقاشی نیز می پردازد. او یکی از 9 هنرمند معاصری است که آثارش در موزه ROM (موزه سلطنتی انتاریو) به نمایش گذاشته شده است. تابلوهای نقاشی او قبل از این در Toronto Outdoor Art Exhibition  و Queen West Art Crawl به نمایش گذاشته شده است. نمایشگاه موزه ROM شنبه 3 فوریه افتتاح شده و تا اواسط آوریل ادامه خواهد داشت.

 

نمایشگاه که تحت عنوان Here We Are Here: Black Canadian Contemporary Art  دایر شده، کارهای 9 هنرمند کانادایی که برای اصلاح برداشت کلیشه ای در مورد فرهنگ سیاهپوستان کانادا تلاش می کنند را عرضه کرده است.

 

شادراچ می گوید: اینکه پسرها و دخترهای کوچولوی سیاهپوست کارهای مرا می بینند و از آن الهام می گیرند، عالی است. آنها چیزی را می بینند که من در دوران کودکی از دیدنش محروم بودم.

 

شادراچ هم اکنون جزو نمایشگاهی است که از سال 2013 به این سو، در حال شکل گیری بود. سیلوا فورینی، یکی از سه مسوول نمایشگاه می گوید: علیرغم این واقعیت که کانادا به چندفرهنگی بودن خود افتخار می کند، اما بسیاری از اعضای جامعه، نژادپرستی بر علیه سیاهپوستان را واقعیت می دانند. از متوقف کردن بی دلیل جوانان سیاهپوست در خیابان و کسب اطلاعات شخصی آنها گرفته تا تبعیضات روزانه.

 

فورینی که از سال 2008 همکاری اش را با ROM آغاز کرده می گوید که از بدو ورودش به موزه، شاهد تنش فزاینده بین موزه و جامعه کانادایی های سیاهپوست بود.

 

شادراچ برگزاری نمایشگاه را گامی مثبت از سوی مسوولین موزه جهت اصلاح وجهه خدشه دار شده و رابطه متشنج موزه با سیاهپوستان می داند.

 

 

 

تابلوی Distilled  بر روی چوب، اثر گوردن شادراچ – سال 2017

 

تابلوی Cavalier بر روی چوب، اثر گوردن شادراچ – سال 2016

 

تابلوی Conversation ، اثر گوردن شادراچ

 

 

تابلوی Jean-Paul ، اثر گوردن شادراچ – سال 2014


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *