صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / تلاش دیزنی برای اصلاح <فرهنگ  شاهزاده خانم>  

تلاش دیزنی برای اصلاح <فرهنگ  شاهزاده خانم>  

از لحاظ تاریخی، شاهزاده خانم های دیزنی دختران را در سن کودکی و نوجوانی با مفهوم زن بودن آشنا کرده اند. درک آنها از زنانگی شان به طور گسترده ناشی از الگوهایی بوده که دیزنی ارائه کرده است. با اینکه طی دهه های اخیر، با شاهزاده خانم های کمتر سنتی مانند Pocahontas، Mulan، Merida ، Moana و دیگران روبرو شده ایم. اما، نتیجه اغلب تغییر نکرده است. همچنان تعداد زیادی از دختران تحت تاثیر کارتون های گمراه کننده، ابزارهای بازاریابی و اسباب بازی ها هستند. این تاثیر از نظر روانشناسان <فرهنگ شاهزاده خانم> نام گرفته. فرهنگی که 5.5 میلیارد دلار برای دیزنی ارزش دارد و میلیون ها کودک و نوجوان را تحت تاثیر قرار داده است. مطالعات انجام شده در سال 2016 توسط دانشگاه Brigham، تاثیر فرهنگ <شاهزاده خانم> را بر حدود 200 کودک پیش دبستانی (پسر و دختر) پس از تماشای فیلم های دیزنی، مورد ارزیابی قرار داد. نتیجه گیری کلی این بود که تصاویری که دیزنی برای کودکان ارائه می دهد ممکن است کاملا <بی خطر> نباشد.

این تحقیق نشان داد که 96 درصد از دختران و 87 درصد از پسران به نوعی در معرض پیام های دیزنی قرار دارند و بیشتر کسانی که این پیام ها را جذب می کنند، برداشت سنتی و کلیشه ای درباره رفتارهای زنانه کسب می کنند. دخترانی که پایبند کلیشه های جنسیتی زنانه هستند، احساس می کنند که نمی توانند برخی کارها را  انجام دهند. آنها اعتماد به نفس ندارند که می توانند در ریاضیات و علوم موفق باشند. آنها دوست ندارند کثیف شوند، بنابراین کمتر به آزمودن کارها و چیزهای جدید رغبت دارند.

همچنین نتیجه گرفته شد که الگو قرار دادن این شاهزاده خانم ها می تواند به عزت نفس کودکان و تصوری که از اندام شان دارند آسیب برساند. شاهزاده خانم های اکثر فیلم های کلاسیک دیزنی، مانند <زیبای خفته> ، <پری دریایی کوچولو>، <سفیدبرفی> و <سیندرلا> ظریف، زنانه و سفیدپوست هستند. که تصویر غیرقابل دستیابی از زنان را ارائه می کند. در این فیلم ها تنوع نژادی و همچنین شکل اندام دختران و زنان واقعی نادیده گرفته شده است.  

با توجه به فشار زیادی که بر دختران و زنان جوان برای <زیبا> به نظر رسیدن و دارا بودن مشخصات ظاهری استاندارد وارد می شود، به نظر می رسد که دیزنی تا به اینجا به نحو احسن از جا انداختن این برداشت سنتی سود برده است. اما شرکت به تازگی مسوولیت اشتباهات گذشته را پذیرفته و در صدد معرفی کمپینی جدید و هنجارشکنی است. دیزنی می خواهد برداشت در مورد اینکه یک شاهزاده خانم بایستی چه مشخصات و خصوصیاتی داشته باشد را تغییر بدهد. شرکت دیزنی اخیرا با همکاری Girl Up (بنیادی که با سازمان ملل متحد برای حمایت از دختران در جهان فعالیت می کند)، کمپین Dream Big Princess را راه اندازی کرده است. شاهزاده خانم ایده آل آنها، الزاما مو بلند نیست و به دنبال یافتن شاهزاده رویاهایش نیست. در عوض، هدف از راه اندازی کمپین این است که مخاطب را تشویق کند که خود را آنگونه که هست بپذیرد و به انتظارات کلیشه ای جامعه از خود بی توجه باشد.

دیزنی برای کمپین خود، 19 عکاس زن از 15 کشور جهان را به خدمت گرفت تا تصاویری از زنان و دختران واقعی را تهیه کنند تا با استفاده از آنها برند خود را بازاریابی و تبلیغ نماید. بایستی دید، دیزنی چقدر می تواند با اثرات منفی شاهزاده خانم های کلیشه ای اش مبارزه کند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *