صفحه اصلی / اخبار / تلاش دولت انتاریو برای متوقف کردن <فروش ترجیحی> کاندو در تورنتو

تلاش دولت انتاریو برای متوقف کردن <فروش ترجیحی> کاندو در تورنتو

Behnam Marfou

تورنتو- دولت انتاریو در حال بررسی شیوه ای رایج نزد سازندگان کاندومینیوم می باشد که با اصطلاح <فروش ترجیحی> یا preferential sales شناخته می شود. این شیوه در مورد پیش فروش کاندومینیوم ها قبل از ساخت اعمال می شود.

در این شیوه که در GTA رایج می باشد، مشاوران املاک قبل از عرضه عمومی واحدهای کاندومینیوم نوساز، به گلچینی از واحدها دسترسی پیدا می کنند. نتیجه تحقیقات خبرنگاران Globe and Mail نشان داد که این قرار و مدار به صورت خصوصی گذاشته می شود.
یکی از پیشنهادات ارائه شده از سوی دولت کتلین وین برای سرد کردن بازار بیش از حد داغ مسکن GTA، بازنگری در قانون کارگزاری املاک و مستغلات (مصوب سال 2002) می باشد. دولت استان ضمن تاکید بر اینکه فرایند بازنگری در مراحل اولیه می باشد، اذعان کرد که این بازنگری ممکن است شامل شیوه رایج فروش ترجیحی یا انحصاری کاندو نیز باشد.

اولویت نخست بر روی ممنوعیت کار همزمان مشاور املاک برای فروشنده و خریدار ملک، متمرکز بوده و پس از آن به موارد بعدی پرداخته خواهد شد.

بسیاری از سازندگان کاندومینیوم، مسوولیت پیش فروش کاندوهایشان را به موسسات املاک و مستغلات خاص و یا شرکت های بازاریابی واگذار می کنند که می توانند واحدها را زودتر از عرضه عمومی در دسترس مشاوران املاک و موسسات کارگزاری قرار بدهند که به لطف ارتباطات شخصی و سوابق مثبت در فروش به شبکه بزرگی از خریداران جدی (اکثر سرمایه گذاران) دسترسی دارند.

با اینکه این شیوه غیرقانونی نیست، اما خریداران و بسیاری از مشاوران املاک آن را ناعادلانه می دانند.
جوزف ریشر، از مسوولین RECO یا شورای املاک و مستغلات انتاریو (ارگان ناظر بر عملکرد مشاوران املاک)، برای مصاحبه با خبرنگاران Globe and mail در دسترس نبود، اما با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که از هر حرکتی که به منظور مدرن سازی و حمایت هرچه بیشتر از مصرف کننده انجام شود، حمایت می کند. وی به کلیه کسانی که نگران اقدامات مشاوران املاک در ارتباط با پیش فروش کاندومینیوم می باشند توصیه کرد که شکایات خود را به سازمان متبوعش ارائه نمایند. ریشر گفت: ما کاملا مایل به شنیدن نقطه نظرات خریداران و فروشندگانی هستیم که معتقدند مشاور املاک شان با آنها ناعادلانه رفتار کرده است. RECO این شکایات را بررسی و اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

تحقیقات نشریه مورد اشاره بر روی یک ساختمان 10 طبقه در میسی ساگا به نام M City متمرکز بود. هنگامی که پیش فروش واحدها در ماه مارس آغاز شد، سازندگان طی 3 روز اول، 8 هزار درخواست خرید واحد را دریافت کردند، در حالی که در آن زمان، تنها 547 آپارتمان برای پیش فروش عرضه شده بودند. علیرغم تقاضای بالا، مشاوران املاک به اصطلاح آشنا، به چندین واحد از بهترین واحدها دسترسی یافتند.

town-country-bmw3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *