اخباراخبار کانادا

تلاش حزب نیودموکرات کانادا برای اعمال مالیات بر ثروت

 

 

کانادا- به نقل از گلوب اند میل: زمان مناسب برای حزب نیودموکرات کانادا برای پیشبرد یکی از اهداف خود فرا رسیده است. به همین دلیل است که جاگمیت سینگ صحبت بر سر مالیات بر ثروت را آغاز کرده است. 

حزب نیودموکرات با دولت اقلیت ترودو در پارلمان همکاری می کند. دستور کار لیبرال ها که حداقل به صورت اسمی مشابه برنامه های نیودموکرات ها، مانند بیمه همگانی دارویی و مراقبت از کودکان و همچنین مسایل مربوط به پاندمی است، به ارائه حمایت های گسترده مالی به مردم منجر شده است. نزدیکی بی سابقه سیاست های لیبرال ها و نیودموکرات ها به یکدیگر، باعث تعجب بسیاری از تحلیلگران شده است. 

هفته گذشته، سینگ نشان داد که هنوز شکاف عمیق بین لیبرال ها و نیودموکرات ها وجود دارد. رهبر حزب نیودموکرات تلاش کرد موضوعی را احیا کند که به طور فزاینده ای شکاف بین لیبرال های میانه رو و سوسیال دموکرات ها (در کانادا بین لیبرال ها و نیودموکرات ها) را نشان می دهد: مالیات بر ثروت. 

جاگمیت سینگ مالیات جدیدی را برای <سود مازاد> یا excess profits که به جیب شرکت های بزرگ در طی بیماری همه گیر COVID-19 واریز شد، پیشنهاد کرده است. 

 

 

او طی کنفرانس مطبوعاتی گفت: فوق ثروتمندان بایستی هزینه این پاندمی را بپردازند.

مالیات بر ثروت به عنوان یک ابزار جمع آوری پول، چند میلیارد دلار درآمد برای دولت ایجاد می کند، اما نه ده ها میلیارد دلار! مبلغ آن مسلما برای جبران کسری بودجه 343 میلیارد دلاری امسال کافی نخواهد بود. 

اما حامیان آن توجیه دیگری برای مالیات بر ثروت دارند و آن <انصاف> است. پیشنهاد این توانایی را دارد که برد سیاسی را برای حزب نیودموکرات به ارمغان بیاورد. بسیاری از کانادایی ها سیستم مالیاتی را منصفانه نمی دانند. 

نیودموکرات ها این را از روی تجربیات قبلی آموخته اند. در مبارزات انتخاباتی سال 2015، حزب که برای دستیابی به قدرت تلاش می کرد، تمایلی به حمایت از افزایش مالیات های شخصی نداشت، زیرا نمی خواست وجهه و اعتبار خود را خدشه دار کند. در مقابل لیبرال های ترودو دریافت مالیات از قشر متمول یا 1 درصد از اقشار جامعه را پیشنهاد کرده و برنده شدند. 

در انتخابات مقدماتی برای تعیین نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، همین مساله، یعنی مالیات بر ثروت نقطه تمایز بین دموکرات های متمایل به جناح چپ به نمایندگی الیزابت وارن و برنی سندرز و میانه روهایی مانند جو بایدن بود. 

مالیات بر سود مازاد که سینگ هفته گذشته پیشنهاد داد، ایده ای که در دوران جنگ جهانی دوم و ظاهرا برای جلوگیری از سودجویی تصویب شده بود را احیاء کرد. اما رابین بودوی، استاد رشته اقتصاد در دانشگاه کوئینز- کینگستون، در مصاحبه ای گفت، حتی اگر این مفهوم را دوست داشته باشید، کار تعریف سود اضافی و جزئیات آن در قوانین مالیاتی بسیار پیچیده خواهد بود.  

پیشنهاد دیگر نیودموکرات ها، دریافت مالیات از غول های اینترنتی است. اگر کشورها نتوانند از شرکت هایی که در حوزه قضایی آنها درآمد کسب می کنند، اما در جاهای دیگر مستقر هستند مالیات بگیرند، شاهد از بین رفتن منبع درآمد مالیاتی خود در عصر اینترنت خواهند بود. لیبرال ها قول آن را داده اند، اما آنها مایل به پیروی از کشورهایی مانند فرانسه نیستند، زیرا می دانند که این امر می تواند باعث درگیری با دولت ترامپ بشود. لیبرال ها در عوض یک توافق بین المللی برای حل مشکل را لازم می دانند. 

ترودو بر جالب توجه بودن پیشنهاد مالیات بر ثروت واقف است. او در طی معرفی برنامه های دولت قول داد راهی برای منصفانه تر کردن سیستم مالیاتی بیابد. 

پروفسور بودوی استدلال می کند که یک روش بهتر برای مالیات بر ثروت، افزایش نرخ سود سرمایه است که اکنون 50 درصد است. نیودموکرات ها قول انجام هر دو مورد را داده اند. 

این پیشنهادات بحث برانگیز است. بزرگترین زیان مالیات بر ثروت این است که فرار سرمایه و اجتناب از پرداخت مالیات را تشویق کرده و انگیزه های سرمایه گذاری را کاهش می دهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست