علم و دانش

تلاش برای جلوگیری از اشتباه گرفته شدن تایوانی‌ ها با چینی‌ ها

 

 

چای حبابی، خرس سیاه تایوانی و خورشت گوشت خوک همگی جزو طرح‌ هایی‌ هستند که در مسابقه طراحی گذرنامه تایوان پیشنهاد شده‌ اند. 

مسابقه <ما تایوان هستیم> به پیشنهاد حزب قدرت جدید تایوان برای انتخاب بهترین طرح روی جلد گذرنامه راه‌ اندازی شد تا فرهنگ محلی این کشور را جشن بگیرند. 

در این مسابقه، که برای طراحی گذرنامه ‌ای راه‌ اندازی شد که بیانگر ویژگی‌ های منحصر به فرد این جزیره باشد و طرح آن به تصویب مجلس تایوان نیز رسید، شرکت‌ کنندگان در دو گروه به رقابت پرداختند: گروه استانداردهای بین‌ المللی و گروه خلاقیت. 

افرادی که در گروه استانداردهای بین ‌المللی شرکت کردند باید مقررات سازمان بین ‌المللی هواپیماهای مسافربری در خصوص جلد گذرنامه را رعایت می‌ کردند، ولی شرکت‌ کنندگان در گروه خلاقیت هیچ قانون دست ‌و پاگیری نداشتند. 

 

 

در مجموع 127 شرکت‌ کننده ثبت نام کردند و هزاران نفر از مردم تایوان تا روز 31 آگوست نظر خود را از طریق رای‌ گیری اعلام کردند. 

به گفته جری لیو، مدیر رسانه‌ ها و خلاقیت حزب قدرت جدید، در برنامه سفر سی‌ ان‌ ان: در اولین روزهای شیوع ویروس کرونا، به ویژه در اوج اوضاع بسیار جدی چین… شهروندان تایوان برای سفر به خارج با مشکلاتی روبه ‌رو شدند و برخی حتی اجازه ورود نیافتند. 

وی ادامه داد: به همین دلیل بود که ما فکر کردیم باید وجه تایوانی روی گذرنامه‌ ها را بالاتر ببریم. 

گذرنامه تایوان در حال حاضر در بالای جلد،  مهر جمهوری خلق چین را به زبان چینی و انگلیسی نشان می‌ دهد و کلمه تایوان در وسط صفحه چاپ شده است. 

طرح برنده در بخش استانداردهای بین ‌المللی نمادی است از یک گوزن بومی فورموز، خرس سیاه فورموز و شکوفه آلوچه، که مظهر گل ملی تایوان است. زمینه طرح هم سبز تیره است. 

رتبه دوم این مسابقه به طرحی اختصاص یافت که روی زمینه خاکستری، یک پروانه ساده را نشان می‌ داد که بال‌ هایش به شکل تایوان در آمده است. رتبه سوم یک زمینه سیاه‌ رنگ بود که با نقطه‌ های رنگی شکل جزیره تایوان را ترسیم کرده است. 

در بخش خلاقیت، شرکت‌ کنندگان کمی خلاق بودند. یکی از طرح‌ ها گربه ‌ای را با کلاه ناخدای کشتی نشان می‌ داد که روی آن چای حبابی کشیده شده بود. اما برندگان نهایی همگی طرح‌ های ساده‌ ای داشتند. 

برنده، یک جلد بنفش ساده با تعدادی شکوفه آلوچه بود و مقام دوم طرحی بود با زمینه سبز که حیوانات بومی تایوان را به صورت درهم آمیخته نشان می‌ داد. جایگاه سوم به طرحی رسید که یک دسته گل را روی زمینه سفید کشیده بود که بیشتر آن‌ ها شکوفه‌ های آلوچه بودند. 

حزب قدرت جدید تایوان گفته است که طرح‌ های برنده را به اداره امور کنسولی، که نهاد مسوول صدور گذرنامه است، تسلیم خواهد کرد. 

با این که جمهوری خلق چین و تایوان از سال 1949 به طور مجزا از هم اداره می‌ شوند، اما چین هنوز تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌ داند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست