Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / تلاش اردوغان برای رواج اسلامگرایی در ترکیه!

تلاش اردوغان برای رواج اسلامگرایی در ترکیه!

سلطانی که محکوم به فناست:

 

جالب‌ترین موضوع درباره‌ انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که در روز یکشنبه برگزار شد، گمانه‌زنی‌های کارشناسان راست‌گرا و چپ‌گرا در این مورد بود که چه می شود اگر <رجب طیب اردوغان> برنده نشود. اما این به اصطلاح کارشناسان فخرفروش و بی‌اطلاع، فراموش کردند یک پرسش مهم را از خودشان بپرسند: آخرین باری که یک دیکتاتور اسلامگرا که در راس قدرت دولتش قرار دارد، در انتخابات بازنده شد کی بوده؟ گرچه این گمانه‌زنی‌ها و اظهارنظرها، بسیار ساده‌لوحانه هستند و بدون توجه به شرایط امروز ترکیه بیان می‌شوند، اما با نگاه به آنها می توان به یک نتیجه مهم رسید: اینکه جهان غرب و به ویژه اروپا نمی‌تواند یا نمی‌خواهد درک کند که <اردوغان> کیست و در چه جایگاهی نشسته است. اما همین روزهاست که غرب و <ناتو>، نتیجه این سهل‌انگاری خود و بی‌توجهی به خطر <اردوغان> را ببینند.

در همان حال، ترکیه ظاهرا یک سلطان جدید دارد که می‌تواند هر کاری را که دلش بخواهد انجام دهد، تنها مشکل این است که دوران سلاطین مدت‌هاست که گذشته و نابودی‌ این سلطان نیز، از همین حالا مقدر شده است.

در روزهای اوج امپراتوری <عثمانی>، پس از آن که روغن بر سر سلطان جدید مالیده و به این شکل، او را انتخاب می کردند، باقی مدعیان تاج و تخت را با یک ریسمان ابریشم‌نما، مرخص می‌نمودند. اما امروز، آنها را به سادگی و با برچسب <تروریست> در زندان می‌اندازند. در روزگاران قدیم، سلطان نزد مجلس Ulma (علمای اسلامی) می رفت که اعضایش توجهی به جامعه‌ اطرافشان نداشتند، و این افراد به او می‌گفتند که پایه‌گذاری روزنامه‌های چاپی، توهین بزرگی به مقدسات است. با این حال، قرن‌ها طول کشید تا این امپراتوری بپذیرد که باید شبیه آن <آدم‌های مریض اروپایی> بشود و تکنولوژی و نیروی نظامی‌اش را به روز کند. امروز، سلطان باید نوکرانش را به سوی اربابان مالی در <لندن> بفرستد تا توضیح بدهد که افزایش تند نرخ بهره، بازارها را آرام می‌کند. این فرستادگان، به علاوه باید مطمئن شوند که سرمایه‌ها، همچنان به سوی سلطان سرازیر خواهند بود.

اما راز آسیب پذیری ناگزیر این سلطان و دلیل حرکت او به سوی نابودی مطلق، در همین نکته نهفته است. او که یک اسلامگرای سرسخت و دیرینه است، برای بقای اقتصادی‌اش به حکومتی برای پایه‌ گسترش جهل و جلوگیری از گسترش آگاهی وابسته است و برای توجیه محدود کردن آگاهی های مردمش، از نفرتی ساختگی از جوامع سکولار و بازارهای غربی استفاده می نماید. امروز، اگر از ترکیه، امتیاز عضویت در <اتحادیه گمرکات اروپا> گرفته شود، این کشور به سرعت به یک منطقه‌ روستایی عادی در خاورمیانه تبدیل خواهد شد. ورود <اردوغان> به حکومت، طرحی‌ست که در جهنم اسلامگرایان ریخته شده و عاقبت هم به همان جهنم بازخواهد گشت. نسخه‌ای که اردوغان قصد دارد از امپراتوری <عثمانی> در ترکیه‌ امروز بازسازی کند، بر خلاف خود امپراتوری که در تاریخ دوام آورد، آن چنان پردوام نخواهد بود.

پیش از آن که به آسیب‌پذیری ویژه و ساختاری دولت حاضر ترکیه بپردازیم، خالی از لطف نیست که نگاهی گذارا به <اسلامگرایی> و نکبتی که با خود می‌آورد بیندازیم. <اسلامگرایی> یک خط فکری رادیکال است که در عمل، از همقطاران تمامیت‌خواهش همچون <نازیسم> و <کمونیسم>، چندان تمایزی ندارد. <شریعت> که بخش جدانشدنی از دین اسلام است، مستبدانه‌ترین و ارتجاعی‌ترین توصیف از اسلام را ارائه می دهد و <اسلامگرایی> بر پایه‌ <شریعت> بنیان گذاشته شده است. این خط فکری تا کنون خسارت‌های زیادی به مسلمانان سراسر جهان وارد کرده و حالا دارد آرام آرام، به جامعه‌ ترکیه تزریق می‌شود. <اسلامگرایی> تفکری است که تا کنون، 95 درصد از قربانیان آن، دیگر مسلمانان بوده‌اند و به هر جایی که وارد شده، از <پاکستان> و <ایران> و <عراق> گرفته تا <سودان> و <الجزایر> و <نیجریه>، به قتل و غارت و خرابی و نابودی اقتصادی منجر شده است.

اما این همه باعث نشده که <اردوغان> از نشر و تبلیغ آن در ترکیه، منصرف شود. از دعوت زنان برای در خانه ماندن، تا تشویق خانواده‌ها برای اینکه حداقل سه فرزند داشته باشند و اجباری کردن تدریس اسلام در مدارس گرفته تا تحریم هر گونه انتقاد به احکام اسلامی، او تبلیغاتش را هر روز گسترش می‌دهد. او حتی پا را فراتر نهاده و از مقامات <وزارت امور اسلامی> یا به ترکی <دیانت> خواست که فتوا داده و سن ازدواج برای دختران را 9 سالگی اعلام نمایند، گرچه پس از آن به خاطر خشم عمومی، از این تصمیم صرف‌نظر کرد.

این همه، گویای این است که ترکیه در مشکلات عمیقی گرفتار شده که رئیس‌ دولت این کشور، عمق آنها را هر روز بیشتر و بیشتر می نماید.

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *