مقالاتمقالات اجتماعی

تلاش اداره کار کانادا برای منحل کردن یک روش مهاجرتی کمتر شناخته شده.

 

 

یک بیزنس در کانادا بخرید و برای کسب اقامت دائم، به خود جاب آفر بدهید

اصغر خان، با سال ها تجربه در مدیریت آژانس مسافرتی در عربستان سعودی، با استفاده از یک فرصت سرمایه گذاری در کانادا و خرید یک آژانس مراقبت از سالمندان، برای دریافت مجوز دولتی لمیا به عنوان مالک و مدیر بیزنس اقدام کرد.

این مجوز برای جذب سرمایه گذاران خارجی طراحی شده است که می خواهند بیزنسی در کانادا راه اندازی کنند و با ویزای کار برای مدیریت بیزنس خود وارد کانادا شوند. اصغر خان حالا پس از دو سال، مجوز افتتاح شعبه دوم بیزنس خود را نیز  اخذ کرده و 57 نفر را در استخدام خود دارد.

او می گوید این برنامه فرصت بسیار خوبی برای افرادی است که می خواهند در کانادا کسب و کار خود را داشته باشند. همچنین کمک بزرگی به اشتغالزایی و تقویت اقتصادی کانادا، به ویژه در دوران پاندمی، می کند. در واقع می توان آن را یک برنامه برد-برد برای کانادا و مهاجران دانست.

 

 

با این وجود، به نظر برخی وکلای مهاجرت تغییرات پیشنهاد شده در این برنامه  توسط اداره کار و توسعه اجتماعی کانادا، دپارتمان دولتی مسئول تایید مجوز لمیا، مساوی با از بین بردن این برنامه است. 

مقامات فدرال اعلام کرده اند به زودی تغییراتی در شرایط این برنامه ایجاد خواهد شد. از جمله اینکه لازم است بیزنس خریداری شده به مدت یک سال فعال باشد، و در این یک سال برای پیدا کردن یک مدیر کانادایی تبلیغ شود. شخص سرمایه گذار تنها در صورتی می تواند برای مجوز لمیا اقدام کند که ثابت شود در این یک سال یک نفر کانادایی برای تصرف پست مدیریت پیدا نشده است.

این یعنی فردی مانند اصغر خان می بایست پس از خرید بیزنس، به مدت یک سال برای یافتن یک کانادایی که کار فعلی او را انجام دهد تبلیغ می کرد و تنها در صورت پیدا نشدن فرد مناسب در کانادا، می توانست برای ورود خود به کانادا اقدام کند.

شارمیلا پررا، وکیل مهاجرت، می گوید: کدام سرمایه گذار عاقلی حاضر می شود صدها هزار دلار برای خرید بیزنسی سرمایه گذاری کند که خودش نتواند آن را اداره کند یا بر آن نظارت داشته باشد؟ چرا باید کسی پولش را در کانادا سرمایه گذاری کند اگر قرار باشد به خودش اجازه ورود به کشور و کار کردن در کسب و کار خودش داده نشود. 

این برنامه در سال های اخیر مورد استقبال زیادی قرار گرفته به طوری که تعداد درخواست ها برای این نوع مجوز لمیا از 228 مورد در سال 2016 به 505 مورد در سال 2019 افزایش یافت. 

آنچه این برنامه را برای مهاجران جالب توجه کرده است، سیکلی است که برای دریافت اقامت دائم ایجاد می کند. به این معنا که شخص یک بیزنس را خریداری می کند، و الزاما خود را به عنوان نیروی خارجی در آن استخدام می کند. سپس از این پیشنهاد شغلی برای گرفتن اقامت دائم استفاده می کند. 

بر اساس سیستم پذیرش مهاجر در کانادا، افراد بر حسب ویژگی هایی مانند مهارت زبانی، مدرک تحصیلی و سابقه کاری امتیازاتی دریافت می کنند. اما در حالی که سابقه کاری افراد خود اشتغال امتیازی برای آنها به همراه ندارد، اگر کسی بتواند در یک شرکت یا بیزنس کانادایی در رده های بالا مثل مدیر یا مدیرعامل سابقه کار داشته باشد می تواند تا سقف 200 امتیاز کسب کند. 

یعنی با اینکه افرادی که بیزنسی را خریداری کرده و خود مدیریت آن را به عهده می گیرند در واقع خود اشتغال هستند، ظاهرا تحت این برنامه کارمند یک بیزنس کانادایی محسوب شده و بین 50 تا 200 امتیاز کسب می کنند.

فیل مونی، مشاور مهاجرت می گوید: برای کسب 200 امتیاز، باید مدیر ارشد بیزنس خود باشید و حداقل 6 کارمند استخدام کرده باشید. برای این منظور حداقل به 250 هزار دلار نیاز دارید. در صورتی که پیش از گرفتن اقامت دائم، بیزنس شما با شکست مواجه شود، چون با ویزای کار در کانادا حضور دارید و حالا شغل خود را از دست داده اید، مجبورید کشور را ترک کنید. اما اگر بتوانید کارت اقامت خود را دریافت کنید دیگر شرط و شروطی برای شما وجود ندارد.

راوی جین، وکیل مهاجرت، معتقد است هرچند برای جذب مهاجر از طریق این برنامه، بازاریابی زیادی در سراسر دنیا صورت گرفته، اما به دلیل خود اشتغال بودن این افراد، ممکن است در پروسه اقدام برای اقامت دائم، 200 امتیاز به آنها تعلق نگیرد. به نظر جین، عملکرد اداره مهاجرت در این حوزه در هاله ای از ابهام قرار دارد. زیرا در این شرایط، فضای زیادی برای اعمال نظر شخصی افسر پرونده به وجود می آید که پیش بینی نتیجه را دشوار می کند. جین معتقد است اداره کار با تغییرات پیشنهادی در واقع قصد از بین بردن این برنامه و حذف این روش مهاجرتی را دارد.

در حالی که گفته می شود احتمال سوء استفاده از این برنامه وجود دارد، کولین سینگر، وکیل مهاجرت، معتقد است: بله، امکان سوء استفاده وجود دارد. مثلا ممکن است کسی بیزنسی را خریداری کند و بعد از گرفتن اقامت دائم آن را بفروشد. اما این مساله ای است که در مورد همه برنامه های مهاجرتی محتمل است، چرا که افراد زیادی هستند که دوست دارند به کانادا مهاجرت کنند و حاضرند برای رسیدن به خواسته خود هر کاری بکنند.

به گفته او، راه های زیادی برای جلوگیری از سوء استفاده افراد وجود داشت و نیازی به از بین بردن کل برنامه نبود. 

در حالی که اداره کار و توسعه اجتماعی زمان اجرایی شدن تغییرات را اعلام نکرده و گفته بود هنوز در حال بازبینی این برنامه است، به نظر می رسد الزام به گذشتن یک سال از فعالیت بیزنس و تبلیغ برای یافتن مدیر کانادایی مدتی است آغاز شده است.

سانیا کارلا، 37 ساله، به همراه همسرش همه پس انداز خود را برای خرید یک بیزنس رستوران در برمتون هزینه کردند، اما درخواست آنها برای ویزای کار در ماه اکتبر رد شده، و به سال آینده و در صورت پیدا نشدن یک نفر کانادایی برای مدیریت رستوران، موکول شد.

این زوج فعلا بیزنس خود را به یکی از بستگان شان در کانادا سپرده اند که او نیز یک شغل تمام وقت دارد و قادر به نظارت دائم بر رستوران نیست. کارلا عدم دسترسی خود و همسرش را به کسب و کارشان مضحک و بی معنی دانست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست