اخباراخبار کانادا

تقدیر از پژوهشگر آلبرتایی به دلیل نوآوری در ساخت ماسک 

 

 

آلبرتا- ایلاریا روبینو، فارغ التحصیل مقطع دکترای رشته مهندسی شیمی از دانشگاه آلبرتا، گفت که یک محلول آب و نمک که لایه اول یا میانی ماسک را می پوشاند، قطرات تنفسی را قبل از نفوذ به ماسک، حل می کند. با تبخیر شدن مایع، بلورهای نمک مجددا به صورت سلاح ایجاد می شوند و باکتری یا ویروس را ظرف 5 دقیقه از بین می برند. 

روبینو افزود: ما می دانیم که پس از قرار گرفتن عوامل بیماری زا روی ماسک، آنها می توانند زنده بمانند. هدف ما توسعه فناوری ای بود که بتواند پاتوژن ها را در اثر تماس غیرفعال کند تا بتوانیم ماسک را تا حد ممکن موثرتر کنیم. 

به گزارش کندین پرس، روبینو که برای پیشبرد پروژه ای که 5 سال قبل آغاز کرده بود، با پژوهشگری از دانشگاه ایالتی جورجیا همکاری داشت، سه شنبه گذشته جایزه نوآوری را از Mitacs دریافت کرد. این موسسه غیر انتفاعی کانادایی که بودجه خود را از دولت فدرال، اکثر استان های کانادا و یوکان دریافت می کند، از پژوهشگران موسسات دانشگاهی تجلیل می کند. 

روبینو گفت این ماسک قابل استفاده مجدد و غیر قابل شستشو، از نوعی پلی پروپیلن (پلاستیکی که در ساخت ماسک های جراحی استفاده می شود) ساخته شده و می تواند به صورت ایمن و چندباره و بدون نیاز به ضدعفونی، مورد استفاده قرار بگیرد.  

 

 

وی گفت که این ایده، جایگزین خوبی برای ماسک های جراحی است که توسط کادر درمانی مورد استفاده قرار گرفته و باید ظرف چند ساعت دور انداخته شوند. روبینو افزود که این فناوری پتانسیل استفاده شدن در ماسک هایN-95  را دارد. 

پیش بینی می شود ماسک پوشش داده شده با نمک سال آینده و پس از تصویب مقامات به صورت تجاری در دسترس باشد. 

دکتر کاترین کلاز، متخصص اپیدمیولوژی و دانشیار پزشکی در دانشگاه مک مستر- همیلتون گفت که این فناوری هیجان انگیز مزایای متعددی خواهد داشت. وی افزود هنگامی که روبینو کار خود را آغاز کرد، تحقیقات زیادی در مورد تجهیزات و پوشش های محافظ شخصی انجام نشده بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست