صفحه اصلی / اخبار / تقاضای پناهندگی اولین خلبان زن افغان از آمریکا

تقاضای پناهندگی اولین خلبان زن افغان از آمریکا

ASAP Computer

آمریکا-  کاپیتان خلبان نیلوفر رحمانی، اولین خلبان زن نیروی هوایی افغانستان، که در آمریکا مشغول گذراندن دوره آموزشی بود، در خاتمه دوره آموزشی با ادعای اینکه در صورت بازگشت به افغانستان از امنیت جانی برخوردار نخواهد بود، از آمریکا تقاضای پناهندگی کرد. ولی مقامات ارتش افغانستان این ادعای وی را رد کرده و خواستار بازگرداندن او به افغانستان شدند.

رحمانی که دوره آموزشی 15 ماهه در پایگاه های هوایی  آرکانزاس، فلوریدا و تگزاس را با موفقیت به پایان برد، مدعی شد که خانواده اش در افغانستان تهدید به مرگ شده اند. وی همچنین گفت که همقطاران مرد او در نیروی هوایی افغانستان نیز او را تهدید کرده اند. وی در مصاحبه ای که جمعه گذشته انجام داد گفت: اوضاع در افغانستان نه تنها بهتر نشده، بلکه روز به روز بدتر می شود.

از سوی دیگر ژنرال محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان ادعاهای رحمانی را رد کرد و گفت: اطمینان دارم که او دروغ گفته تا پناهندگی بگیرد. ادعای در خطر بودن زندگی اش در حین خدمت در نیروی هوایی افغانستان بی اساس است. ما از کاپیتان رحمانی انتظار داریم که تغییر عقیده داده و به کشورش بازگردد و به عنوان خلبان به خدمت ادامه بدهد. از دوستان آمریکایی و دولت آن کشور می خواهیم که درخواست پناهندگی او را رد کرده و او را به افغانستان بازگرداند.

سرهنگ عیان خان، خلبان هلی کوپتر در نیروی هوایی افغانستان نیز گفت: ادعای کاپیتان رحمانی در مورد آزار و اذیت وی در محل کار، درست نیست. در نیروی هوایی، همه خلبانان و کارکنان افرادی حرفه ای و آموزش دیده هستند. چطور می توانند همقطار زن خود را که در کنارشان خدمت می کند، مورد آزار قرار بدهند؟

دولت ایالات متحده، رحمانی را نشانه موفقیت خود در پیشبرد حقوق زنان در افغانستان می داند. وزارت امور خارجه آمریکا در سال 2015، جایزه سالانه <زنان شجاع> را به وی  اهدا کرد. میشل اوباما نیز او را مورد تحسین و تمجدید قرار داد.

در پی تقاضای پناهندگی او، عده اندکی در افغانستان از تصمیم او پشتیبانی کرده و بسیاری در مورد تاثیر آن در روند اعزام خلبانان افغان برای شرکت در دوره های آموزشی خارج از کشور ابراز نگرانی کردند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *