صفحه اصلی / علم و دانش / تفاوت مغز افرادی که مراقبه (مدیتیشن) می کنند با مغز افراد دیگر

تفاوت مغز افرادی که مراقبه (مدیتیشن) می کنند با مغز افراد دیگر

در طول چند سال گذشته، در گزارش های علمی بر روی بسیاری از مزایای مدیتیشن یا مراقبه تاکید شده است. به عنوان مثال، یک مطالعه 8 هفته ای که توسط محققان هاروارد در بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) انجام شد، مشخص کرد که مراقبه می تواند به معنای واقعی کلمه ماده خاکستری مغز را طی 8 هفته بازسازی کند. این اولین پروژه مطالعاتی است که نشان می دهد مراقبه در طول زمان ماده خاکستری مغز را تغییر می دهد. پژوهشگران مورد اشاره همچنین گزارشی را منتشر کرده اند که نشان می دهد مراقبه می تواند تاثیر قابل توجهی بر علائم بالینی اختلالات گوارشی، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و بیماری التهابی روده (IBD) داشته باشد. همچنین اخیرا کشف شد که مراقبه یک شبکه متمایز از ژن های ضد پیری ایجاد می کند و سلامت سلولی را بهبود می بخشد.

اما تحقیقات جدیدی که توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه UCLA انجام شد، نشان می دهد که افرادی که به مدت طولانی به مدیتیشن می پردازند، مغز جوان تری دارند. محققین می گویند که به طور میانگین مغز افرادی که مراقبه می کنند در 50 سالگی 7.5 سال از مغز پنجاه ساله های دیگر جوان تر است.

در طرح مطالعات، از داده های MRI از مطالعه قبلی که در آن تاثیر مراقبه بر ضخامت قشر مغز مورد بررسی قرار گرفت، استفاده شد. در این پروژه 22 زن و 28 مرد با میانگین سنی 51.4 سال، به دو گروه مراقبه کنندگان و افرادی که مراقبه نمی کنند تقسیم شدند. اکثر افراد گروه نخست، 20 سال سابقه مدیتیشن داشتند. اما تجربه مراقبه برخی از آنها بین 4 تا 46 سال نیز بود.  

تهیه کنندگان گزارش علمی، چندین فرضیه مختلف برای توضیح نتایجی که به دست آمده بود، ارائه کردند. ابتدا اینکه، مراقبه می تواند سبب رشد ساختارهای عصبی شده و ارتباط و کارآیی شبکه عصبی را افزایش بدهد. دوما، مراقبه مغز را در برابر اثرات زیانبار استرس مزمن محافظت کرده و مانع تغییر مغز در فرایند پیری می شود.

به همین دلیل است که مدیتیشن در محل کار و مدارس توصیه می شود.

اما چگونه باید مراقبه کرد؟ یک تصور غلط درباره آن وجود دارد که شما باید به یک حالت خاص بنشینید و کار خاصی را انجام بدهید. در حالی که تنها کاری که باید انجام بدهید این است که بدن خود را در حالتی که برای تان راحت است، قرار بدهید. می توانید روی زمین یا صندلی راحت بنشینید یا حتی بر روی تخت دراز بکشید. انتخاب با شماست.

یک تصور اشتباه دیگر در مورد مراقیه این است که باید ذهن خود را خالی کنید. در حالی که اینگونه نیست. بلکه کافی است درباره آنها قضاوت نکنید و بپذیرید که این افکار و احساسات گذرا هستند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *