صفحه اصلی / مقالات / تغییر قانون مالیات به منظور پیشگیری از دو طبقه شدن کانادایی ها

تغییر قانون مالیات به منظور پیشگیری از دو طبقه شدن کانادایی ها

bahman-azimi-gif

به گفته بیل مورنو وزیر اقتصاد و دارایی دولت مرکزی ضرورت دارد، در قوانین مالیات بر درآمد تغییرات و اصلاحات ایجاد شود. زیرا صاحبان کار و بارهای کوچک مزیتی غیرمنصفانه دارند. مزیتی که می تواند در زمینه میزان مالیات و درآمد دوران بازنشستگی، منجر به ایجاد دو طبقه مجزا شود.

او خاطرنشان می کند که معنی و مفهوم سیستم موجود این است که صاحبان کار و بارها در حالی به سبب ثبت شرکت های خود مالیات کمتری می پردازند، که میزان مالیات طبقه دیگری از شهروندان بیشتر است.

براساس اظهارات آقای مورنو با به کار بستن تغییرات مورد اشاره که در ماه ژوئیه پیشنهاد شده اند، به روش های طرح ریزی مالیاتی شرکت ها خاتمه داده می شود. همچنین پیامدهای ناخواسته مزایا برای گروهی برخوردار از امتیاز ویژه را که شمارشان به شکلی چشمگیر رو به رشد بوده، مدنظر قرار خواهد داد. او که در پی نشست خویش با صاحبان کار و بارهای کوچک ونکوور- که بخشی از مشاوره های وی در سراسر کشور محسوب می شود- با خبرنگاران سخن می گفت، در این پیوند افزود: در خلال 15 سال اخیر میزان شرکت های حرفه ای 300 درصد افزایش داشته است.  

براساس اظهارات وی صاحبان کار و بارهای کوچک کانادایی در بین کشورهای صنعتی گروه 7 کمترین مالیات را می پردازند. مساله ای که به نوبه خود زمینه موقعیت های مناسب سرمایه گذاری برای تقویت کارآفرینی را به وجود می آورد. اما درعین حال مفرهای سیستم کنونی مالیات قابل دوام نیستند.

وی افزود که انگیزه هایی مانند درآمدهای پراکنده به شکلی ناعادلانه این امکان را برای صاحبان کار و بارها به وجود می آورد، که با انتقال دادن برخی از درآمدها به آن دسته از اعضای خانواده که ناچار نیستند در شرکتشان کار کنند، مالیات خویش را کاهش دهند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: اینک در شرایطی که ما داریم ممکن است یک زن تنهای دارای دو فرزند 12 و 14 ساله که درآمدش با زنی مزدوج که دو فرزند 19 و 20 ساله دارد برابر می باشد، مالیات بیشتری بپردازد. بنابراین دلیلی وجود ندارد که بتوانیم بگوییم، چرا اوضاع باید این چنین باشد.

در مقابل دارندگان واحدهای اقتصادی استدلال می کنند که این انگیزه کنونی است، که به آنها اجازه می دهد مخاطره باز کردن شرکت را بپذیرند. چراکه آنها مانند افراد حقوق بگیر بخش خصوصی و دولتی درآمدی تضمین شده و یا بیمه بیکاری ندارند.

اما آقای مورنو می گوید قوانین موسوم به درآمد سرمایه گذاری غیرفعال که اجازه می دهد کار و بارهای کوچک پول روی پول بگذارند، غیرمنصفانه هستند. چراکه این پول ها به عنوان طرح بازنشستگی و در جهت نپرداختن مالیات برای مقدار زیادی پول نقد مورد استفاده قرار می گیرند. حال آن که دیگران ناچارند مقدار محدودی از پولشان را به عنوان طرح پس انداز بازنشستگی کنار بگذارند. کمااینکه استدلال می کند: اگر صاحبان کار و بارهای کوچک می خواهند پولی را برای آینده کاری خود بالقوه پس انداز نمایند، اقدامشان برای ما قابل درک است، و در این راه تشویقشان هم می کنیم. اما در عین حال می خواهیم احراز اطمینان نماییم وضعیتی وجود نداشته باشد که به سبب نبود طرح های مالیاتی مشابه برای سایر کانادایی ها، صاحبان اینگونه کار و بارها در دوران بازنشستگی نسبت به سایرین درآمد بسیار بسیار بهتری داشته باشند.

وزیر نامبرده در عین حال به برخی دیگر از موارد موجود در قانون کنونی مالیات اشاره می کند، که به دلایل گوناگون با آنها مخالف است.

شایان ذکر است که برهه مشورت در پیوند با تغییرات مورد اشاره ، در دوم اکتبر خاتمه پیدا می کند.

از دیگر سو پیر پویلیور نماینده محافظه کار مجلس ملی و منتقد رسمی آقای مورنو، از این وزیر خواسته از اجرای تغییرات مورد اشاره دست بردارد. وی استدلال می کند که این نخست وزیر ترودو و بیل مورنو وزیر اقتصاد و دارایی دولتش هستند، که در واقع دارند دو گروه مالیات دهنده به وجود می آورند. وی می افزاید: پیشنهاد وزیر مورنو مشکلات مالیات را حل نمی کند. بلکه سبب کاهش درآمد می شود…. از دیدگاه وی اعضای خانواده معمولا به کار و بارهای کوچک خانوادگی کمک می کنند. بنابراین هیچ اشکالی ندارد، که برای کمکشان به اندازه مناسبی پول دریافت نمایند.

بااینهمه پیر پویلیور نیز نمی تواند توضیح دهد، که چرا برخی حرفه ای ها از جمله پزشکان به چنین مزیتی نیاز دارند. بلکه تنها به این اکتفاء می کند که بگوید، توضیح دولت در باره سرمایه گذاری غیرفعال را قبول ندارد. این در حالی است، که تغییرات مورد اشاره تا حدی گسترده شامل درآمد پزشکان می شود. بنابراین آقای مورنو می گوید: پاسخ من (به پیر پویلیور) این است که قانون مالیات بگونه ای نیست، که لازم باشد ما بر مبنای آن در مورد مسایل مالی مردم تصمیم بگیریم.   


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *