صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / تغییر روش مشاوران املاک در بازار مسکن تورنتو

تغییر روش مشاوران املاک در بازار مسکن تورنتو

 

به گفته دیول موریسون از شرکت معاملات املاک بوسلی، اخیرا فروش واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی در مقایسه با خانه بهتر بوده است. زیرا بهای خانه های از دو سو و یا یک سو متصل به واحدهای کناری چنان افزایش داشته اند، که بسیاری از خریداران از عهده پرداخت آنها برنمی آیند.

در دو هفته نخست ماه جولای فروش مسکن در کلانشهر تورنتو در مقایسه با برهه مشابه سال گذشته، به طور متوسط 39 درصد کاهش یافت. بیشترین میزان این کاهش برای خانه های از دو سو متصل می باشد، که سر به 45 درصد زد. کمترین کاهش نیز به واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی پیوند داشت، که در همان برهه 35 درصد بود.

هفته گذشته هیئت ملک و املاک تورنتو در مورد چگونگی عملکرد بازار اینگونه واحدها در دومین فصل سال جاری، اطلاعات بیشتری منتشر کرد. اعداد و ارقام منتشره نشان می دهند، که میزان فروش در سه ماهه منجر به سی ام جون در مقایسه با برهه مشابه سال گذشته، 8 درصد کاهش یافت. همزمان میزان ارائه این واحدها برای فروش 0.7 درصد افزایش پیدا کرد. این تغییرات و تبدیلات سبب شدند که در انتهای سه ماهه دوم سال جاری، بهای متوسط واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی در کلانشهر تورنتو از 415 هزار و 454 دلار به 532 هزار و 32 دلار افزایش یابد. جیسون مرسر مدیر تحلیل های بازار هیئت مورد اشاره در این پیوند می گوید: این با منطق جور در می آید، که بسیاری از خانواده ها و به ویژه خریداران بار اول که در پی زندگی در تورنتو هستند، توجه خود را به گزینه ارزانتر صاحبخانه شدن معطوف کنند.

آندره کاتیان مشاور شرکت معاملات املاک هاروی کالس نیز خاطرنشان می کند: مشاوران املاک باید فنون خود را با توجه به محله، و نوع خانه یا واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی تغییر دهند. اما در عین حال اعتراف می نماید، که چنین اقدامی سبب نومیدی و دلسردی برخی از خریداران می شود. کمااینکه خودش دو هفته پیش از این فن استفاده کرد. او خانه از یک سو متصل شماره 170 خیابان کستفیلد را به بهای 895 هزار دلار برای فروش عرضه نمود. این خانه در مجموع نظر 247 خریدار را جلب کرد، و در شب موعود برای بررسی پیشنهادها، 14 تن از خریداران بالقوه پیشنهاد خریدشان را مطرح نمودند. در نهایت این خانه به بهای یک میلیون و 391 هزار و 18 دلار به فروش رفت.

 

 

از دیگر سو دیول موریسون که برخی از مشتریانش می خواستند برای خرید همین خانه پیشنهاد بدهند، آنها را از این کار منصرف نمود. وی در مورد این اقدام خود استدلال می کند: گاهی مشاوران املاک خریداران نباید اجازه بدهند، مشتریانشان پیشنهاد خرید ارائه نمایند.

دلیل این کار وی این بود که مشاهده کرد، شمار زیاد خریداران بالقوه سبب تحرک برخی مشاوران املاک و همچنین در شبکه های اجتماعی مجازی شده است. کمااینکه می افزاید: ارائه پیشنهاد در چنین جوی نه تنها سبب افزایش قیمت برای خود پیشنهاددهنده می شود، بلکه باعث می گردد سایر خانه های محله نیز با این بها مقایسه شوند.

بااینهمه روش آندره کاتیان همچنان با موفقیت ادامه داشته است. کمااینکه در اوایل جولای که 18 پیشنهاددهنده برای خانه شماره 54 خیابان فلبریگ داشت، چنین شد. خانه ای که آن را به بهای یک میلیون و 195 هزار دلار عرضه کرد. این خانه در نهایت به یک میلیون و 872 هزار و 17 دلار یعنی بیش از 677  هزار و 17 دلار از بهای خواسته شده، به فروش رفت.

در همان روز خانه شماره 167 بلوار آرمور در نزدیکی خیابان اونیو را که به همان بهای یک میلیون و 195 هزار دلار عرضه کرده بود و چهار پیشنهاددهنده پرو پا قرص داشت، در نهایت یه یک میلیون و 820 هزار دلار یعنی بیش از 625  هزار دلار از بهای خواسته شده فروخت.

به باور آندره کاتیان یکی از دلایل موفقیت راهبردش این می باشد، که خریداران بالقوه با رقبای بالقوه طرف هستند. کمااینکه می گوید: زمانی که دور و بر خریداران بالقوه انواع مردم قرار دارند، دیگر کسی در مورد شرایط بازار حرف نمی زند. زیرا آنها به یکدیگر نگاه می کنند، و می اندیشند که دارند با دیگران رقابت می نمایند.

بااینهمه می افزاید که این راهبرد دیگر به اندازه نخستین فصل سال جاری کارایی ندارد، که خریداران مشتاق تر به نظر می رسیدند. اما همچنان در محلاتی که تقاضا زیاد است، کارا می باشد. چراکه در این محله ها میزان خریداران همچنان از شمار املاک عرضه شده در بازار بیشتر است. بنابراین در واقع تعادل نداشتن عرضه و تقاضا، و محله ای که ملک مربوطه در آن قرار دارد، دو عامل مهم می باشند.

در عین حال می گوید تا جایی که به فروشندگان مربوط می شود، برخی نمی خواهند بپذیرند که قیمت ها کاهش یافته است. بنابراین اگر زیادی غیرواقع بین باشند، خود وی ترجیح می دهد با آنها کار نکند.  

از دیگر سو دیول موریسون انتظار دارد، که در پاییز میزان عرضه افرایش پیدا کند. چراکه بسیاری از صاحب خانه ها که در بهار موفق نشدند ملک خود را بفروشند، پس از روز کارگر دوباره آن را در بازار عرضه خواهند نمود. همچنین صاحب خانه هایی که در مورد کاهش بهای تابستان نگران بودند، تا سپتامبر و یا مدتی بعد از آن صبر خواهند کرد. به همین سبب می گوید: بی تردید صاحب خانه ها را تشویق می کنم، در هر زمان پیشنهاد ها را بپذیرند. زیرا از هم اینک نیز به سبب وجود داشتن حق انتخاب بیش از اندازه، گرفتن تصمیم  برای خریداران بالقوه مشکل است. بنابراین اگر صاحب خانه ای واقعا می خواهد ملکش را بفروشد، بهتر است از همین حالا و پیش از آن که رقابت بیش از اندازه شود، آن را به بازار عرضه کند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *