مقالاتمقالات پزشکی

تغییر دوباره در برنامه اوتیسم دولت استان انتاریو

کرولین آلفونزو- گلوب ومیل

روز بیست و نهم ژوئیه تاد اسمیت وزیر کودکان، جامعه و خدمات اجتماعی دولت استان انتاریو در یک کنفرانس مطبوعاتی در تورنتو اعلام کرد، دولت متبوعش در پی طرح ایجاد برنامه ای مبتنی بر نیازهای کودکان مبتلا به اوتیسم )ناتوانی در برقراری ارتباط با مردم یا موقعیت‌ها) است. این برنامه با بودجه سالانه 600 میلیون دلاری به اجرا درمی آید. 

مفهوم تغییر در طرح پیشین برای خانواده ها این است، که فرزندانشان به خدمات درمانی بیشتری دسترسی پیدا می کنند. براساس برنامه کنونی خانواده ها برمبنای سن فرزند خود میزانی معین اعتبار مالی می گیرند. این برنامه که اوایل سال جاری اعلام شد سبب خشم خانواده هایی گردید، که اعتبارات مالی نیازهای پیچیده فرزندانشان به شکلی چشمگیر کاهش پیدا می کرد. البته هنوز معلوم نیست که طرح نوین کل کمک های مالی نامحدود (مصوب دولت) پیشین را که خانواده های دارای کودکان مبتلا به اوتیسم دریافت می کردند را برمی گرداند، یا خیر! اما کوشندگان حوزه مربوطه امیدوارند، کودکان درمان های مورد نیاز خود را دریافت کنند. البته دولت استان گفته، برنامه نوین تا آوریل 2020 به طور کامل  به اجرا درنمی آید. 

آقای اسمیت که دولت متبوعش با اعلام تغییرات در ماه فوریه در راستای کاهش اعتبارات مالی سبب اضطراب خانواده ها شد، از آنها پوزش خواست. کمااینکه افزود: من تعهد می دهم، این کار را درست کنم. ما برای این اضطرابی که در والدین سراسر انتاریو ایجاد شد، قطعا متاسفیم.

تغییر روش دولت محافظه کار پیشرو استان انتاریو پس از یک بازبینی داخلی در مورد جرح و تعدیل اولیه در برنامه اوتیسم این دولت انجام شد، که خواستار تغییر فوری راهبرد دولت شده بود. به این معنی که دولت روش خود درباره برنامه اوتیسم را تغییر، و به خانواده ها پشتیبانی مبتنی بر نیازها ارائه دهد.

 

 

به  گفته لارا کربی- مک اینتاش رئیس ائتلاف اوتیسم انتاریو و عضو هیئت مشاوره اوتیسم دولت استان، تغییر مورد اشاره سبب آسودگی خاطر هزاران خانواده خواهد شد. اما در عین حال خاطرنشان می کند: از یک سو این خبری خوش است. اما از دیگر سو لزومی نداشت، چنین بشود. ما یک سال را از دست داده ایم، و خانواده ها متحمل درد، اضطراب و رنج فراوانی، شده اند. 

براساس تغییر مورد اشاره یک هیئت مشاور اوتیسم که از سوی دولت ایجاد شده، با توجه به بودجه 600 میلیون دلاری مورد اشاره برنامه ای برمبنای نیازهای موجود را ایجاد، و آن را به وزیر مورد اشاره توصیه می کند. 

آقای اسمیت همچنین ادامه کمک های تا شش ماه دیگر را برای کودکانی اعلام کرد، که براساس برنامه پیشین زیر درمان هستند.

مایکل کاتو نماینده لیبرال مجلس استان و وزیر پیشین پرونده اوتیسم در بیانیه ای خاطرنشان کرد، که تغییرات (اولیه) ناقص و مبتنی بر اطلاعات نادرست در برنامه دولت پیشین که از سوی نخست وزیر داگ فورد صورت گرفت، سبب زیر و رو شدن زندگی والدین گردید. و اینک به نظر می رسد، سرانجام دولت پس از وقفه ای طولانی دارد دست کم بخشی از روند (اشتباه) را به مسیر (درست پیشین) بازمی گرداند.

پیشینه

وقتی دولت استان انتاریو در ماه فوریه تغییرات نخستین در برنامه اوتیسم دولت پیشین را اعلام کرد که به موجب آن با توجه به سن کودکان و درآمد خانواده ها مقدار مشخصی کمک مالی پرداخت خواهد شد، تظاهرات زیادی برگزار گردید. حدود یک ماه بعد دولت از برخی از تغییرات اعلام شده عقب نشینی کرد. همچنین قول داد که در پی برنامه ای خواهد بود، که برمبنای نیازهای موجود از خانواده ها پشتیبانی بیشتری به عمل آید. در عین حال کل اعتبارات مالی برای همه خانواده های مربوطه را به دو برابر یعنی سالی 600 میلیون دلار افزایش داد. در ماه مه نیز از انتصاب یک هیئت مشاور خبر داد، که در مورد تغییرات در برنامه  توصیه هایی خواهد کرد. انتظار می رود، گزارش این هیئت تا پایان تابستان ارائه شود.

چکیده اینکه پس از ماه ها تظاهرات والدین و یک بازبینی داخلی که خواستار تغییر فوری راهبرد دولت استان انتاریو شده بود، این دولت دوباره روش خود درباره برنامه اوتیسم را تغییر، و به خانواده ها پشتیبانی مبتنی بر نیازها ارائه می دهد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان