علم و دانش
موضوعات داغ

تغییرات اقلیمی مقاومت آنتی بیوتیکی را تشدید می کند

دانشمندان هشدار داده اند که تغییرات آب و هوایی می تواند شیوع باکتری های مقاوم در برابر دارو، از جمله آنتی بیوتیک را تشدید نماید. مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها، در انسان و حیوانات، به طور معمول به عنوان عامل ایجاد شدن مقاومت آنتی بیوتیکی شناخته می شود. سازمان بهداشت جهانی مقاومت آنتی بیوتیکی را یکی از بزرگترین تهدیدات بهداشت جهانی و امنیت غذایی می داند. پژوهشگران شرکت کننده در بیست و نهمین کنگره اروپایی میکروبیولوژی بالینی و بیماری های عفونی، مدعی شدند که گرمایش جهانی نیز می تواند نقش مهمی ایفا کند.

دانشمندان ایده مطالعه در مورد ارتباط احتمالی بین تغییرات آب و هوایی و مقاومت آنتی بیوتیکی را از مقاله علمی منتشر شده در سال 2018 در نشریه Nature گرفتند. در مقاله مورد اشاره، ترکیبی از افزایش دمای هوا و تراکم جمعیت در آمریکا، با افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی مرتبط اعلام شد.
در مطالعات جدید، پژوهشگران می خواستند دریابند آیا می توانند روند مشابهی را در اروپا پیدا کنند؟ دانشمندان در 30 کشور عضو شبکه مونیتورینگ مقاومت ضد میکروبی در اروپا، طی 6 سال بر میزان شیوع Pseudomonas Aeruginosa یا (CRPA) که می تواند سبب ابتلا به ذات الریه و عفونت پوستی شود و همچنین  Klebsiella Pneumoniae؛ Multiresistant E.coli و Methicillin Resistant Staphylococcus Aureus، متمرکز شدند.

این مطالعه نشان داد که ارتباط معنی داری بین Klebsiella Pneumoniae،  E.coli و MRSA و گرما وجود دارد. اما CRPA بیشتر با تغییرات دما در فصل گرم سال مرتبط می باشد. این ارتباط بالقوه مسلما نگران کننده است، زیرا سازمان ملل سال گذشته مهلت سال 2030 را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و جلوگیری از گرم شدن کره زمین بیش از 1.5 سانتیگراد را تعیین کرد. پیش بینی می شود که چنین صعودی با رویدادهای شدید آب و هوایی مانند سیل و گرما همراه باشد که می تواند مقاومت آنتی بیوتیکی را تشدید نماید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان