املاک و مسکنمقالات

تعویق دادگاه ها بر اثر پاندمی و مشکلات مالکان با مستاجران سودجو

به گزارش سی بی سی نیوز، دنیش چاگانی از اینکه بعد از خرید یک خانه مستقل و تخلیه آپارتمان خود در یک کاندو، فورا آن را به کریستوفر روپر که به وکالت اشتغال دارد، اجاره داد بسیار خوشحال شد. اما این خوشحالی زیاد طول نکشید و بعد از چند ماه یا چک ها دیر داده می شد و یا برگشت می خورد. حالا با 16500 دلار اجاره پرداخت نشده، دنیش برای بازپرداخت اقساط وام خانه به بانک دچار مشکل شده است. چاگانی با اشاره به اینکه در ابتدا آقای وکیل آدم موجهی به نظر می رسید، گفت شرایط او و صاحبخانه های قبلی روپر نشان می دهد که چگونه کسی که سیستم را بشناسد، می تواند از روند طولانی گرفتن حکم تخلیه سوءاستفاده کرده و بدون پرداخت اجاره در خانه های مردم ساکن شود. 

در حال حاضر نیز، با تعطیلی های ناشی از پاندمی در انتاریو، معلوم نیست درخواست چاگانی برای گرفتن حکم تخلیه، کی دوباره به جریان خواهد افتاد. چاگانی، که به زودی صاحب دو فرزند می شود، می گوید: حتی با تمام شدن این پروسه طولانی، با توجه به حجم پرونده های تلنبار شده در این مدت، مشخص نیست چه موقع برای من وقت دادگاه تعیین شود. 

او برای اینکه بتواند بدون 2700 دلار اجاره ای که باید از روپر می گرفت، از پس پرداخت اقساط هر دو وام بر بیاید، هفته گذشته مجبور شد کاندوی خود را ریفایننس کند.

روپر در پاسخ به ایمیل سی بی سی، نوشت با توجه به اینکه هنوز روند بررسی پرونده آنها کامل نشده، اظهارنظر در مورد آن نادرست است.

مستاجری که به صاحبخانه های قبلی هم اجاره نمی داد

 

 

چاگانی زمانی کاملا ناامید شد که فهمید روپر به صاحبخانه قبلی، که از همسایگان سابق چاگانی بوده است، هم اجاره نمی داده است. چاگانی می گوید رابطه روپر با صاحبخانه قبلی اش هم پر از مشکل و دردسر بوده و او هنوز درگیر پس گرفتن اجاره های عقب افتاده اش است. در 10 سال اخیر، حداقل 2 نفر از صاحبخانه های روپر همین مشکل را با او داشته اند. در هر دو مورد نیز بعد از پرداخت نشدن هزاران دلار، صاحبخانه ها از دادگاه حکم تخلیه این وکیل مهاجرت را گرفته اند؛ و تازه بعد از اینکه دادگاه حکم تخلیه را می گرفتند، روپر با درخواست تجدیدنظر اجرایی شدن آن را چند ماه به تاخیر می انداخت. 

در یک مورد، درخواست تجدیدنظر به معنی اقامت مستاجر به مدت 10 ماه دیگر در خانه اجاره ای بدون پرداخت اجاره بها بود. زیرا دادگاه اول در دسامبر 2012 و دادگاه تجدیدنظر در اکتبر 2013 برگزار شده بود.

به نظر چاگانی، اشکالاتی که در سیستم دادگاهی وجود دارد فرصت را برای سوءاستفاده چنین افرادی به وجود می آورد.

چاگانی می گوید: متاسفانه افرادی هستند که قانون را می دانند و خلاهای آن را به خوبی می شناسند. این آگاهی آنها را در موقعیت مناسبی برای سوءاستفاده قرار می دهد.

چاگانی امیدوار بود با حکم تخلیه مشروطی که در ماه ژانویه صادر شد و عدم اجرای شرط پرداخت اجاره های عقب افتاده توسط روپر، او طبق حکم دادگاه، مجبور به تخلیه کاندو در اول مارچ باشد.

اما روپر دادخواستی را تنظیم کرد تا به رغم حکم تخلیه بتواند همچنان در خانه چاگانی بماند. او در این دادخواست عنوان کرد به دلیل اینکه روند دادرسی پرونده ای که در انجمن حقوق انتاریو علیه وی تنظیم شده بود بیش از آنچه انتظار می رفت طول کشید، او زمان کافی برای کار و کسب درآمد نداشته است. در پایان نیز اضافه کرد می تواند در دادگاهی دیگر، برنامه جدیدی برای پرداخت اجاره عقب افتاده اعلام کند. 

در انجمن حقوق انتاریو، روپر متهم به استفاده از هزاران دلار ودیعه مشتریان، پیش از انجام هر گونه خدماتی برای آنها بود. او همچنین یکی از مشتریان خود را تهدید کرده بود در صورتی که به انجمن حقوق انتاریو شکایت کند او را تحت تعقیب قرار داده و مجبور به پرداخت مبالغ بیشتری خواهد کرد. روند دادرسی شکایات علیه روپر در این انجمن قضایی مستقل همچنان در جریان است. دادخواست روپر برای ارائه پیشنهاد جدید به چاگانی در دادگاهی دیگر مورد قبول قرار گرفت و تاریخ دادگاه برای اوایل ماه آوریل تعیین شد.

چاگانی می گوید: خیلی عجیب است! انگار هیچ کس به این درخواست ها توجهی ندارد! چه طور ممکن است یک نفر با پرداخت نکردن اجاره هزاران دلار جمع کند و به او اجازه داده شود باز هم به این رویه ادامه دهد؟

حالا هم به دلیل پاندمی همه دادگاه های ماه آوریل برای مدت نامعلوم به تعویق افتاده و فقط موارد تخلیه اورژانسی از جمله انجام عمل خلاف قانون یا ایجاد ناامنی مورد بررسی قرار می گیرد.  

سیستم دارای مشکلات زیادی است

چاگانی می گوید هرچند غیرقابل پیش بینی بودن این شرایط قابل درک است، اما مشکلات او با مستاجرش به مدت ها پیش از شروع پاندمی برمی گردد. چاگانی اضافه می کند: می دانید، سیستم به شدت فرسوده و مشکل دار است و این مشکلات در دو طرف قابل مشاهده است. مستاجران زیادی هم هستند که از صاحبخانه های خود به ستوه آمده اند.

فدراسیون خانه های استیجاری انتاریو خواستار رفع اشکالات سیستم و همچنین افزایش تعداد قضات بورد مالکان و مستاجران به منظور جلوگیری از زمان های انتظار طولانی برای مالکان و مستاجران شده است. به گفته تونی ایروین، رئیس این فدراسیون، این شرایط باز هم سخت تر می شود اگر کسی بخواهد با سیستم بازی کند. متاسفانه هیچ ساز و کاری هم برای ثبت سابقه و شناسایی چنین مستاجران سوءاستفاده گری وجود ندارد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!