صفحه اصلی / اخبار / تعرفه گمرکی دویست و بیست درصدی برای بمباردیه؛ جنگ تجاری تمام عیار بین کانادا و آمریکا

تعرفه گمرکی دویست و بیست درصدی برای بمباردیه؛ جنگ تجاری تمام عیار بین کانادا و آمریکا

Leeza

واشنگتن- شرکت بوئینگ، غول هواپیماسازی آمریکایی به دنبال تصمیم دولت آمریکا برای تعیین تعرفه گمرکی 220 درصدی برای جت مدل CSeries ساخت شرکت کانادایی بمباردیه، به پیروزی بزرگی دست یافت. اما با این تصمیم مسلما جنگ تجاری بین دو شرکت و بهتر بگوییم دو کشور، نه تنها خاتمه نیافته، بلکه شدیدتر خواهد شد.

وزارت بازرگانی آمریکا سه شنبه 26 سپتامبر، با تایید ادعای بوئینگ مبنی بر اینکه بمباردیه این جت ها را به لطف یارانه ها و محرک های اقتصادی صدها میلیون دلاری دولت کانادا ساخته و قدرت رقابت را از بوئینگ سلب کرده است، این تعرفه سنگین را برای جت های CSeries  فروخته شده در آمریکا تعیین کرد. Delta سال گذشته 125 فروند جت CSeries بمباردیه را سفارش داده و خریداری کرد. ارزش سفارش بمباردیه – دلتا ، 6 میلیارد دلار بود، اما به احتمال زیاد Delta به لطف خرید تعداد بالا، تخفیف های قابل توجهی را دریافت کرده و هزینه به مراتب پایین تری را پرداخت کرده است.

مسوولین بمباردیه برای اعتراض به تصمیم وزارت بازرگانی آمریکا، گزینه های مختلفی در اختیار دارند و می توانند با مراجعه به دادگاه عالی تجارت بین المللی، NAFTA یا سازمان تجارت جهانی (World Trade Organization)  درخواست تجدید نظر بدهند.

لازم به ذکر است که تعرفه 220 درصدی، بلافاصله با آغاز تحویل اولین جت ها به Delta اعمال خواهند شد. اولین مرحله تحویل هواپیماهای سفارش شده، بهار سال آینده آغاز خواهد شد.

به دنبال اعلام تصمیم دولت آمریکا، فیلیپ کولیار، رئیس دولت کبک از دولت فدرال خواست که موضع قاطعی را در برابر آمریکایی ها اتخاذ کند و سفارش خرید 18 فروند هواپیمای Super Hornet از بوئینگ را مورد بررسی مجدد قرار دهد. وی گفت: نه یک قایق، نه لوازم یدکی و نه یک هواپیمای ساخت بوئینگ نباید قبل از حل شدن اختلافات به صورت رضایت بخش، وارد کانادا بشود.

بد نیست بدانید که بوئینگ با طرح شکایت به مقامات آمریکایی، خواستار تعیین تعرفه 80 درصدی بر روی هواپیماهای بمباردیه شده بود و نه تعرفه 220 درصدی.

بمباردیه می گوید که ساخت هواپیماهای CSeries برای اقتصاد آمریکا نیز مفید می باشد، زیرا بیش از نیمی از قطعات این هواپیما توسط شرکت های آمریکایی ساخته می شود. هم اکنون بیش از 22 هزار نیروی کار آمریکایی در 17 ایالت آن کشور، بر روی ساخت تجهیزات و قطعات این هواپیماها کار می کنند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *