مقالاتمقالات سیاسی

تصویرسازی از پیامبر اسلام از طریق خط و کلمه به جای نقش و تصویر

 

انتشار مجدد کاریکاتور پیامبر اسلام توسط نشریه شارلی ابدو در سپتامبر 2020 اعتراضات زیادی را در بسیاری از کشورهای مسلمان جهان به راه انداخت و رفتارهای خشونت آمیزی از جمله کشتن دو نفر با ضربات چاقو در نزدیکی دفاتر مرکزی نشریه و همچنین قتل فجیع معلم تاریخی که این کاریکاتور را سر کلاس نشان داده بود، به دنبال داشت.

کشیدن تصویر پیامبر اسلام از این جهت موضوع حساسی است که به خاطر تقابل اسلام با بت پرستی، ارائه تصویر افراد و اشخاص در طول تاریخ اسلام مورد تایید نبوده است. به همین دلیل، مسلمان ها معمولا از پیامبر یا سایر بزرگان صدر اسلام تصویری نمی کشند. در نتیجه، کاریکاتورهای اخیر باعث جریحه دار شدن احساسات بسیاری از مسلمانان جهان شد. اما تمرکز بر واکنش مسلمانان به کشیدن تصویر پیامبر اسلام، سوال مهم تری را به حاشیه می راند: اینکه مسلمانان چگونه بدون هیچ سمبل یا نمادی از پیامبرشان، او را تصور می کنند؟

مطالعه صدر اسلام و زندگی پیامبر نشان می دهد هیچ شخصیت تاریخی کهنی نیست که از او به اندازه پیامبر اسلام شناخت داشته باشیم.

احترام و جان نثاری نسل اول مسلمانان برای پیامبر باعث نگارش مطالب بسیاری درباره جزئیات جنبه های مختلف زندگی او شده است.

قدیمی ترین زندگینامه موجود از زندگی پیامبر اسلام که یک قرن پس از وفات او نوشته شد به صدها صفحه می رسد. 10 سال پایانی زندگی پیامبر با چنان جزئیاتی بازگو شده که در بعضی دوره های مهم تاریخی، می توان روایت روز به روز زندگی او را دنبال کرد.

 

 

همچنین، کتاب هایی از صدر اسلام باقی مانده که به طور خاص به توصیف ظاهر، رفتار و کردار پیامبر می پردازد. برای مثال، با خواندن کتابی مانند شمایل المحمدیه یا صفات عالی محمد متعلق به قرن نهم، می توان از ویژگی هایی از قد گرفته تا مو و عادات خواب و غذا و نوع پوشش پیامبر باخبر شد.

هر اطلاعات مازاد یا پیش پا افتاده ای زمانی که به پیامبر مربوط شود، اهمیت ویژه ای پیدا کرده و ثبت شده است. از شیوه راه رفتن و نشست و برخاست گرفته تا اینکه در سنین پیری چه قدر موی سفید داشت.

به نظر می رسد این جزئیات در طی قرون برای مسلمان ها جای تصویر بصری از پیامبر را پر کرده است.

بیشتر مسلمانان تصویری را از پیامبر برای خود تجسم می کنند که در بخشی از شمایل المحمدیه آمده و گفته می شود توصیف پسرعمو و داماد پیامبر، علی، از اوست: مردی چهارشانه با قد متوسط، با موهایی مشکی و حالت دار، و پوستی سرخ و سفید. و درباره شخصیت پیامبر نیز گفته شده است: مردی متواضع که هیبتش در هر کس که با او برخورد می کرد حسی از ترس آمیخته با احترام بر می انگیخت. 

البته ارائه تصویر پیامبر اسلام در متون اسلامی وجود داشته است و حتی در دستنوشته های قرن  13 می توان صحنه هایی از زندگی پیامبر را با تصویر کامل از صورت پیامبر مشاهده کرد.

اما از آنجا که اکثر مسلمانان دسترسی به نسخ خطی قرن 13 ندارند، برای آنها توصیفات ظاهر پیامبر را در قالب کلمات بیان کردند.

یک اثر هنری مرسوم به ویژه در بین مسلمانان ترک و فارس تابلوهایی به نام حلیه بود که دور تا دور آن توصیف پیامبر از زبان علی طبق آنچه در شمایل المحمدیه آمده خطاطی شده و در مرکز نیز آیه ای از قرآن نوشته شده که معنی آن این است: محمد را رحمتی برای جهانیان فرستادیم. در بسیاری از حلیه ها هیچ تصویری وجود ندارد و در بعضی تصاویری از کعبه دیده می شود و یا گل رزی که نماد زیبایی پیامبر بوده است.

مسلمانان حلیه های بزرگ قاب شده را در مساجد به دیوار می آویختند و حلیه های کوچک را برای سلامت و رفع بلا همراه خود نگه می داشتند.

اما درباره ممنوعیت کشیدن تصویر پیامبر اتفاق نظر وجود ندارد و مکتب ها و مذاهب مختلف اسلام نظرات گوناگونی دارند. برای مثال جامعه شیعه پذیرش بیشتری نسبت به این موضوع دارد در حالی که سنی مذهب ها نسبت به آن برخورد قاطع و سختگیرانه تری دارند. خارج از دنیای اسلام نیز تصاویر پیامبر در ادبیات کهن و معاصر مسیحیت از جمله در کمدی الهی دانته دیده می شود.

اما در حال حاضر اروپا جمع بزرگی از مسلمانان را در خود جای داده و به همین دلیل تصاویر پیامبر در سایر کتب غیر اسلامی هم از نگاه مسلمانان دور نمی ماند. با پیشرفت شبکه های اجتماعی نیز هر تصویری در کمترین زمان منتشر می شود و تحریک برای واکنش به آن نیز در کوتاه ترین زمان ممکن در بین جامعه مسلمانان پخش می شود. به ویژه اینکه برخی از این تصاویر محتوای اسلام هراسی را نیز در خود جای داده و تصویری خشونت بار از پیامبر ارائه می دهد.

صبا محمود، مردم شناس، معتقد است تصاویر کاریکاتوری از پیامبر احساسات بسیاری از مسلمانان را، به دلیل رابطه قلبی که با پیامبرشان دارند، جریحه دار می کند. اندرو مارچ، استاد علوم سیاسی، نیز ترسیم کاریکاتور پیامبر را حرکتی سیاسی می نامد که می تواند تلاش برای ایجاد فضایی که مسلمانان در آن احساس ارزشمندی، امنیت و برابری می کنند را ناکام بگذارد.

مسلمانان حتی بدون تصویر بصری از پیامبر اسلام، تجسم کاملا واضحی از ظاهر و حتی شخصیت او دارند، که لحظه ای تامل پیش از ارائه کاریکاتورها را ضروری می کند

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. https://ca.yahoo.com/news/u-sanctions-libyas-kaniyat-militia-153836963.html
  U.S. blacklists Libyan militia, leader after Russia stops U.N. sanctions
  Michelle Nichols
  ReutersWed., November 25, 2020, 10:38 a.m. EST
  اخباری که در هیچ رسانه فارسی زبان نمی اید . امریکای ترامپ ( نه بایدن) روسیه و گروه های تروریستی مرسنری روسی در لیبی ، بقایای قذافی جنایت کار ، همدستان امارات و السیسی را تحریم کرده به دلیل جنایت علیه بشریت در لیبی
  ——————————————————————————————————–
  همینجا معلوم می شود کسانی در اپوزیسیون قلابی ملاهای روسی که ادعای هم سو بودن با ترامپ دارند دروغ گویانی رذل هستند و در اصل جاسوس ملاهای روسی هستند و تمام تلاش انها حفظ جو امریکا ستیزی است که از شهریور ۱۳۲۰ تا به امروز سر لوحه پروپاگاندای استعماری روسی انها بوده , در دو رژیم شاه مدرن امریکایی و ملاهای مزدور روسیه و تروریست موشک باز ، عشق بمب اتم ، فاسد بعثی که دین را دست مایه حکومت فاسد روسی خودشان کرده اند ، درست مثل مارکسیست های روسی و فاشیست های ساخت شوروی و پاتریس لومومبا که طبقه کارگر و حقوق کارگران و سیاه پوستان و اقوام را کارت بازی دیکتاتوری پرولتاریای روسی ، فاسد ، ناکارامد و ورشکسته خودشان کرده اند .
  نه مارکسیست طرفدار محرومان ا ست ، نه ملا به دین اهمیتی می دهد
  هر دوی اینها تروریست ، دیکتاتور ، فاسد ، ناکارامد و امریکا ستیز هستند و دشمن مردم ، زنان ، حقوق بشر ، دموکراسی ، توسعه پایدار . ببینید از کی و چی دفاع میکنند و کارنامه انها در جهان چه بوده ، انرا مقایسه کنید با دولت های عرفی ، بدون ارمان ، ایدیولوژی ، دین ، قومیت گرایی ، نژاد پرستی : مثل کره جنوبی ، ژاپن ، کانادا ، تایوان ، سنگاپور ، اندونزی ، استرالیا ، نیوزیلند ، فنلاند ، نروژ ، ….. تا چه رسد به امریکا و انگلیس و فرانسه .
  مزدوران مارکسیست روسی در شبکه امنیتی فرامرزی سپاه پاسداران دارند هندوانه زیر بغل سپاه می گذارند ( ان دسته خرها که فکر میکنند رهبر مزدور روس شان درد دین دارد ) ، الهه بقراط می نویسد : ایا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر سر «مسائل ناموسی» با جو بایدن مذاکره می‌کند؟ همین تروریست فدایی وقتی در زمان ترامپ ، ابه از ژاپن امد با چراغ سبز ترامپ که ملاهای روسی را راضی به مذاکره کند ، جلوتر از سپاه و روحانف و حسین شریعتمداری و خامنف و اراذل اوباش روسیه ، رفت در تلویزیون سپاه پاسداران در لندن ( من و تو ) نشست با وقاحت تمام به ابه و ژاپن تاخت که چرا اصلا امده مذاکره !
  دستوراتی که این مزدوران میگیرند, از دفتر اورواسیای پوتین به شهبازی ، زر افشان ، عمویی و .. و از انجا به کیهان لندن و من و تو و ایران اینترنشنال و … میرسد ، زودتر از بیت خامنف و اطلاعات سپاه به اینها میرسد تا زمینه سازی کنند که خامنف و روحانف و سگ و گربه های دیگر روسیه روی ان مانور کنند . بعد همین ها سخنان مزخرف انها را گنده میکنند . من و تو می گوید اگر ملاها مذکره کنند اسلام و حکومت اسلامی در خطر می ا فتد ، تو گویی اینها از علی چلاق روسی و حسین شریعتمداری بیشتر نگران از بین رفتن فقاهت لجن زار ملاهای روسی هستند . ماتمی گرفته اند که بایدن اگر با ملاها مذاکره کند چه خاکی به سر اینها می شود و چه گونه روسیه در منجلاب ورشکستگی می افتد .
  مزدوران روسیه در لیبی که اینک همین پرزیدنت ترامپ ! ( نه بایدن ) روسیه و انها را تحریم کرده و گفته که در قتل های فجیع غیر نظامیان در لیبی دست داشته و دست به جنایات بزرگی زده اند ، روسیه پوتین اما از این جنایت کاران روسی قذافیست اماراتی السیسی دفاع میکند ، و مانع می شود که شورای امنیت علیه انها بیانیه بدهد . که اصلا عجیب هم نیست , ا صلا موضوع بحث کیهان لندن ، من و تو ، ایران اینترنشنال ، دوچه ولله ، رادیو فردا ، زمانه نیستند .
  همین طور ترکیه و قطر با اسرائیل :
  اقتصاد
  همکاری مشترک ترکیه و اسرائیل در عرصه فن‌آوری پیشرفته
  https://www.peykeiran.com/Content.aspx?ID=218763
  به خاطر دارید که این مارکسیست های روسی کاسه داغتر از آش شده و در حالیکه رابطه امارات با اسرائیل را چون هم به روسیه پول میدهد ، هم به مرسنری های روسی در جهان (از جمله در لیبی ) ، هم از طریق سازمانهای تروریستی مارکسیستی شونیست کردی به این رسا نه ها در لندن و پاریس و واشنگتن و امستردام و برلین ، بزرگتر از انچه بود می کردند و می گفتند اردوغان به ملاها پیوسته در اسرائیل ستیزی ! الان خفقان مرگ گرفته اند .
  پرزیدنت ترامپ رفیق شفیق و متحد اصلی اردوغان در امریکا “ژنرال فلین ” را عفو ریاست جمهوری داد .
  بایدن نبود ها ؟ کارتر هم دست نداشت . گوادلوپی هم نیست . به ترودو و ماکرون هم ربطی ندارد ،
  حالا چرا بقراط ، امیر طاهری ، میلانی ، برزگر ، رهبر ، نیکفر ، باستانی ، اسدی ، امیر احمدی ، ابراهام پرواند ، تابان ، سلطان پور ، صادق صبا ، همن ، بتی ، …. دیگر مزدوران روسی ملاهای روسی در اینجا پشت پرزیدنت ترامپ نمی ایستند و برای او کف نمی زنند ؟ از پوتین بپرسید .
  پرزیدنت ترامپ هم میداند که اینها مزدور پوتین هستند و به پوتین عشق میورزند ، نه ترامپ و نه ترامپیسم . به همین دلیل گفت کردها هم فرشته نیستند ، بیش از اوباما و کلینتون روسیه را تحریم کرد ، تنها کسی بود که به پایگاه های نظامی اسد در خاک سوریه حمله کرد وقتی اسد و پوتین و ملاها ، زن و کودک سوریه ای را شیمیایی کردند .
  الان همین مارکسیست های روسی در دوچه ولله و من و تو و جاهای دیگر گذاشته اند توی بوق که پرزیدنت ترامپ می خواست حمله کند ، می خواهد حمله کند ، اسرائیل می خواهد حمله کند ….
  چرا ؟
  این بازی جو سازی که مارکسیست های روسی متحد اصلی ملاهای روسی ۴۱ سال است در ایران بنا به موقعیت ، به صورت جزر و مد لنینیستی ، انجام میدهند بخشی از سیاست تحریک امیزانها است برای پشت سر خامنف بسیج کردن الاغهای سپاهی ( نه مزدوران اصلی که رهبری سپاه قزاق دست انها است و خامنف را هم اگر از مدار روسیه بخواهد خارج شود مثل رفسنجانف و شازده احمد سرش را زیر اب استخر می کنند ) که وای امریکا و اسرائیل دشمن شما هستند و در حال حمله پس فکر مذاکره نکنید ، یکوقت خدای نکرده کسی مثل السیسی در میان شما پیدا نشود که خامنف را دستگیر و در قفس بیاورد در دادگاه صحرایی و او را سکته دهد و ملت ایران و کشور ایران را از شر او راحت کند .
  خامنف و رفسنجانف و نبوی اف و خوئینی ها فرقه دموکرات ک گ ب ، عبدی دیوار بالاکش ، موسوی تروریست فرستنده به اروپا و کوپن بیار فاسد ، خاتمی اف (عشق توالت )، احمدی نژاد پوپولیست با تاییدیه پوتین ، علم الهدی ارتدکس روسی ، حسین شریعتمداری روح خبیث کیانوری و طبری ، …. اگر این زمینه چینی ها ، جو سازیها ، امریکا ستیزی ها ، بسیج کردن الاغها نبود از جانب مارکسیست های روسی و ملی مذهبی های مارکسیست اسلامی ، و پشتیبانی ابر جنایت کاران روسی مخصوصا شازده پوتین علیه السلام ، در سازمان امنیت و جاهای دیگر نبود ، و بر خلاف خواست اکثریت مردم ایران که بهتر از شاه می خواستند و جنایتکارتر و عقب مانده تر از قاجار و صفویه گیرشان امد ، کجا می توانستند ۴۱ سال به جای شاهنشاه مدرن امریکایی ایران کشور ایران را به قهقرای کوبا و کره شمالی و ونزوئلا و ویتنام ببرند ، بنشینند ؟

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست