اخباراخبار کانادا

تصویب لایحه ضد مستاجر در انتاریو  و ادامه مبارزه حامیان حقوق اجاره نشین ها

 

انتاریو- BlogTo:

لایحه جنجالی Bill 184 انتاریو که حامیان حقوق مستاجرین آن را سرآغاز صادر شدن هزاران حکم تخلیه و وارد شدن خسارت جدی به آسیب پذیرترین ساکنان استان می دانند، به قانون تبدیل شد. علی رغم تصویب این لایحه و تایید آن از سوی فرماندار انتاریو، مخالفان به اعتراضات خود ادامه داده اند.

دولت استان با انتشار بیانیه خبری، قانون جدید را برای تسریع روند رسیدگی به اختلافات مالک و مستاجر، ضمن محافظت از مستاجران در برابر تخلیه غیرقانونی، مفید ارزیابی کرد. بر اساس قانون جدید مالک موظف به پرداخت معادل یک ماه اجاره بها به مستاجر در ازای تخلیه می باشد. البته به شرطی که دلیل تخلیه، قصور مستاجر از مفاد قرارداد اجاره نباشد.

لایحه مورد اشاره که به روز شده Residential Tenancies Act (مصوب 2006)  و همچنین قانون Housing Services Act (مصوب 2011 )  می باشد، به هیئت مالک و مستاجر اجازه می دهد مالک را به پرداخت معادل 12 ماه اجاره به مستاجر ملزم کند. این در صورتی است که مالک با سوء نیت خواهان تخلیه ملک شده باشد و یا پس از نوسازی ملک به مستاجر اجازه بازگشت به خانه یا آپارتمان اجاره ای را ندهد. مبلغ جریمه نقض قانون جدید، برای مالک حقیقی حداکثر 50 هزار دلار و برای مالک حقوقی 250 هزار دلار تعیین شده است.

کارشناسان معتقدند که این لایحه از مستاجران محافظت نمی کند، زیرا به هیئت مالک و مستاجر اجازه می دهد که بدون برگزاری جلسه حضوری با مالک و مستاجر، حکم تخلیه را صادر کند. مشکل دیگر اینکه قانون جدید عطف به ماسبق می شود و شامل دوران پاندمی نیز خواهد بود. همانطور که می دانید دولت انتاریو در طول پاندمی COVID-19 موقتا صدور و اجرای احکام تخلیه در استان را متوقف کرده بود.

 

 

کول وبر از موسسه حقوقی Parkdale Community Legal Services در واکنش به تصویب لایحه گفت: هدف لایحه 184 این است که به مالکین حقوقی (شرکت ها) اجازه بدهد سریعتر و آسانتر بزرگترین مانع برای کسب سود هنگفت را از سر راه بردارند. مانعی به نام مستاجران کم درآمد! هیچ بخشی از این لایحه مستاجر را در برابر حکم تخلیه محافظت نمی کند.

مستاجران و گروه های حامی آنها از زمان معرفی شدن لایحه به مجلس انتاریو، با آن مبارزه کرده اند. آنان گردهمایی ها و تظاهرات اعتراضی را در بخش های مختلف تورنتو ترتیب داده و جالب اینکه برخی از سیاستمداران محلی نیز به صفوف معترضین پیوسته اند. اما دولت انتاریو معتقد است که لایحه جدید، فرایند رسیدگی به اختلافات فی مابین مالک و مستاجر را مدرنیزه خواهد کرد.

دولت تاکید می کند که هیئت مالک و مستاجر قبل از صدور حکم تخلیه در مورد عادلانه یا ناعادلانه بودن درخواست تخلیه به دلیل عدم پرداخت اجاره از سوی مستاجر در دوران پاندمی، تحقیق و تصمیم گیری خواهد کرد. اما مخالفان معتقدند بسیاری از مستاجرین به دلیل از دست دادن شغل و درآمد طی چند ماه گذشته قادر به پرداخت اجاره نیستند.

وبر معتقد است که جریمه های تعیین شده از سوی دولت برای مالکین، آنان را از بیرون کردن مستاجران شان منصرف نخواهد کرد. وبر می افزاید: طولی نمی کشد که صاحبخانه ها این پول را پس بگیرند ، زیرا آنها می توانند واحدهای خالی شده را با مبلغ بالاتر به مستاجر جدید اجاره بدهند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید