صفحه اصلی / اخبار / تصویب لایحه تغییر شعر سرود ملی کانادا توسط مجلس سنا

تصویب لایحه تغییر شعر سرود ملی کانادا توسط مجلس سنا

Behnam Marfou

اتاوا- مجلس سنای کانادا هفته گذشته لایحه تغییر شعر سرود ملی کانادا جهت <جنسیت زدایی> از آن را تصویب کرد. این لایحه علیرغم مخالفت برخی سناتورهای محافظه کار به تصویب رسید. قبل از مجلس سنا، مجلس عوام کانادا به اتفاق آرا، لایحه سال 2016 را برای جایگزین کردن عبارات <in all thy sons command>  با عبارات <in all of us command> تصویب کرد.

لایحه مورد اشاره اولین بار توسط موریل بلانژه، نماینده حزب لیبرال که در سال 2016 در سانحه هوایی کشته شد، به مجلس فدرال ارائه شد و پس از گذراندن مراحل تصویب در سنا و تایید فرماندار کل کانادا، به عنوان قانون به اجرا گذاشته خواهد شد.

از سال 1980 به این سو، یعنی از انتخاب سرود O Canada   به عنوان سرود ملی کانادا، 12 لایحه برای جنسیت زدایی و جایگزین کردن عبارت <Sons> به مجلس ارائه شده، اما هیچ کدام از تلاش های قبلی به نتیجه نرسید.

این شعر در سال 1908، توسط رابرت استنلی وایر سروده شد و قبل از آغاز جنگ جهانی اول، تغییر کرد. وایر در آن زمان عبارت <sons>   را به شعر افزود.  

فرانسیس لانکین، سناتور مستقل از انتاریو و یکی از حامیان لایحه بلانژه از تصویب آن در مجلس سنا ابراز خشنودی کرد و گفت: خوشحالم که پس از 30 سال تلاش، بالاخره سرود ملی مان را اصلاح کردیم. این تغییر ممکن است کوچک تلقی شود، اما از این پس می توانیم سرود ملی را با افتخار بخوانیم.

شانتال پتیتکلرک، سناتور مستقل کبک و عضو سابق تیم پارالمپیک کانادا که 14 مدال طلای المپیک را به گردن آویخته با ابراز خشنودی از تصویب لایحه گفت: به ورزشکاران کانادایی که در المپیک زمستانی پیونگ چانگ (کره جنوبی) سرود ملی جدید را می خوانند، حسادت می کنم. این گزینه در سال های 1990 و اوایل سال های  2000 در اختیار ورزشکاران کانادایی قرار نداشت.

نمایندگان محافظه کار مجلس سنا، از اینکه به سناتور دان پلت از مانیتوبا (از مخالفان تغییر سرود ملی) اجازه صحبت در مخالفت با تصویب لایحه داده نشد، خشمگین و ناراضی هستند و این اقدام مجلس سنا را ناقض دموکراسی می دانند. لئو هوساکوس، سناتور محافظه کار افزود: ما باید نگران ابزارهایی باشیم که اعتراض و مخالفت را خفه می کند. این حق بنیادی هر کس است که برخیزد و در مورد یک لایحه اظهار نظر کند. هیچ کس حق محروم کردن فرد از این حق را ندارد.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *