علم و دانش

تشخیص مصرف ماری جوانا با استفاده از داده های حسگر تلفن هوشمند

پژوهشگران دانشگاه روتگرز در نیوجرسی می گویند می توانند از داده های تلفن هوشمند و یادگیری ماشینی برای تشخیص مصرف ماری جوانا استفاده کنند.

این پروژه برای ابداع یک روش تشخیص جایگزین آزمایش خون، ادرار یا بزاق انجام شد. محققان یافته های خود را در مجله Drug and Alcohol Dependence (از طریق CTV News) منتشر کردند.

 

این مطالعه شامل آزمایش روی 57 فرد جوان بود که حداقل دو بار در هفته از ماری جوانا استفاده کردند. شرکت کنندگان طی 30 روز، روزانه 3 نظرسنجی را انجام دادند. در این نظرسنجی در مورد نشئگی شرکت کنندگان در یک زمان معین، زمان آخرین استفاده از ماری جوانا و مقدار مصرف شده، سوال شد. 

علاوه بر این، محققان از شرکت کنندگان خواستند یک برنامه تلفن هوشمند را که داده های GPS ، گزارشات تلفن، داده های شتاب سنج (برای اندازه گیری حرکات بدن) و دیگر داده های حسگر تلفن های هوشمند و آمار استفاده را تجزیه و تحلیل می کند، بارگیری کنند.

محققان دریافتند که یک الگوریتم یادگیری ماشینی می تواند مصرف ماری جوانا را با 60 درصد دقت تشخیص دهد. با ترکیب داده های روز و داده های حسگر، الگوریتم استفاده از ماری جوانا را با دقت 90 درصد پیش بینی کرد.

محققان گفتند که داده های حسگر GPS و شتاب سنج مهم ترین عامل در تشخیص مصرف حشیش است – زیرا در این مطالعه مشخص شد که داوطلبان بعد از مصرف و در حالت نشئگی، مسافت زیادی حرکت نکردند.

در حالی که مطمئنا نتایج به دست آمده جالب اند، ولی نگرانی های بالقوه ای در مورد استفاده از الگوریتم در سناریوهای دنیای واقعی وجود دارد. به عنوان مثال، سوگیری در الگوریتم می تواند نتایج را منحرف کند. مشکل دیگر می تواند دقت آن باشد – مسلما دقت 90 درصد چشمگیر است، اما اگر در 10 درصدی قرار بگیرید که الگوریتم اشتباه کرده باشد، ممکن است با مشکلات ناخواسته روبرو شوید. 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست