Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / اخبار / تشخیص سریع تر سرطان دهانه رحم با تست  اچ پی وی به جای پاپ اسمیر

تشخیص سریع تر سرطان دهانه رحم با تست  اچ پی وی به جای پاپ اسمیر

تورنتو- در بسیاری از استان های کانادا به زنان توصیه می شود که هر سه سال یک بار با مراجعه به پزشک خانواده، آزمایش پاپ اسمیر را برای غربالگری سرطان دهانه رحم یا cervical cancer  انجام بدهند. اما بر اساس گزارش علمی که اخیرا در نشریه انجمن پزشکی آمریکا یا Journal of American Medical Association منتشر شده، زنان آزمایش اشتباه را انجام داده و بایستی به جای پاپ اسمیر، تست HPV (ویروس پاپیلوم انسانی) را بدهند. HPV ویروسی است که بیشتر از همه در زمان آمیزش جنسی و از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد انتقال می یابد.

به گفته دکتر جینا اوگیلوی، از پژوهشگران پروژه و استاد دانشکده پزشکی بریتیش کلمبیا آزمایشاتی که بر روی 19 هزار زن در بریتیش کلمبیا انجام شد، نشان داد که با تست HPV، ضایعات بالقوه سرطانی زودتر و سریع تر از پاپ اسمیر تشخیص داده می شوند. تشخیص به موقع بسیار مهم است، زیرا می تواند از ابتلا به سرطان دهانه رحم پیشگیری کند و یا با شروع مراحل درمان از گسترش سرطان به سایر قسمت های بدن جلوگیری نماید.

حدود 99.7 درصد از سرطان های دهانه رحم از عفونت HPV ناشی می شود.

دکتر جوآن مورفی، مسوول Ontario Cervical Screening Programld نیز معتقد است که شواهد و مدارک علمی، موثرتر بودن تست HPV در مقایسه با روش های دیگر و همچنین دقیق تر بودن نتیجه آزمایش را ثابت می کند.

کارشناسان Cancer Care Canada، انجام تست HPV را به عنوان گام نخست توصیه می کنند. اما در حال حاضر این تست در هیچ کدام از استان های کانادا انجام نمی شود. این در حالیست که برخی از کشورهای جهان این تست را در دسترس زنان قرار داده اند. برای مثال استرالیا از دسامبر 2017 این آزمایش را انجام می دهد. ایرلند نیز در حال تدوین برنامه ملی برای غربالگری سرطان دهانه رحم با تست HPV است.

پزشکان در عین حال تاکید می کنند که در صورت مثبت بودن نتیجه تست HPV، انجام پاپ اسمیر در مرحله بعد ضروری است. اما در صورت منفی بودن جواب آزمایش، تا 5 سال نیازی به تکرار آزمایش وجود نخواهد داشت.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *