علم و دانش

ترک سیگار برای زنان سخت تر از مردان است. چرا؟

یک مطالعه جدید نشان می دهد که زنان با وجود اینکه در مقایسه با مردان تعداد کمتری سیگار در روز می کشند، اما دشوارتر آن را ترک می کنند. 

محققان فرانسوی بیش از 35 هزار سیگاری، اعم از زن و مرد که برای ترک سیگار، محصولات جایگزین نیکوتین، ویپینگ و جلسات مشاوره ای استفاده می کردند را مورد مطالعه قرار دادند. 

میانگین سیگارهایی که روزانه دود می شد نزد زنان 23 و مردان 27 نخ بود، اما جالب اینکه 55 درصد از مردان و در مقابل 52 درصد از زنان در ترک آن موفق بودند. 

کارشناسان بهداشت علت آن را نمی دانند. اگرچه اضطراب، افسردگی و سایر عوامل خطر که بیشتر در زنان شایع تر است، ترک را سخت تر می کند؛اینگرید آلاگبه، دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه بورگاندی دیژون – فرانسه و یکی از تهیه کنندگان گزارش تحقیقاتی گفت: یافته ها نشان می دهد که با وجود مصرف تعداد کمتر سیگار و وابستگی کمتر زنان به نیکوتین، ترک آن برای زنان دشوارتر است، عوامل احتمالی می تواند اضطراب، افسردگی و ترس از اضافه وزن در زنان باشد. 

لوئیز راس، از متخصصان مرکز ترک سیگار که در این مطالعه شرکت نداشت معتقد است که زنان پیوند عاطفی بیشتری با سیگار دارند و از نظر احساسی بیشتر با سیگار درگیر هستند و در واقع وقتی نیاز به استراحت دارند. سیگار را بیرون می آورند. از نظر راس، زنان سیگار را بهترین دوست خود توصیف می کنند؛  وی در ادامه افزود: وقتی مردان تصمیم به ترک می گیرند، اغلب دیدگاهی علمی نسبت به آن دارند، فقط کافی است تصمیم بگیرند تا اقدام کنند،  از مجموع 37 هزار 949 فرد سیگاری 18 سال به بالا که در این طرح مطالعاتی شرکت داده شدند، 16 هزار و 492 نفر (43.5 درصد) زن بودند. میانگین سنی زنان 48 سال و مردان 51 سال بود؛ 

همه این افراد، حداقل یک عامل خطر دیگر برای بیماری های قلبی-عروقی، از جمله کلسترول بالا، دیابت، فشارخون بالا، سابقه سکته مغزی و حمله قلبی داشتند،  میزان وابستگی این افراد به نیکوتین، خفیف، متوسط و یا شدید ارزیابی شد. 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست