مقالاتمقالات اجتماعی

ترکیب مرگبار: الکل + مواد مخدر + رانندگی آیا مست و نشئه پشت فرمان نشستن جرم و جنایت آگاهانه نیست؟

سوانح رانندگی ناشی از الکل، دارو و مواد مخدر یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در کانادا می باشد. متاسفانه هر روز بطور متوسط 4 کانادایی در جاده ها و معابر عمومی در سانحه رانندگی ناشی از  مصرف الکل و مواد مخدر جان خود را از دست می دهند. بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، کانادا در میان 19 کشور متمول جهان یکی از بالاترین نرخ های مرگ و میر در تصادفات رانندگی ناشی از الکل را دارد. با اینکه آمار مرگ و میر در سوانح رانندگی در کانادا کاهش یافته است اما نسبت موارد ناشی از رانندگی تحت تاثیر الکل یا مواد مخدر 34 درصد می باشد.

بارها و بارها در مورد خطرات رانندگی تحت تاثیر الکل، دارو یا مواد مخدر، از جمله ماری جوانا هشدار داده شده است، اما به نظر نمی رسد که این هشدارها گوش شنوا داشته باشد. بسیاری از ما، علیرغم اطلاع و آگاهی کامل از پیامدها و خطر جانی برای خود و دیگران، با افراط در نوشیدن الکل و یا مصرف ماری جوانا و مواد مخدر ریسک را به جان می خریم.

روزی نیست که خبر کشته یا مجروح شدن فردی در سانحه رانندگی ناشی از الکل و مواد مخدر منتشر نشود. خانواده های بسیاری در کانادا سوگوار عزیزانی هستند که در نتیجه تخلف آگاهانه رانندگان جان خود را از دست داده اند. حتما خانواده نویل لیک را به یاد دارید که در 27 سپتامبر 2015، سه فرزند خود، دنیل 9 ساله، هریسون 5 ساله و میلی 2 ساله و همچنین پدر بزرگ آنها، گری نویل، را در سانحه رانندگی ناشی از مصرف الکل که در Kirby Road  و Kipling Avenue شهر Vaughan – Ontario رخ داد، از دست دادند. جنیفر نویل – لیک، مادر داغدار می گوید که همه چیزش را از دست داده است و دیگر آن زن سابق نیست. او هم اکنون مجبور است در خانه ای سوت و کور و غمزده با یاد و خاطره فرزندانش زندگی کند. نوامبر 2018 ، یک مادر جوان و فرزند دو ساله اش در تصادف مرگبار در میسی ساگا جان خود را از دست دادند. راننده 18 ساله اتومبیل عامل حادثه با اتهام رانندگی تحت تاثیر الکل و مواد مخدر روبرو شده است.

چندی قبل یک زن 37 ساله ساکن نیومارکت به جرم رانندگی تحت تاثیر الکل و ایجاد سانحه منجر به فوت زن 41 ساله (مادر 3 فرزند)، در نزدیکیAurora Road  و بزرگراه 404، بازداشت شد. پلیس علت سانحه را عدم رعایت حداکثر سرعت مجاز و الکل اعلام کرد.

25 آگوست 2018، یک مرد 42 ساله ساکن ریچموندهیل با چندین اتهام، از جمله رانندگی تحت تاثیر الکل و ایجاد سانحه رانندگی منجر به فوت یک زن  و مصدومیت شدید فرزند 3 ساله اش، بازداشت شد.

 

تاثیر الکل، مواد مخدر و ماری جوانا بر سطح هوشیاری و توانایی رانندگی

مواد مخدر مانند کوکائین و مسکن های مخدر نیز مانند الکل می تواند توانایی رانندگی ایمن و ریسک تصادف را کاهش بدهد. در واقع مصرف ماری جوانا نیز ریسک را افزایش می دهد. نشستن پشت فرمان اتومبیل پس از مصرف آن نه تنها خطرناک است، بلکه جرم محسوب می شود. پلیس در سطح کشور، از جمله انتاریو برای شناسایی رانندگان متخلف آموزش دیده و تجهیزات لازم را در اختیار دارد. اگر جزو افرادی هستید که رانندگی تحت تاثیر ماری جوانا را خطرناک نمی دانند، اشتباه می کنید. زیرا ماری جوانا بر هر فرد بصورت متفاوت تاثیر می گذارد. اثرگذاری به موارد زیر بستگی دارد:

* شیوه مصرف (دود کردن، مصرف خوراکی)

* کیفیت ماری جوانا مصرفی

* میزان THC یا ماده روانگردان

به همین دلیل هیچ دستورالعملی در مورد <میزان ایمن> وجود ندارد، بنابراین عاقلانه ترین کار خودداری از رانندگی پس از مصرف می باشد. هنگامی که پشت فرمان می نشینید، بایستی کاملا هوشیار باشید. در حالی که مصرف ماری جوانا مهارت رانندگی را کاهش داده، زمان عکس العمل را کند می کند، حافظه کوتاه مدت را مختل کرده و توانایی تصمیم گیری و واکنش سریع را کاهش می دهد. اثرگذاری ماری جوانا بلافاصله پس از مصرف آغاز شده و تا 6 ساعت یا بیشتر باقی می ماند.

نوشیدن الکل نیز سطح هوشیاری را کاهش داده، زمان عکس العمل را کند کرده و قدرت تمرکز و دید را کاهش می دهد.

 

برای مبارزه با این معضل چه باید کرد؟

نتیجه نظرسنجی اخیر CAA  نشان می دهد که 73 درصد از پاسخ دهندگان نگران افزایش سوانح منجر به فوت و مصدومیت ناشی از رانندگی تحت تاثیر ماری جوانا در کشور می باشند. متاسفانه یک سوم از شرکت کنندگان جوان در نظر سنجی ادعا کردند که پس از مصرف ماری جوانا پشت فرمان خواهند نشست.

آنچه برای خانواده نویل لیک و خانواده های دیگر رخ داد، فاجعه است. فاجعه ای ناشی از بی ارزش تلقی کردن جان انسان و نقض آگاهانه قانون!

برای برحذر داشتن رانندگان از ارتکاب این تخلف مرگبار چه باید کرد؟ آیا مجازات ها و جریمه های سنگین کارساز خواهند بود؟ آیا نباید ابتدا دیدگاه مان را درباره ایمن بودن رانندگی تحت تاثیر این مواد تغییر بدهیم؟ شاید برای شما هم پیش آمده که پس از شرکت در میهمانی و زیاده روی در نوشیدن الکل، پشت فرمان بنشینید و به اشتباه تصور کنید سانحه تنها برای دیگران پیش می آید! در حالی که اینطور نیست. مشخص نیست که <بخت> تا کی با شما <یار> خواهد بود. ریسک نکردن عاقلانه ترین کار است. اینطور فکر نمی کنید؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0