اخباراخبار جهان

تروریست تونسی در بدو ورود به ایتالیا؛ یک ماه قبل از سر بریدن یک زن و قتل دو نفر در کلیسا

 

 

فرانسه- تصویر قاتل تروریست، ابراهیم عیساوی با چهره خندان که در بدو ورود او به اروپا گرفته شده است، منتشر شد.  این عکس چند هفته قبل از حمله او به یک کلیسای کاتولیک در نیس و قتل وحشیانه سه انسان بی گناه گرفته شده است. 

این عکس توسط مقامات شهر بندری Bari ایتالیا، گرفته شده است. جایی که عیساوی 8 اکتبر به آن وارد شد. او با کشتی که 800 مهاجر را حمل می کرد، به اروپا آمد. این کشتی به مدت 15 روز در بندر Bari پهلو گرفته بود، جایی که هموطنان این تروریست می گویند او بیشتر وقت خود را با تلفن می گذراند و از چگونگی رفتن به فرانسه می گفت. 

پس از انتقال عیساوی به ساحل، عکس او به همراه نام و مشخصات و اثر انگشت گرفته شد. سوابق او بررسی شده ولی به مورد مشکوکی برخورد نشد. او سابقه کیفری نداشت و قبل از آن برای ورود به ایتالیا تلاش نکرده بود. روز بعد به وی گفته شد که حق اقامت در ایتالیا را ندارد و باید ظرف 7 روز کشور را ترک کند. اما به جای اخراج، عیساوی به نوعی آزاد شد. گمان می رود که او 9 یا 10 اکتبر با قطار راهی پاریس شد.  همچنین گویا او تا 29 اکتبر، روز حمله تروریستی، در پاریس ماند و همان روز صبح با قطار به نیس رفت. او حوالی ساعت 6 و 30 دقیقه صبح وارد شهر شد. گفته می شود که عیساوی عکسی از کلیسای جامع نوتردام (کلیسای محل کشتارها) را برای برادرش در تونس فرستاد و گفت که قصد دارد شب را در آنجا سپری کند. 

هنگام باز شدن درب های كلیسا در ساعت 8.30 صبح ، وی با یک قمه 12 اینچی وارد کلیسا شد و سه نفر را به طرز وحشیانه به قتل رساند. 

 

 

اولین قربانی یک زن 60 و چند ساله بود که برای عبادت صبحگاهی به کلیسا آمده بود. عیساوی گلوی این زن را برید. 

قربانی بعدی وینسنت لوکه، خادم 54 ساله کلیسا بود که درب را به روی عیساوی باز کرده و مشغل آماده سازی برای مراسم نیایش بود. 

سیمونه بارتو سیلوا، 44 ساله ، متولد برزیل، با چندین ضربه قمه مجروح شد. او که موفق به فرار از کلیسا شد، خود را به یک همبرگر فروشی رساند ولی در آنجا به دلیل خونریزی شدید جان سپرد. آخرین سخنان مادر سه فرزند به امدادگران این بود: به فرزندانم بگویید که آنها را دوست دارم.

به گفته دوستان این زن، او 30 سال در فرانسه زندگی کرده بود. 

ابراهیم جلول، صاحب رستوران، فاش کرد که برادرش زن غرق به خون را به داخل رستوران آورد. جلول که یک مسلمان است، گفت که برادر و یکی از کارکنان رستوران، قبل از رفتن به کلیسا برای مقابله با عسوایی، سیلوا را به داخل کشاندند.  

پلیس حوالی ساعت 9 و 10 دقیقه صبح به محل رسید و عیساوی را که فریاد الله اکبر سر داده بود با 14 گلوله هدف قرار داد. 

پلیس شب گذشته، یک مرد 47 ساله را در نیس دستگیر کرد که تصور می شود یک روز قبل از حمله با عیساوی ارتباط داشته و احتمالا یک تلفن برای او فراهم کرده بود. 

پلیس در حال بررسی ارتباطات عیساوی هستند تا تشخیص دهند که آیا او توسط یک گروه تروریستی هدایت شده بود یا خیر. 

این حمله درست چند روز پس از آن انجام شد كه یك آژانس مطبوعاتی وابسته به القاعده، مسمانان را به جهاد (جنگ مقدس) بر علیه فرانسه به دلیل انتشار کاریکاتور پیامبر، فراخواند. 

مقامات تونس همچنین تحقیق در مورد ارتباطات و زندگی این تروریست قبل از ترک کشور را آغاز کرده اند، از جمله اینکه آیا او با گروه های تروریستی ارتباط داشته است یا خیر. دادستان عالی کشور گفته است که این جوان 21 ساله تحت نظارت نیروهای ضد ترور نبود، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام خواهد شد.

خانواده عیساوی، ساکن شهرک فقیر نشین بوهاجلا در تونس، گفتند که او از زمان ورود به فرانسه با آنها در ارتباط بوده است. 

این قتل ها که همزمان با روزی که مسلمانان ولادت حضرت محمد (ص) را جشن می گیرند صورت گرفت، دولت فرانسه را بر آن داشت تا در سراسر کشور هشدار حملات تروریستی صادر کند. 

رئیس جمهور امانوئل ماکرون، که پس از این واقعه به نیس سفر کرد، اعلام نمود گشت های نظامی برای محافظت از کلیساها و مدارس با شرکت 7 هزار نیرو، ادامه خواهد داشت.  وی گفت واضح است که فرانسه مورد حمله قرار گرفته است. وی قول داد که فرانسه هرگز از ارزش هایش دست نخواهد کشید.  

وزیر کشور فرانسه، جرالد دارمانین، روز جمعه در رادیو فرانسه، افزود: فرانسه در حال جنگ است … جنگ علیه یك ایدئولوژی، ایدئولوژی اسلام گرایانه ، كه می خواهد ارزش های فرهنگی خود، شیوه زندگی خود را … از طریق ترور تحمیل كند.

وی گفت فرانسه هدف بزرگی برای تروریست ها بود زیرا نمادی از آزادی، جامعه سکولار و حاکمیت قانون است. وی افزود: اسلام گرایی نوعی فاشیسم در قرن 21 است ، افراط گرایی كه باید با آن مبارزه كنیم.

دارمانین تایید کرد که 18 مظنون اسلامگرا در روزهای آینده از فرانسه اخراج خواهند شد. 14 نفر نیز پس از حمله تروریستی و سربریدن معلم فرانسوی، ساموئل پاتی، از کشوراخراج شده اند. 

این حمله در حالی صورت گرفت که رئیس جمهور ماکرون به دلیل دفاع از نشر کاریکاتورهای طنزآمیز پیامبر اسلام، جهان اسلام را خشمگین کرده است. در حالی که معترضین در سوریه، لیبی، بنگلادش، افغانستان، پاکستان و فلسطین، پرچم سه رنگ و پوستر ماکرون را سوزاندند، چندین کشور اسلامی کمپین هایی را برای تحریم محصولات فرانسوی آغاز کرده اند.

و اما در سایر شهرهای فرانسه چه گذشت؟

پنجشنبه گذشته یک مرد جوان ساکن Sartrouville (در شمال پاریس) پس از اینکه پدرش با پلیس تماس گرفت و مدعی شد که فرزندش قصد تکرار حمله مشابه نیس را دارد، بازداشت شد. پلیس این مرد جوان را در اتومبیل اش که در نزدیکی یک کلیسای محلی پارک شده بود، پیدا کرد. مرد جوان در هنگام بازداشت چاقو به همراه داشت. 

در شهر لیون، یک افغانی 20 و چند ساله مسلح به چاقوی بلند در حین تلاش برای سوار شدن به تراموا بازداشت شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست