اخباراخبار کانادا

ترودو می گوید نقشی در چاپ خاطراتش در مطبوعات دولتی چین نداشت! 

اتاوا- حزب محافظه کار از کمیته اخلاقیات فدرال خواسته است تا نقش ترودو در چاپ مجدد خاطرات وی، تحت عنوان The Legend Continues در انتشارات دولتی چین را بررسی کند. 

مشاوران ارشد سابق سیاست خارجی و مشاوران امنیتی نخست وزیر می گویند که در مورد این توافق با انتشارات چینی با آنها مشورت نشده بود و آنها مسلما به ترودو توصیه می کردند که با موسسه انتشاراتی تحت نظارت حزب کمونیست چین توافق نکند. 

قرارداد انتشار کتاب در سال 2016 در زمانی منعقد شد که پکن امیدوار بود بتواند کانادا را برای امضای توافقنامه تجارت آزاد متقاعد کند و از کانادا بخواهد که یک قرارداد استرداد مجرمین را با چین وضع کند. چین در آن زمان با راه اندازی کمپین جهانی Operation Fox Hunt قصد ردیابی به اصطلاح مجرمینی را داشت که در واقع مخالفان رژیم چین بودند.

مایکل بارت، نماینده محافظه کار مجلس، نامه ای را برای ماریو دیون، کمیسیونر اخلاقیات ارسال کرده و خواستار توضیح در این باره شده است. در نامه بارت آمده است: آیا آقای ترودو قبل از توافق با چین با کمیسر اخلاقیات مشورت کرده بود؟ عقد قرارداد نشر کتاب با موسسه تحت کنترل حزب کمونیست چین، بر اساس بند 7 قانون تضاد منافع، پیامدهایی را به همراه دارد. آیا می توانید تایید کنید که ترودو شما را از این قرارداد محرمانه مطلع کرده است؟ 

ناشر کانادایی کتاب ترودو در اولین سال پس از روی کار آمدن دولت لیبرال، برای فروش کتاب در چین با یک ناشر دولتی چین قرارداد منعقد کرد. 

 ترجمه چینی کتاب که در عنوان آن به نخست وزیر ترودو اشاره شده بود، در حالی به بازار آمد که پکن برای تقویت روابط با چین تلاش می کرد. 

نسخه زبان انگلیسی کتاب آقای ترودو به نام Common Ground  در سال 2014 و هنگامی که ترودو هنوز در مجلس روی کرسی مخالف دولت محافظه کار وقت نشسته بود، منتشر شد. انتشاراتی Yilin Press مستقر در نانجینگ – چین که تحت کنترل شرکت دولتی Jiangsu Phoenix Publishing and Media قرار دارد، آن را به زبان چینی بازنشر کرد. 

در جریان کمپین انتخاباتی روز سه شنبه، ترودو از بیان صریح اینکه آیا کمیسر اخلاقیات از قرارداد نشر کتاب آگاه بوده یا خیر، خودداری کرد. وی در عین حال گفت: کار چاپ های بین المللی کتاب من توسط ناشر انجام شده و تمام سود حاصل از آن در اختیار صلیب سرخ کانادا قرار گرفت. من کاری با مکانی که کتاب ترجمه و فروخته می شود ندارم. 

از سوی دیگر دفتر کمیسر اخلاقیات فدرال از ذکر این موضوع که آیا این قرارداد تحت بررسی قرار گرفته است یا خیر، خودداری کرد.

ریچارد فادن، که تا مارچ 2016 مشاور امنیت ملی آقای ترودو و مدیر سابق سرویس اطلاعات امنیتی کانادا بود، گفت: واضح است که این کار بدون مشورت با مشاوران انجام شده است. این کار وقتی با کشوری مانند چین طرف بوده و نخست وزیر هم هستید، فکر نمی کنم ایده خوبی باشد. 

لازم به یادآوریست که عملیات شکار روباه ظاهرا به عنوان یک کمپین مبارزه با فساد توسط رئیس جمهور شی جین پینگ راه اندازی شد که شهروندان ثروتمند و اعضای فاسد حزب کمونیست را که با مبالغ هنگفتی به خارج از کشور گریخته بودند هدف قرار داد. اما کریستوفر ورای، مدیر FBI ، در جولای 2020 گفت که هدف اصلی عملیات شکار روباه در حال حاضر سرکوب مخالفان در بین چینی ها است.

الکساندر دلانشامپ، سخنگوی کمپین ترودو در بیانیه ای گفت که ترودو شخصا هیچ گونه درآمدی از نشر این خاطرات که به بسیاری از زبان ها ترجمه شده و در سراسر جهان فروخته شده، کسب نکرده است.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست