اخباراخبار کانادا

ترودو از بازداشت مدیر هواوی دفاع کرد و خواستار ایستادگی کشورها در برابر زورگویی چین شد

 

به گزارش گلوب اند میل، جاستین ترودو، نخست وزیر، در شرف آماده شدن برای دو اجلاس مهم بین المللی، از دستگیری منگ انژو، از مدیران ارشد هواوی، دفاع کرد و از سایر کشورها خواست در برابر زورگویی چین ایستادگی کنند.

روابط کانادا با آمریکا و چین موضوع جلسه مجازی پرسش و پاسخ و همچنین گفتگوی نخست وزیر با نمایندگانی از کشورهای APEC ، پیش از اجلاس همکاری اقتصادی آسیا-پاسیفیک، بود. در اجلاس روز جمعه، نخست زیر کانادا و همتای چینی اش، شی جین پینگ شرکت خواهند کرد. 

ترودو پس از صحبت درباره تلاش های کانادا برای کاهش تولید گاز های گلخانه ای، و استقبال از افزایش روابط تجاری بین کانادا و آسیا، به سوالی درباره پشیمانی یا عدم پشیمانی کانادا از دستگیری منگ وانژو در ونکوور پاسخ داد.

دسامبر سال 2018، یکی از مدیران ارشد هواوی به درخواست آمریکا در کانادا بازداشت شد و اکنون منتظر استرداد به آمریکا است. دستگیری این مدیر عالیرتبه منجر به وخیم شدن بحران دیپلماتیک بین اتاوا و پکن شد. چین نیز به جبران دستگیری وانژو، دو شهروند کانادایی را بدون محاکمه بازداشت کرد.

ترودو در این جلسه گفت: آیا از اینکه کانادا قانون خود را اجرا کرده است، پشیمان هستیم؟  قطعا خیر. کانادا کشور حاکمیت قانون است. و اجرای قانون نباید محدود به مواقعی باشد که کار آسان است. اگر شما کشور قانون ها و ارزش ها هستید، باید همیشه به آن پایبند باشید. و این دقیقا کاری است که ما انجام داده ایم.

 

 

نخست وزیر همچنین از دیپلماسی تهاجمی چین که بازداشت مایکل کووریگ و مایکل اسپاوور  بخشی از آن است انتقاد کرد و چین را متهم کرد با استفاده از زور و قدرت سعی در پیش بردن اهداف خود دارد. 

او از کشورها خواست به عنوان متحد، دوست، و همسایه در برابر فشار و زورگویی یکی از بزرگ ترین قدرت های جهان در کنار هم بایستند.

ترودو گفت: کمتر کشوری می تواند به تنهایی در برابر یک ابر قدرت بایستد، اما با همکاری هم خواهیم توانست چین را متوجه کنیم مسیری که در پیش گرفته است آن طور که گمان می کند موثر و کارآمد نیست.

این در حالی است که این هفته چین و 14 کشور دیگر، بدون آمریکا و کانادا، بزرگ ترین توافقنامه تجارت آزاد را تحت عنوان مشارکت اقتصادی منطقه ای جامع به امضا رساندند.

اما انتظار می رود آتش بازی اصلی در اجلاس روز جمعه و همچنین نشست سران گروه 20 در عربستان سعودی، بین آمریکا و چین در یکی از آخرین حضورهای بین المللی دونالد ترامپ در مقام رئیس جمهور آمریکا رخ بدهد.

هرچند موضوع اصلی هر دو نشست، پاندمی کووید-19، تبعات اقتصادی و اقدامات بین المللی لازم جهت کاهش این تبعات است، اما به گفته فن همسون استاد دانشگاه کارلتون، در واقع تمرکز هر دو نشست بر خداحافظی دونالد ترامپ با چین و سایر شرکای APEC خواهد بود. همسون گفت: با اینکه موضوع این دو اجلاس احیای اقتصاد جهانی پس از پاندمی است، همه منتظر هستند ببینند آیا آمریکا بار دیگر انگشت اتهام همه گیری کووید-19 را به سوی چین دراز می کند یا خیر . 

ترامپ در سال 2018 به دلیل ناخشنودی از چین در دو موضوع تجارت و امنیت، اعضای APEC  را از توافق درباره یک بیانیه مشترک بازداشت.

ترودو همچنین در پاسخ به سوالی درباره انتخاب جو بایدن به ریاست جمهوری و کمک او به بازگشت آمریکا به رهبری جریان های بین المللی گفت: اطمینان دارم بایدن متحد قدرتمندی خواهد بود. اما نباید عقب بنشینیم و انتظار داشته باشیم کشورهای بزرگ همه کارها را انجام بدهند. کارهای زیادی هست که همه ما باید برای هدایت جهان در مسیر درست انجام بدهیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. ماکرون به رهبران مسلمانان فرانسه برای پذیرش ارزش‌های جمهوری ضرب‌الاجل داد
  https://news.gooya.com/2020/11/post-45641.php
  ماکرون قهرمان ازادی بیان و نجات غرب و لائیسیته ازهجوم بربر وار باورمندان به مذاهب ضد زن ، ضد ازادی ، ضد مدرنیته ، ضد انتقاد پذیری ، متحدان مارکسیسم لنینیسم , مذهب افیونی روشنفکران ، چپ های ضد زن ، ضد ازادی ، ضد مدرنیته ، ضد انتقاد پذیری ، است .
  جالب است که هم رهبران تروریست های مذهبی و هم مارکسیست لنینیست های روسی به او حمله می برند .
  – نیکفر تروریست سیاه کلیست او را قاتل نامید چون به حزب الله لبنان گفت پولی در کار نیست اگر از این بازیها با دولت لبنان دست بر ندارید
  – بقراط روزی نیست که به او حمله نکند تا به سپاه پاسداران و ملاها حال بدهد
  – همه رسانه های فارسی زبان که با پول عربستان و امارات که از طریق سازمانهای تروریست کردی و نوریزاده و امیر طاهری مزدوران بیت خامنف و توده ای مزدور نوکران روس ( بوتفلیقه ، شیر خر و خرما ) ، یا پوتین , به انها می رسد و نیز سهمی از ۲۵۰ میلیون دلار هزینه تبلیغات شبه کمونیستی سپاه پاسداران به رسانه های خارج کشور می برند به شرح زیر به کار فرافکنی و سانسور مشغولند :
  ـ امریکا ستیزی
  ـ تبلیغات برای روسیه و عربستان و امارات و مصر ، سوریه ، ونزوئلا ، چپ های شیلی و برزیل و ارژنتین و نیکاراگوا و کوبا و و مکزیک و ویتنام و کره شمالی و دیکتاتورهای اسیای مرکزی و بلاروس
  ـ پنهان کردن کثافت کاریهای کشورهای نوچه روس فوق ، یا کوچک کردن و ماله کشی و دگرگونه جلوه دادن انها
  ـ دنبال کوچکترین مسائل منفی در امریکا ، اروپا ، کانادا ، ژاپن ، کره جنوبی ، اسرائیل ، … میروند و انها را ده هزار برابر بزرگ میکنند و همه نکات مثبت انها را سانسور میکنند
  همین تبلیغات گسترده علیه امریکا به بهانه دفاع از سیاهان و حقوق انها که مدت یک ماه تمام در این رسانه های فارسی همه این کمونیست های ژاندرام کش ضد حقوق بشر به اندازه عاشورا عزاداری کردند و اشک تمساح ریختند ، اما حالا که در امریکا یک خانم رنگین پوست که اصالتا هم امریکایی نیست ( از نسل مهاجرغیر اروپایی است) به دومین مقام بالای امریکا ( به گفته امریکائیان یک ضربان قلب با رئیس جمهور فاصله دارد) انتخاب شد ، همه اینها که همه روزه برای سندرز ( چپ ترین فرد میان دموکرات ها ) تبلیغات جنون امیز می کردند ، اکنون در سکوتی معنی دار فرو رفته اند .
  چرا؟
  چون ثابت شد هر انچه انها در مورد امریکا می گفتند یاوه گویی بود .
  حالا دوباره دارند با کارت القاعده و طالبان بازی میکنند
  چرا ؟
  چون می دانند وحشی های القاعده و داعش و مسلمانان تروریست دیگر از نظر مردم کشورهای غربی منفور هستند .
  می خواهند بگویند که بعله ما مارکسیست های روسی ، تروریست های شونیست ، حکومت های فاشیست ساخت شوروی از جنایت کاران القاعده و داعش و حماس و حزب الله و حشد الشعبی کم خطر تریم تا بدین وسیله ضمن اینکه پشت پرده با همان تروریست ها هستند و با ملاها و اسد و پوتین ، امریکا و غرب را فریب بدهند و از انها پول بگیرند برای تداوم همین بازی تروریستی روسی پوتین در خاور میانه ، و امریکای جنوبی و افریقا .
  کمتر کسی است که نداند پوتین و ملاها با طالبان و القاعده همکاری داشته و در حال مذاکره بودند . پوتین برای سر سربازان امریکایی به طالبان و القاعده پول میداد
  هیچ کدام از این رسانه های فارسی زبان این اخبار را پوشش نمی دهند
  داعش ساخت روسیه و ملاها و اسد بود برای فریب غرب تا بتوانند مردم سوریه را کشتار و شیمیایی کنند .
  چه گونه است که
  ۱) اوباما بن لادن را کشت
  ۲) ترامپ نفر دوم القاعده و قاسم سلیمانی را
  ۳) بوش رهبر القاعده در یمن را که امریکایی هم بود ، کشت
  پوتین ، ملاها ، اسد کدام رهبر القاعده ، داعش ، …. را کشته اند ؟ هیچ !
  کاملا برعکس : تروریست های اسلامی از اسیای مرکزی می ایند ، عزت ابراهیم و کردهای هوادار صدام (نقشبندیه ) مزدوران روسی بودند و در داعش بودند . هیچ رسانه فارسی اینرا نمی پرسد چرا جنگجویان اسیای مرکزی که سیصد سال با روسیه در جنگ بودند و امریکا از انها حمایت می کرد ، به یکباره از ۲۰۰۵ به بعد با زندان شدن و کشته شدن رهبران انها توسط پوتین ، در یک چرخش عجیب امریکا ستیز شدند و سر مردم بی گناه غربی را بریدند ! به روس ها هم کاری ندارند ؟
  به شما می گویم :
  این بازیها که میبینید یک دفعه رسانه های فارسی راه می اندازند در جهت حفظ رژیم ملاها در حالت جنگ با امریکا است
  چرا ؟
  چون روس ها از این حالت بیشترین نفع را می برند
  نگاه کنید به تلویزیون من و تو و ایران اینتر نشنال ، تا دیدند که ترامپ رفت و بایدن امد ، از ترس اینکه مبادا کسی در رژیم ملاهای روسی پیدا شود که حتی از سر ناچاری و سقوط عنقریب بخواهد با بایدن مذاکره کند ، اینها نگذارند با این سر و صداهای مسخره که مثلا به مردم امریکا بگویند که بایدن می خواهد با دشمنان شما ( ملاهایی که القاعده را پناه داده اند ) معامله کند ، و بدین وسیله نگذارند .
  فکر میکنند امریکا مثل رژیم ملاها و اسد و کاسترو است . دشمن ابدی دارد و قادر به تشخیص منافع خودش نیست ، یا ایدیولوژیک است مثل روسیه و کوبا برای این مزخرفات پشیزی ارزش قائل است ، نه ! همین پرزیدنت ترامپ با طالبان مذاکره کرد تا چه رسد به بایدن .
  اما اگر بازی با کارت طالبان و القاعده نفرت انگیز است ، که هست ، چرا پوتین مشکلی ندارد ؟ اسد چرا مشکلی ندارد ؟ عربستان و امارات و مصر چرا مشکلی ندارند ؟ پاکستان چرا مشکلی ندارد ؟
  همه اینها با کارت القاعده و طالبان و داعش بازی میکنند . قطر و ترکیه هم از ان طرف بازی میکنند ، اما این دوتا از حمله مارکسیست های روسی در امان نیستند
  چرا ؟
  چون مارکسیست های روسی ژنتیکی با کسی که در خط امریکا و اسرائیل باشد دشمن هستند مگر انکه روسیه در قبال باجی که کشورهای فاسد و دیکتاتوری در اردوگاه غرب به او می دهند ( عربستان و امارات و مصر ) ، به این مزدوران مارکسیست لنینیست دستور دهد که فتیله محمد بن سلمان و بن محمد و بن رشید و السیسی را بکشید پایین ! اما به ترکیه و قطر حمله کنید . چون انها از اول با اسرائیل همکاری و رابطه داشتند ، اینها حالا دارند یواش یواش رابطه برقرار میکنند . ترکیه بیش از همه مورد حمله است .
  چرا ؟
  نه به این دلیل که اسلامی و عقب مانده است و دنبال گسترش امپراطوری و دخالت در جاهای دیگر ، نه !
  چون عربستان و امارات از اردوغان عقب مانده تر ، تروریست تر ، دیکتاتورتر هستند و در همه جا در همه کشورهای مسلمان و غیر مسلمان دخالت میکنند ، همه تروریست های عرب هم از این عربستان و امارات و مصر و مراکش و یمن می ایند . مثل تروریست های شیعه که از افغانستان و لبنان و عراق و ایران می ایند . تروریست هایی که از ترکیه می ا یند مارکسیست هستند یا کرد.
  به این دلیل با اردوغان بیشترین دشمنی را دارند که :
  اردوغان عضو ناتو است ، با اسرائیل رابطه دارد ، به اندازه شیخک ها و ایران و سوریه و مصر و لیبی قذافی و پوتین و کره شمالی و لوکاشنکو و کوبا و مادورو دیکتاتور نیست ، به اندازه هیچ کدام انها هم ادم نکشته .
  بله ترکیه به دلیل نسل کشی ارمنی ها و کشتارهایی که از تروریست های کرد میکند و به این دلیل که راه ملاها و سعودی و پوتین و پاکستان را در پیش گرفته باید توسط دموکراسی های لیبرال غربی تحت فشار گذاشته شود ، اما مارکسیست های روسی ، روسیه ، ملاهای روسی ، عربستان و امارات و السیسی در جایی قرار ندارند که به اردوغان حمله کنند .
  این مارکسیست های روسی که حالا از کیسه عربستان و امارات هم می خورند ، نباید غرب را فریب دهند و با بازی دوجانبه ، مانع کاهش خشونت ها ، درگیری های بیهوده ، فروکش کردن جنگ های مذهبی و قومی و ایدیولوژیک که جملگی توسط روسیه به انها دامن زده می شود ، بگردند .
  بهترین دما سنج در خاورمیانه و حتی افریقا و امریکای جنوبی که می تواند از پشت پرده جریانات خبر دهد ، همین منافع روسیه و فرافکنی روس ها است .
  برای روسیه : ایران ، عراق ، ونزوئلا ، لیبی ، آذربایجان نباید نفت و گاز بفروشند ، تا روس ها بتوانند به قیمت بالا بفروشند و دولت الیگارش پوتین سقوط نکند (مثل بلاروس و اوکراین و …) . روس ها می توانند پای خودشان را روی گردن مرکل بگذارند و او را کنترل کنند ، هنوز مرکل به بایدن تبریک نگفته . بازیهای او با ملاها ، سوریه ، اسد ، .. هم معنی دار است .
  دشمنی مارکسیست های روسی با ترودو و ماکرون هم گویای این واقعیت مهم است که هم پشت تروریسم اسلامی و جهادیون دستهای روسیه وجود دارد ، هم حمله های سایبری ، هم اغتشاشات تبلیغاتی و دروغ پردازی علیه دموکراسی لیبرال و بازار ازاد و مدرنیته و حقوق زنان و دگر باشان و دگر اندیشان .
  وگرنه یک چیز مسلم است :
  مسلمانها ، هندوها ، سیک ها ، باورمندان به مذاهب دیگر ، مارکسیست لنینیست های انارشیست امریکا ستیز و دشمن ازادی پیرو دیکتاتوری پرولتاریا ، اگر به فرانسه و کانادا و امریکا می ایند باید از خودشان بپرسند
  ۱) ایا در کشورهایی که این مهاجرین از انجا می ایند اجازه میدهند به یک فرانسوی ، کانادایی ، امریکایی که لباس سکسی بپوشند ، دو زوج همدیگر را ببوسند ؟ ازادیهای اجتماعی معمول در غرب داشته باشند ، علیه رهبر ان کشور ازادانه سخن بگویند ؟ بازار ازاد راه بیندازند و ارزشهای غربی را تبلیغ کنند ؟
  نه ، نه ، نه ، نه !
  ۲) اگر این افراد به عنوان میهمان امده اند اینجا ، ایا باید به صاحب خانه ارزشها و باورهای خودشان را تحملی کنند ؟ ایا اگر یک غربی برود خانه یک مسلمان یا بودایی ، یا هندی ، یا کمونیست ایا مجاز است به انها دیکته کند که به ارزشهای میهمان و روش زندگی او احترام بگذارد ؟ یا هر کاری که در فرهنگ خودش مجاز و در فرهنگ میزبان خطا بود ، ازادانه انرا در انظار عمومی به اجرا در اورد ؟
  نه ، نه ، نه
  پس رهبران غرب کاملا حق دارند و باید مثل ماکرون از مسلمانان بخواهند که به ارزش های درخشان لائیک فرانسه و غرب احترام گذاشته و از انچه که با ارزش های غربی در تضاد است ( مثل چند همسری ، سرکوب زنان ، تحمیل حجاب به انها ، ازدواج کودکان ، تبلیغ تروریستی علیه نظام و ارزشهای اصلی که نظام دموکراسی لیبرال بر ان استوار است و ضامن ثبات و پیشرفته بودن این کشورها است ، ) خود داری کنند .
  نمی شود در فرانسه زندگی کرد و به قوانین عربستان سعودی و یا کوبا و ملاها پایبند بود . مهاجر باید انتخاب کند
  اگر دین عقب مانده و دیکتاتوری فاسد دوست داری من به شما ادرس جاهای خوب میدهم
  ۱) شیعه بعثی می خواهی برو ایران و سوریه
  ۲) سنی متحجر امریکایی ، روسی می خواهی برو عربستان و امارات
  ۳) دیکتاتوری فله کش ، ضد زن ، ضد دگرباشان می خواهی برو السیسی
  ۴) کمی ازادی و حق رای اما با تظاهر به مذهب می خواهی برو ترکیه و مالزی
  اقا ، خانم !
  شما د رکشور اشتباهی زندگی می کنی
  توقع چی داری ؟
  مهاجری؟ رنگین پوستی ؟ دنبال خانم کامالا هریس برو . رئیس جمهور هم می شوی . یا همین بانوی اول ملانیا ترامپ . بچه های شما نمی خواهند مثل شما زندگی کنند . ببین بچه ملاها در امریکا چه طوری زندگی میکنن؟ در همان ایران هم نمی خواهند مثل پدر و پدر بزرگ پاسدار و ملا زندگی کنند .
  دیکتاتوری پرولتاریا می خواهی ؟
  کوبا و کره شمالی ، چرا با بازار ازاد و لیبرالیسم و گلوبالیسم می جنگی برو انجا .
  حکومت الیگارشیک فاسد قدر زور گو می خواهی
  برو روسیه و چین
  قرن ۲۱ شده ، غار نشینان بیدار شوید .

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست