علم و دانش

ترشح بیش از حد جرم گوش به مرور سبب ناشنوایی می شود؛ برای جلوگیری چه باید کرد؟

جرم گوش ماده ای زرد رنگ و دارای حالت چسبندگی است که برای نرم نگه داشتن و حفظ سلامت مجرای گوش خارجی ضروری است. جرم گوش دارای خاصیت اسیدیته است که مانع از رشد باکتری و قارچ می شود. این ماده زرد رنگ معمولا به طور طبیعی و خود به خود به سمت بیرون گوش حرکت می کند و از مجرای آن خارج می شود، بنابراین نیازی به دستکاری وجود ندارد. البته در برخی از موارد، ترشح بیش از حد به خصوص در افراد مستعد موجب انسداد گوش، کاهش شنوایی و حتی vertigo (سرگیجه) می شود.

شاید شما هم به فرو کردن گوش پاک کن داخل گوش بعد از هر بار دوش گرفتن عادت دارید. اما این حرکت خطرناک می تواند آسیب جدی به شنوایی شما وارد کند.

مریم قادری (متخصص شنوایی) از House of Hearing واقع در تورنتو معتقد است که این عارضه می تواند برای افراد از گروه های سنی مختلف رخ بدهد. نحوه پاک کردن گوش، بیشترین نقش را در آن دارد. قادری در گفتگو با Global News  گفت: <مردم همیشه از گوش پاک کن های پنبه ای استفاده می کنند تا جرم گوش را خارج کنند. اما در واقع با این کار آن را به داخل فرو می برند. با تکرار این عمل در طولانی مدت، دیواری از موم سخت داخل گوش ایجاد می شود.> او تاکید می کند که ناشنوایی ناشی از انباشته شدن جرم گوش نزد سالمندان بیشتر شایع است، زیرا جرم گوش به مرور سخت شده است.

قادری توصیه می کند که در صورت استفاده از گوش پاک کن، آن را داخل گوش فرو نبرده و به جای آن از حوله برای تمیز کردن داخل گوش استفاده شود. همچنین جدا از فرو بردن اشیای تیز مانند گیره سر داخل گوش خودداری شود، زیرا در صورت ایجاد شدن خراش در کانال گوش، خطر عفونت وجود دارد.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *