Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / اخبار / ترامپ ترودو را ضعیف و دروغگو و دیکتاتور کره شمالی را با استعداد خطاب کرد!

ترامپ ترودو را ضعیف و دروغگو و دیکتاتور کره شمالی را با استعداد خطاب کرد!

Behnam Marfou

واشنگتن- اختلاف ترامپ با ترودو هر روز شدیدتر و در عوض رابطه او با کیم جونگ اون، دیکتاتور کره شمالی گرم تر می شود. ترامپ، سه شنبه 12 جون ملاقات و گفتگوی تاریخی را با رهبر کره شمالی در سنگاپور انجام داد. کیم که رژیم اش به نقض حقوق بشر، شکنجه مخالفان و خشونت جنسی متهم شده است، از سوی ترامپ مردی با شخصیت جالب و بسیار با استعداد، توصیف شد. اما لحن رئیس جمهور آمریکا در صحبت درباره ترودو دوستانه نبود. نخست وزیر کانادا که در اجلاس سران کشورهای گروه 7، از سیاست های تجاری کانادا دفاع کرد، توسط ترامپ <ضعیف> و <غیرصادق> توصیف شد. پیتر ناوارو، یکی از مشاوران ارشد ترامپ نیز گفت که رهبرانی مانند جاستین ترودو به جهنم خواهند رفت. ناوارو در سخنان قبلی خود گفته بود: در جهنم جای ویژه ای برای رهبران خارجی وجود دارد که در دیپلماسی با رئیس جمهور دونالد ج. ترامپ حسن نیت ندارند و از پشت به او خنجر می زنند. (البته نامبرده صبح سه شنبه، بابت این اظهارنظر عذرخواهی کرد.)

ترامپ در توصیف کیم جونگ اون گفت: او خیلی با استعداد است. هر کس بتواند در 26 سالگی کنترل اوضاع را در دست بگیرد و امور را با سرسختی اداره کند، با استعداد است. البته نمی گویم که او آدم خوبی است!

ترامپ تاکید کرد که ارتباط خاصی را با کیم جونگ اون برقرار کرده است و آنها کاملا با یکدیگر کنار آمدند. ترامپ در پاسخ یادآوری خبرنگاران درباره سابقه منفی کیم جونگ اون در رعایت حقوق بشر، گفت که در این باره با رهبر کره شمالی صحبت کرده، اما در عین حال از ذکر جزئیات بیشتر خودداری کرد.

اظهارات ترامپ در باره کیم، کاملا با سخنان او در اجلاس ماه سپتامبر سازمان ملل تفاوت داشت. ترامپ در جریان سخنرانی، کیم را <مرد موشکی که قصد خودکشی دارد> توصیف کرد و رژیم کره شمالی را مسوول مرگ میلیون ها نفر از مردم کره دانست. گفته می شود که بین 80 هزار تا 120 هزار زندانی سیاسی در کره شمالی وجود دارند.

اما علت سردتر شدن رابطه ترامپ با ترودو چیست؟ همانطور که می دانید نخست وزیر در پایان اجلاس سران کشورهای گروه 7 ، بر حمایت دولت فدرال از شیوه های تجاری کانادا و مخالفت با تعرفه های تعیین شده از سوی ترامپ برای بخش فولاد و آلومینیوم تاکید کرد. سخنان ترودو در کنفرانس خبری، به مذاق ترامپ که کبک را به مقصد سنگاپور ترک کرده بود خوش نیامد و باعث شد او با انتشار توییت، ترودو را ضعیف و فردی غیر صادق توصیف کند. ترامپ همچنین امضاء خود بر تفاهم نامه منعقد شده بین اعضای گروه را پس گرفت و تهدید کرد که تعرفه های سنگین بر اتومبیل های وارداتی از کانادا وضع خواهد کرد.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *