مقالاتمقالات اجتماعی

ترامپ از دو سال پیش جداسازی کودکان مهاجر را آغاز کرده

بر اساس بررسی‌های کنگره‌ آمریکا، دولت ترامپ، حتی پیش از آغاز طرح جداسازی فرزندان مهاجران غیرقانونی از بزرگسالان، احتمالا هزاران فرزند مهاجر دیگر را نیز، از بزرگسالان و خانواده‌ همراهشان، جدا کرده است.

این گزارش که توسط دفتر بازرسی وزارت بهداشت تهیه شده، نشان می‌دهد که مقامات این وزارتخانه تخمین زده‌اند که پیش از سال 2018، هزاران فرزند از والدین و بزرگسالان مهاجر خود جدا شده و تحت مراقبت این وزارتخانه قرار گرفته‌اند. سال گذشته، و پس از حکم یک دادگاه فدرال، حدود دو هزار و 600 کودک، به میان خانواده‌های مهاجر خود بازگشتند. این گزارش در مورد شمار دقیق این کودکان می گوید: <شمار کلی کودکانی که توسط مقامات مهاجرت، از پدر، مادر، سرپرست و یا بزرگسال همراهشان جدا شده‌اند، نامشخص است>. این گزارش نه تنها بر آمار پیشین کودکان جداشده، می‌افزاید، بلکه نشان می دهد که دولت آمریکا پیش از علنی شدن این سیاست در اپریل 2018 نیز، این جداسازی را انجام می‌داده است.

بر اساس این گزارش، در تابستان سال 2017، یک سال پیش از علنی شدن جداسازی، مقامات <دفتر اسکان پناهندگان> وزارت مهاجرت آمریکا (ORR)، متوجه یک روند افزایش شدید در شمار کودکانی شدند، که پس از جداسازی از بزرگسالان، برای مراقبت، به این بخش فرستاده می‌شدند. این روند، از سال 2016 آغاز شده، و جداسازی البته توسط وزارت امنیت داخلی امریکا (DHS) صورت می‌گرفت.

در حالت عادی، تنها کودکانی تحت مراقبت ORR قرار می‌گیرند، که تنها، و بدون همراهی بزرگسالان و یا پدر و مادر، به سوی مرز آمریکا مسافرت کرده‌اند. این مرکز، سپس تلاش می‌کند تا یک حامی و یا سرپرست برای این کودکان پیدا کند، که معمولا یکی از وابستگان و یا دوستان خانوادگی آنها هستند. در صورتی که این تلاش به نتیجه نرسد، کودک یادشده برای یافتن والدین و خانه‌ جدید کاندید می‌گردد.

در پاسخ به این افزایش شدید در شمار کودکان جداشده، مقامات سازمان بازرسی وزارت بهداشت (OIG)، به صورت غیررسمی و با استفاده از یک سند تهیه‌شده توسط Excel، ردگیری این جداسازی‌ها را آغاز کردند. این سند، سپس به بانک اطلاعاتی مهاجران غیرقانونی افزوده شد. این ردگیری غیررسمی، نشان داد که در سال 2016، سه دهم درصد از کودکانی که تحت حمایت سازمان اسکان مهاجران قرار داشتند، از پدر و مادر یا سرپرست خود جدا شده بودند. اما این میزان، در سال 2017 تا 6/3 درصد، افزایش یافت. این گزارش می‌گوید: <در جریان افزایش ناگهانی شمار مهاجران در 2017، احتمالا هزاران کودک از مهاجرین غیرقانونی بزرگسال جدا شده‌اند و این موضوع پیش از حکم دادگاه فدرال بر التزام شمارش کودکان جداسازی‌شده، روی داده است. در آن زمان، وزارت بهداشت نیز، در شناسایی این کودکان، با چالش‌هایی روبرو بوده است>.

با این حال، سیاست جداسازی کودکان از مهاجران غیرقانونی بزرگسال، پس از این موضوع، و در اپریل 2018 رسما اعلام شد. در آن زمان، <جف سشنز> داستان کل ایالات متحده، اعلام کرد که سیاست zero-tolerance یا <عدم گذشت> ، به دولت اجازه می‌دهد بزرگسالان و پدر و مادرها را، تا زمان به نتیجه رسیدن پرونده مهاجرتی آنها، در مراکز نگهداری وزارت مهاجرت نگه دارد. کودکان همراه این بزرگسالان نیز، به صورت جداگانه، تحت مراقبت و بازداشت وزارت بهداشت قرار می‌گرفتند.

چندی پس از این اعلان، دولت ترامپ پس از روبرو شدن با فشار عمومی و انتقاد گروه‌های حقوق بشر، این فرمان را لغو کرد. یک هفته بعد نیز، یک دادگاه فدرال در پاسخ به شکایت بنیاد <آزادی‌های فردی آمریکا> یا ACLU حکم پیوستن دو هزار و 600 نفر از این کودکان به خانواده‌هایشان را صادر کرد.

بنا بر این گزارش، از زمان لغو فرمان تا کنون، هیچ سیستم یکپارچه‌ای برای شناسایی این کودکان جداسازی شده و ردیابی خانواده‌ها و وابستگان آنها، از سوی دولت آمریکا ارائه نشده است. افزون بر این، به گزارش OIG پنج ماه پس از صدور حکم دادگاه، همچنان نام کودکانی بر ملا می‌شود که به خاطر ناواضح بودن اسناد دولتی، در فهرست کودکان جداشده ثبت نشده‌اند.

با این همه، دولت ترامپ همچنان تضمین نمی‌کند که سیاست جداسازی کودکان از بزرگسالان را، دوباره و با نامی دیگر اجرا نکند. در ماه نوامبر 2018، رئیس اداره‌ پلیس مرزی و مهاجرت آمریکا (Ice) بازگشت این سیاست را محتمل دانست. افزون بر این، بر اساس برخی گزارشات، دولت ترامپ در حال کار بر روی طرحی به نام <انتخاب دوگانه> است، تا جایگزین این جداسازی کند. بر اساس این طرح، بزرگسالان مهاجر، خود می‌توانند برای جداسازی کودکان تصمیم بگیرند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0