مقالاتمقالات سیاسی

ترازدی کامیون اسکس: مردم مهم ترند یا سیاست؟

لیو شین

به گزارش وبسایت CGTN، با ادامه روند بررسی پرونده 39 جنازه ای که هفته گذشته در کامیونی در شهر اسکس کشف شد، قضاوت زودهنگام رسانه ها درباره ملیت قربانیان بسیار مورد انتقاد بوده است؛ این در حالیست که از خبرنگاران انتظار می رود همزمان با کشف حقایق جدید، در قضاوت ها و گزارشات خود تجدید نظر کرده و خود را با آخرین یافته ها به روز کنند. در حرفه خبرنگاری این نکته را هرگز نمی توان نادیده گرفت: گزارش شما، خبر باشد یا دیدگاه، باید بر مبنای یک واقعیت تائید شده، تنظیم شده باشد.

 هفته گذشته پلیس اسکس اعلام کرد احتمالا همه قربانیان این ماجرا چینی هستند، اما به سرعت گفته خود را پس گرفت و نسبت به منتشر شدن این خبر نادرست مکررا هشدار داد. 

هرچند قضاوت گاه اجتناب ناپذیر است، اما اکنون بحث های زیادی بر سر این موضوع در میان مردم، و حتی در داخل چین در گرفته است. اینجاست که می بینیم وقت شناسی در عین برخورد مسئولانه در حرفه خبرنگاری چه جایگاه مهمی دارد که به ویژه در رابطه با اخبار بیست و چهار ساعته چالش سختی محسوب می شود. اما در مورد پرونده اسکس، کار از چالش گذشته و به راحتی می توان دروغ پردازی های عامدانه را در رسانه های بین المللی مشاهده کرد. 

در گزارشی در بریتیش تی وی، گزارشگر می گوید با اینکه از خود پلیس نشنیده که ملیت این قربانیان چینی بوده، اما منبع دیگری آن را تائید کرده و همچنین مثالی از نمونه مشابه این اتفاق برای تعدادی چینی دیگر بیان می کند. در گزارشی دیگر، خبرنگار در ابتدا تصدیق می کند که شناسایی قربانیان نیاز به زمان دارد اما سپس گفتگوی خود را با یک فرد چینی-بریتانیایی درباره مافیای قاچاق انسان در چین پخش می کند.

 

 

در شبکه دیگری، مجری باتجربه برنامه یادآوری می کند که هنوز چینی بودن قربانیان تائید نشده اما اضافه می کند: بیایید فرض کنیم قربانیان چینی بوده اند! او سپس از مهمان برنامه می پرسد چه طور سرکوب گری حکومت چین می تواند خانواده قربانیان را وادار به سکوت کند.

پشت این شکست دسته جمعی رسانه ها در پایبندی به حداقل اصول حرفه ای چه تفکری پنهان است؟

به نظر می رسد می توان تفکر پشت این پدیده را در گزارشی در CNN یافت. زمانی که از سخنگوی وزارت امور خارجه چین پرسیده شد چه چیزی مردم چین را، با وجود دستاوردها و پیشرفت های بسیار این کشور در 70 سال گذشته، وادار به خروج از چین و پذیرفتن این همه مخاطرات می کند، او پاسخ داد سوال شما سوال درستی نیست چون هنوز واقعیت روشن نشده است.

با این وجود، CNN گزارش مفصلی برای پاسخ به این سوال آماده کرده بود. این گزارش به دلایل مهاجرت پرمخاطره چینی ها به انگلیس می پرداخت، و این در حالی بود که گزارش تصدیق می کرد هنوز ملیت قربانیان مشخص نیست. خبرنگار با سرهم کردن آمار و ارقام بی منبع، تمایل گسترده چینی ها به مهاجرت را القا کرد و در پایان اختلاف طبقاتی روز افزون را دلیل اصلی آن دانست. بدون توجه به درستی مطلب، پیشاپیش حکم را هم صادر کرد.

چنین گزارشاتی انتقادات عموم مردم را در چین برانگیخته است. می توان درک کرد که بسیاری از رسانه های بین المللی مشتاق کنکاش در جامعه چین و ثابت کردن فرضیاتی هستند که هرچند برایش دلیل قاطعی ندارند اما به آن باور دارند. اما چرا این قدر عجولانه و بی اساس؟ اعتماد مردم به شما در خطر است!

در حالی که پلیس همچنان حقایق جدیدی در این باره کشف می کند، بیایید لحظه ای مکث کنیم و به جای سیاست بازی، به تک تک افرادی فکر کنیم که در این تراژدی قربانی شدند. آنها شایسته احترام هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!