مقالاتمقالات اقتصادی

تداوم یا قطع حمایت های دولتی همزمان با موج چهارم پاندمی در هاله ای از ابهام

مشخص نیست با پایان قریب الوقوع برنامه CRB که دولت طی ماه ها برای کمک به مردم در دوران پاندمی تعیین کرده بود، چه خواهد شد. البته با اینکه قرار بود 23 اکتبر تاریخ پایان این برنامه حمایتی باشد، دولت تازه به قدرت برگشته لیبرال با توجه به بروز موج چهارم پاندمی احتمال ادامه آن برای یک ماه بیشتر را بررسی می کند. 

به نوشته نشنال پست، برنامه CRB که پس از اتمام برنامه دست و دلبازانه CERB آغاز شد، در ابتدا مانند برنامه قبلی ماهانه 2000 دلار به حساب متقاضیان واریز می کرد اما تدریجا و حین عبور از پاندمی و بازگشایی های اقتصادی، به ماهانه 1200 دلار کاهش یافت. اما اکنون که مدتی از بازگشایی اکثر کسب و کارها می گذرد، کارفرمایان خواستار پایان هر چه زودتر حمایت های دولتی هستند و آن را مانع بزرگی در جهت بازگشت مردم به کار می دانند.

بنجامین تال، اقتصاددان ارشد بانک CIBC معتقد است اگر دولت قصد دارد این حمایت ها را ادامه بدهد باید با هدفمند کردن آنها، افرادی را که به واقع شغل و درآمد خود را به خاطر کووید از دست داده اند از افرادی که صرفا دل شان نمی خواهد سر کار و شغل خود بازگردند، متمایز کند.

.

.

 

فدراسیون مشاغل مستقل، اتحادیه رستوران داران کانادا، و اتاق بازرگانی از دیگر مخالفان جدی ادامه حمایت های دولتی هستند. اما از میان رهبران سیاسی کشور تا کنون کسی به اندازه فرانسوا لگو، نخست وزیر کبک، بر طبل این مخالفت نکوبیده بود. لگو در یک مصاحبه رادیویی در آستانه آغاز انتخابات اخیر فدرال گفت: فکر می کنم لازم به یادآوری است که دو برنامه حمایتی CRB و CERB تبدیل به معضلی شده است. این برنامه ها انگیزه بازگشت به کار را از بین برده اند. وقتی می توانید در خانه بنشینید و هر ماه یک چک دریافت کنید چرا باید سر کار بروید؟ او در پایان به مردم هشدار داد به زودی این برنامه تمام خواهد شد و راهی جز کار کردن باقی نخواهد ماند.

خود لیبرال ها نیز علاقه ای به ادامه این برنامه پرهزینه ندارند و در عوض وعده های خود را بر حمایت از کسب و کارها به ویژه صنعت توریسم و کمک به اشتغالزایی متمرکز کرده اند. نخست وزیر جاستین ترودو هفته گذشته گفت: ما قول داده بودیم تا جایی که بتوانیم و تا هر زمان که پاندمی طول بکشد هوای کانادایی ها را داشته باشیم. او در ادامه گفت که پایان دادن به حمایت های مالی در حال حاضر نه تنها کار درست، بلکه کار هوشمندانه ای است که به بازسازی اقتصادی و احیای هر چه سریع تر کسب و کارها کمک می کند. لیبرال ها همچنین قدم های اولیه برای اصلاح بیمه بیکاری را که 20 سال از آخرین بازنگری جامع آن می گذرد آغاز کرده اند.

.

 

دولت قصد دارد با بررسی شکاف های به وجود آمده بر اثر پاندمی، دسترسی مردم را به بیمه بیکاری افزایش داده و برنامه ای متناسب با نیازهای مردم کانادا تدوین کند.

البته همه این اقدامات شامل ادامه برنامه CRB، طراحی برنامه های حمایتی جدید از کسب و کارها و اصلاح بیمه بیکاری، با توجه به اقلیت بودن دولت، همچنان نیازمند جلب موافقت یکی از احزاب در پارلمان است. اگر مثل همیشه قرار باشد حامی دولت، نیودموکرات ها باشند، به احتمال زیاد باید منتظر تصویب ادامه CRB باشیم. جاگمیت سینگ، رهبر NDP، پنجشنبه گذشته اظهار داشت: آلبرتا و ساسکاچوان اکنون در بدترین وضعیت خود نسبت به تمام دوران پاندمی قرار دارند و قطع حمایت های دولتی در این مقطع کاملا اشتباه و غیر مسئولانه است. ما خواستار تداوم طولانی حمایت های دولتی از مردم هستیم. البته سینگ در ادامه تایید کرد که این حمایت ها باید به جای شرکت های بزرگ، به سمت مردم و کسب و کارهای کوچک هدفمند شود. این در حالی است که اگر دولت بخواهد بلاک کبکوا را با طرح های خود همراه کند، باید به برنامه CRB پایان دهد. بلاک کبکوا معتقد است برنامه های حمایتی دولت به جز در بخش هایی مانند توریسم و هنر که که هنوز چرخ اقتصاد آنها راه نیفتاده، نباید بعد از 23 اکتبر ادامه پیدا کند. این حزب موافق اصلاح بیمه بیکاری است و الزام دولت به اجرای برنامه های CERB و CRB را ناشی از ناتوانی بیمه بیکاری از حمایت همزمان از خیل عظیم افراد تعدیل شده در این دوران می داند.

اما روی دیگر ادامه پیدا کردن یا نکردن حمایت های دولتی، شیوع سویه دلتا است که در آلبرتا و ساسکاچوان بیداد می کند. با پر شدن بیمارستان ها و بخش مراقبت های ویژه از بیماران مبتلا به سویه دلتا، جیسون کنی، نخست وزیر آلبرتا، اکنون مجبور شده است همه وعده و وعیدهای خود را مبنی بر بازگشایی کامل و برداشته شدن همه محدودیت ها نادیده بگیرد. در ساسکاچوان نیز، به گفته یک پزشک متخصص، روزانه 200 عمل جراحی جهت خالی نگه داشتن ظرفیت بیمارستان ها برای بیماران کوویدی لغو می شود. اینجاست که به عقیده لیبرال ها تمدید یک ماهه کمک های دولتی، بدون نیاز به رای موافق پارلمان، منطقی به نظر می رسد، چرا که این یک ماه به دولت فرصت می دهد با پیگیری آمار ابتلا در استان های درگیر، درباره تداوم یا قطع کمک ها پس از ماه نوامبر تصمیم گیری کند.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست