املاک و مسکنمقالات

تداوم جنون خرید خانه در تورنتو 

 

طبق پیش بینی بورد مشاورین املاک تورنتو (TREB)، میانگین قیمت مسکن در تورنتو امسال با 10 درصد افزایش برای اولین بار رکورد 1 میلیون دلار را خواهد شکست. بر اساس گزارش چشم انداز سال 2021، متوسط نرخ انواع خانه اعم از کاندو و هاوس به 1.025 میلیون دلار خواهد رسید و با افزایش تقاضا برای خرید خانه های غیر آپارتمانی نسبت به عرضه، رقابت تنگاتنگ بر سر به چنگ آوردن آنها ادامه خواهد یافت. به عقیده جیسون مرسر، تحلیلگر بازار مسکن، پاندمی شرایط ویژه ای را در این بازار ایجاد کرد اما قطعا این تاثیر، کاهش تقاضا برای خرید خانه نبود. به گفته مرسر، با گسترش واکسیناسیون و تقویت اوضاع اقتصادی، انتظار می رود تقاضا برای خرید و اجاره خانه در محدوده تورنتوی بزرگ در آینده نیز ادامه پیدا کرده و در درازمدت، تقاضا از عرضه، به ویژه در مورد خانه های غیر آپارتمانی، پیشی بگیرد.

به نوشته تورنتو سان، هم اکنون بورد املاک تورنتو در حال رایزنی با دولت فدرال و دولت استانی برای پوشش خلاء موجود بین خانه های آپارتمانی بلندمرتبه و خانه های تک واحدی دیتچد است. از نظر کارشناسان TREB، این خلاء شامل فقدان خانه های چند واحدی غیر بلندمرتبه است که با ساخته شدن آنها، کمبود موجودی مسکن برای متقاضیان خرید جبران خواهد شد.

بازار مسکن در سال گذشته فراز و نشیب های عجیب و غریبی را از سر گذراند که ثبت رکورد ماهانه تعداد معاملات فروش و میانگین قیمت خانه در نیمه دوم سال از آن جمله بود. در این سال، میانگین نرخ خانه ها در شهرهای اطراف تورنتو نیز با رشد بی سابقه به 930 هزار دلار رسید.

بر اساس گزارش بورد املاک، سال جدید با افزایش 50 درصدی تعداد معاملات در ماه ژانویه نسبت به بازه مشابه در سال گذشته، و همچنین افزایش 15.5 درصدی میانگین قیمت بازار مسکن شروع پر قدرتی را در حوزه مسکن به نمایش گذاشت. در واقع، پاندمی کووید-19 برای خریداران خانه مانند شتاب دهنده ای عمل کرد که متقاضیان را زودتر از آنچه پیش بینی می کردند به بازار کشاند. به گفته شان سمپسون، معاون موسسه نظرسنجی ایپسوس، دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم در سال آینده پای خریداران از روی پدال گاز بازار مسکن برداشته خواهد شد.  

نظرسنجی این موسسه در حوزه انگیزه خرید خانه در منطقه تورنتوی بزرگ نشان می دهد 30 درصد خریداران قصد سکونت در خانه جدید را دارند، که نسبت به سال 2018 و 2019 یک درصد افزایش نشان می دهد. همچنین 41 درصد از خریداران برای بار اول است که اقدام به خرید خانه می کنند که نسبت به سال های گذشته 9 درصد کاهش داشته و نشان می دهد تمایل عموم افراد به تغییر خانه افزایش یافته است. تجمع تقاضای خرید خانه توسط خانه اولی ها در منطقه پیل و تورنتو دیده می شود که با توجه به ساخته شدن انبوه کاندومینیوم ها، معمولا نقطه شروع کسانی است که برای اولین بار وارد بازار خرید مسکن می شوند.

 

 

بر اساس گزارش تورنتو سان، برای تنها حوزه مهجور مانده در طی سال گذشته نیز آینده روشنی پیش بینی شده است. در حالی که در طول سال 2020، ساخت و عرضه کاندو از تقاضا برای خرید این نوع خانه پیشی گرفته و این بخش از بازار مسکن شاهد کمترین میزان افزایش قیمت بود، در گزارش بورد املاک تورنتو پیش بینی شده است با پایان یافتن پاندمی، و ورود یکباره مهاجران و تازه واردین به کانادا، بازار خرید و اجاره کاندو به یکباره با رونق بی سابقه ای مواجه خواهد شد.

در مورد وام مسکن نیز، در روزهای اولیه شیوع کووید-19، و با توجه به ایجاد امکان تعویق بازپرداخت وام ها تا 6 ماه، بسیاری از کارشناسان نسبت به تعویق بازپرداخت حجم عظیمی از وام های دریافت شده ابراز نگرانی کردند. اما بر خلاف این نگرانی، بسیاری از کسانی که برای تعویق وام خود اقدام کرده بودند، با برقراری ثبات نسبی در اقتصاد و کاهش بلاتکلیفی اولیه نسبت به وضعیت شغلی، داوطلبانه بازپرداخت اقساط وام های خود را از سر گرفتند.

همچنین، انتظار می رود در سال 2021 و حتی سال بعد نرخ سود وام مسکن همچنان در پایین ترین سطح خود باقی بماند. به علاوه، با وجود افزایش قیمت مسکن، میزان پیش پرداخت مورد نیاز برای دریافت وام در سال جاری نیز 30 درصد پیش بینی می شود. 

اما اگر دوست دارید از گرایش کلی خریداران مطلع شوید، موسسه ایپسوس در نظرسنجی جداگانه ای تمایل مردم به خرید خانه در مناطق مختلف تورنتوی بزرگ و تغییر آن نسبت به سال گذشته را ارزیابی کرده که نتیجه آن به این شرح است: 

  •  35درصد در تورنتو (7 درصد کاهش)
  • 16 درصد در منطقه یورک (5 درصد افزایش)
  • 15 درصد در منطقه پیل (2 درصد افزایش)
  • 9 درصد در منطقه دورهام (2 درصد افزایش)
  • 8 درصد در منطقه هالتون (2 درصد افزایش)

تمایل متقاضیان خرید خانه بر حسب نوع خانه نیز به این شرح است:

  • 46 درصد خانه دیتچد (4 درصد افزایش)
  • 19 درصد کاندو (7 درصد کاهش)
  • 18 درصد تاون هاوس (3 درصد افزایش)
  • 15 درصد سمی دیتچد (بدون تغییر)

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست