علم و دانش

تحول بزرگ در شیوه ساختمان سازی با فناوری چاپگر سه بعدی

 

 

شیوه بنای ساختمان های مسکونی و اداری در حال تغییر و تحول است. طی چند سال گذشته، استفاده از چاپگر 3 بعدی در ساختمان سازی هیجان زیادی نزد دست اندرکاران این صنعت ایجاد کرده است.

چاپگر 3 بعدی قبل از این نحوه ساخت بسیار از اقلام مصرفی دیگر، از کفش گرفته تا ماسک، صندلی و حتی گیتار را تغییر داده است و هم اکنون نوبت به ساختمان سازی رسیده است.  

اوایل تابستان امسال، از چاپگر 3 بعدی برای ساخت خانه بتنی در آنتورپ – بلژیک استفاده شد. در سال 2018، شرکت ایتالیایی Arup and CLS Architetti، در پروژه ساخت خانه بتنی در میلان با استفاده از چاپگر 3D شرکت کرد. به گفته دست اندرکاران پروژه، با استفاده از این فناوری می توان از اسراف مواد اولیه و مصالح جلوگیری کرد. 

در حالی که به وضوح هیجان زیادی پیرامون پتانسیل چاپ 3‌ بعدی در ساختمان سازی وجود دارد ، برخی از کارشناسان، از جمله آلاستر مانت، مدیر شورای ساخت و ساز سازگار با محیط زیست بریتانیا گفت: انتظار دارم استفاده از چاپگر 3 ‌بعدی پیشرفت آهسته را انجام دهد، زیرا این امر به سطح سرمایه گذاری و تغییر در فرایندها و قوانین نیاز دارد.  

 

 

مانت در عین حال خاطرنشان كرد كه استفاده از چاپگر 3 بعدی باعث می شود به نیروی کار انسانی کمتری نیاز باشد. این بخصوص در شرایط پاندمی می تواند یک گزینه جذاب باشد.  

همانطور که گفته شد، چاپگر 3 بعدی توانایی آن را دارد که میزان ضایعات و انتشار کربن را به میزان قابل توجه کاهش بدهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست