مقالاتمقالات سیاسی

تحریم تکنولوژی 5G  هواوی توسط انگلیس و افزایش فشار بر کانادا 

به گزارش هافینگتون پست، هواوی کانادا می گوید در جنگ تجاری بین دولت آمریکا و چین از هر دو سو متضرر شده ولی هنوز امیدوار است بتواند نسل آینده تجهیزات اینترنتی را به کانادا بفروشد.

این اظهار نظر یک روز پس از آن صورت گرفت که بریتانیا نیز به عنوان آخرین کشور از کشورهای متحد گروه پنج چشم اینترنت 5G شرکت مخابراتی هواوی چین را تحریم کرد. تکنولوژی 5G به مراتب پرسرعت تر از استانداردهای امروزی و دارای پهنای باند بیشتر است که برای بسیاری از تکنولوژی ها از جمله اتومبیل های بدون راننده یک ضرورت محسوب می شود.

علی خان ولشی، معاون امور شرکت هواوی کانادا می گوید این شرکت امیدوار است تصمیم گیری دولت ترودو در مورد خرید تکنولوژی 5G از هواوی، به دور از شیطنت های سیاسی دولت ترامپ به منظور ضربه زدن به این کمپانی باشد.

او افزود: ما در جنگ تجاری بین آمریکا و چین گرفتار شده ایم. متاسفانه کانادا هم مانند ما این وسط گرفتار شده است، زیرا دولت ترامپ از همه می خواهد یا در کنار او قرار بگیرند یا در مقابلش.

تصمیم بریتانیا مبنی بر تحریم شرکت هواوی در پنج کشور متحد نیز کاملا در راستای خواست دولت ترامپ است. دولت ترامپ هواوی را یک تهدید امنیتی می بیند که به کارگیری تکنولوژی 5G آن در سایر کشورها همچون پنجره ای برای جاسوسی رهبران و ارتش حکومت کمونیست این کشور عمل خواهد کرد؛ اتهامی که شرکت هواوی موکدا آن را رد کرده است.

 

 

کانادا هنوز درباره به خدمت گرفتن تکنولوژی این شرکت چینی تصمیم گیری نکرده که البته حبس دو شهروند کانادایی- مایکل اسپاوور و مایکل کووریگ- در چین از دلایل اصلی این تعلل است.

اسپاوور و کووریگ 9 روز پس از دستگیری منگ وانژو، مدیر مالی شرکت هواوی در کانادا به درخواست آمریکا در دسامبر سال 2018، در چین بازداشت شدند. اقدامی که به زعم همگان به تلافی حرکت کانادا و به عنوان اهرم فشاری برای آزادی منگ وانژو انجام شد.

ولشی دستگیری وانژو را یک بازی سیاسی دانست و به سخنرانی ترامپ در سال 2018 اشاره کرد که در آن وانژو را برگ برنده خود در مذاکرات تجاری با چین خوانده بود.

ولشی گفت با مشخص شدن انگیزه های سیاسی ترامپ، بیگناهی وانژو در دادگاه های کانادا ثابت خواهد شد.

این هفته حزب سبز نیز در اظهار نظری در همین راستا گفت آمریکا از پیمان استرداد با کانادا برای اهداف سیاسی خود سوء استفاده کرده است و از دولت ترودو خواست از دیوان عالی بخواهد پرونده وانژو و اتهامات مطروحه علیه او توسط آمریکا را از دستور کار خارج کند.

ولشی همچنین ضمن ابراز همدردی با دو شهروند کانادایی محبوس در چین، خواستار آزادی آنها شد.

او گفت: ما نیز مانند همه کانادایی ها نسبت به بازداشت این دو و رفتاری که با آنها شده است نگرانیم و امیدواریم آنها هر چه زودتر به کشور خود بازگردانده شوند.

تنش ها بین آمریکا و چین این هفته و به دنبال اعلام تصمیم بریتانیا مبنی بر کنار گذاشتن شرکت هواوی برای تامین تجهیزات اینترنتی پیشرفته بالا گرفت. بریتانیا دلیل این تصمیم را عدم امکان حصول اطمینان از ایمنی تجهیزات تولید چین به دلیل تحریم های آمریکا اعلام کرد.

دولت ترامپ در ماه می استفاده شرکت های غیر آمریکایی از تکنولوژی آمریکا به منظور تولید چیپ های پردازشگر و سایر تجهیزات برای شرکت هواوی چین را بدون اجازه واشنگتن ممنوع کرد.

روز چهارشنبه، دولت چین بریتانیا را به همدستی با آمریکا برای ضربه زدن به شرکت هواوی متهم کرد. دولت ترامپ نیز در عوض سفر کارکنان این شرکت و سایر شرکت های چینی را که به تشخیص آمریکا به دولت مستبد چین در نقض حقوق بشر از جمله علیه اویغورها در غرب چین کمک می کنند، به خاک این کشور ممنوع کرد.

در نهایت، ولشی با ابراز امیدواری نسبت به همکاری کانادا گفت: با وجود افزایش تنش ها بین پکن و اتاوا، درآمد شرکت هواوی و همچنین تعداد کارکنان این شرکت در کانادا در سال 2019 افزایش پیدا کرده است. او گفت ما این موفقیت را مدیون همراهی مشتریان خود در کانادا هستیم.

دیوید رید، معاون کمیسریای عالی انگلیس در کانادا بدون اظهار نظر درباره تصمیم کانادا در این باره، بر همکاری و روابط مستحکم دو کشور انگلیس و کانادا در گروه پنج چشم، که استرالیا و نیوزلند نیز در آن عضویت دارند، تاکید کرد.

او گفت ما باید به شرکت های بیشتری در زمینه تکنولوژی 5G فرصت رقابت بدهیم. 

جان پاور، سخنگوی وزیر اختراع کانادا اشاره ای به زمان اعلام تصمیم کانادا در مورد شرکت های تامین کننده تجهیزات اینترنتی و تکنولوژی 5G برای کانادا نکرد، اما گفت دولت درباره مسایل مربوط به امنیت ملی مماشات نمی کند. او گفت: دولت ما ضمن توجه به فاکتورهای فنی و امنیتی، از جمله مشاوره با آژانس های امنیتی و در نظر گرفتن تصمیم گیری های شرکا و متحدان ما، ملاحظات داخلی و بین المللی را نیز در نظر خواهد گرفت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید