صفحه اصلی / اخبار / تبعیض در حق خانواده متقاضی مسکن ارزان  به دلیل جنسیت فرزند دوم

تبعیض در حق خانواده متقاضی مسکن ارزان  به دلیل جنسیت فرزند دوم

ونکوور- کریستیان گاتفرید و همسرش میشل هارتیگ ساکن ونکوور که مدت ها در لیست انتظار دریافت آپارتمانی در یکی از مجتمع های مسکونی تعاونی قرار داشتند، بالاخره خبر نزدیک شدن نوبت شان را دریافت کرده و خود را مانند برنده خوش شانس بلیط بخت آزمایی احساس کردند، غافل از اینکه جنسیت فرزند دوم شان مانع رسیدن به آرزوی شان می شود. زوج کانادایی، اولین بار ژوئن گذشته با بخش Go Public خبرگزاری CBC تماس گرفتند. یعنی پس از دریافت خبر فرا رسیدن نوبت شان برای دریافت یک آپارتمان دو خوابه از سوی Marina Housing Co-operative. اما قبل از طی شدن مراحل نهایی، هیئت مدیره تعاونی خواستار اطلاع از جنسیت کودک درون شکم میشل شد. در آن هنگام میشل هارتیگ هفتمین ماه بارداری اش را سپری می کرد. این زوج همچنین دارای یک فرزند پسر 2 ساله بودند.

نماینده هیئت مدیره به این زوج اطلاع داد که اگر فرزند دوم دختر باشد، واحد دو خوابه به خانواده دیگری تحویل داده خواهد شد. زیرا بر اساس قوانین تعاونی، فرزندان پسر و دختر بعد از سن 5 سالگی نمی توانند در یک اتاق بخوابند. میشل و کریستیان دریافتند که در صورت دختر بودن فرزند دوم شان مجبورند منتظر خالی شدن یک آپارتمان 3 خوابه بمانند. انتظاری که می توانست چند سال طول بکشد. نماینده سازمان تصمیم نهایی را به ماه آگوست و بعد از به دنیا آمدن فرزند دوم خانواده موکول کرد. میشل در ماه آگوست صاحب فرزند دختر شد.

به دنبال تماس خبرنگاران Go Public با تعاونی مورد اشاره، هیئت مدیره از ارائه کپی مقررات تعاونی که به این محدودیت اشاره می کرد، خودداری کرد. لازم به ذکر است که در دستورالعمل سازمان مسکن و وام مسکن کانادا (CMHC) نیز چنین محدودیتی در مورد استفاده مشترک فرزندان پسر و دختر از یک اتاق خواب در نظر گرفته شده است.

اگر واحد آپارتمانی مورد بحث به زوج جوان واگذار می شد، آنها می توانستند هزینه کرایه منزل را از ماهی 1 هزار و 840 دلار به 895 دلار کاهش بدهند.

جنیفر رمزی، سخنگوی Ontario Human Rights Legal Support Centre، در گفتگو با خبرنگاران، تشخیص واجد شرایط بودن یا نبودن یک خانواده برای دریافت مسکن تعاونی بر اساس جنسیت فرزندان را تبعیض آمیز می داند و معتقد است که قوانین CMHC منسوخ شده و راه را برای سوء استفاده و تبعیض هموار می کند. رمزی، معضل کمبود مسکن ارزان را جدی و اصلاح قوانین را ضروری می داند.

همانطور که می دانید ونکوور با مشکل کمبود مسکن اجاره ای و بالا بودن اجاره بهای ماهانه روبروست. پس از آن ویکتوریا و تورنتو مکان های دوم و سوم را به خود اختصاص داده اند. رمزی با اشاره به این معضل می گوید: مسلما هر کس دوست دارد اتاق خواب اختصاصی خودش را داشته باشد، اما این خواسته با واقعیت های کنونی جامعه همخوانی ندارد. مردم از عهده اجاره کردن آپارتمان با اتاق خواب اختصاصی برای هر فرزند، بر نمی آیند.

گاتفرید و هارتیگ، می گویند که از عهده تامین مخارج زندگی در ونکوور بر نمی آیند و مجبورند شهر را ترک کنند

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *