علم و دانش
موضوعات داغ

تبدیل امواج مغزی به گفتار توسط دانشمندان آمریکایی

bahman-azimi-gif

پژوهشگران وسیله ای را ساخته اند که با استفاده از فعالیت مغزی یک فرد، دهان مجازی را راه اندازی کرده و می تواند در آینده به افرادی که توانایی حرف زدن را از دست داده اند کمک کند. طیف وسیعی از عوامل می تواند فرد را از توانایی حرف زدن محروم کند؛ از سکته مغزی گرفته تا بیماری Lou Gehrig که با نام ALS نیز شناخته می شود. شیوه های فعلی برای شبیه سازی گفتار ناکارآمد هستند. از جمله فن آوری ای که با دریافت سیگنال های چشم، بیماران را قادر می سازد افکارشان را حرف به حرف بنویسند. نوشتن هر جمله به این صورت ممکن است 10 دقیقه طول بکشد. در حالی که یک فرد سالم 150 کلمه در دقیقه بر زبان می آورد.

دکتر ادوارد چانگ، یکی از نویسندگان مقاله علمی که در نشریه Nature منتشر شده است، گفت: این مطالعه نشان می دهد که می توانیم جملات کامل را بر اساس فعالیت مغز فرد بسازیم.
چانگ، استاد جراحی اعصاب و یکی از اعضای کادر علمی دانشگاه کالیفرنیا و موسسه علوم اعصاب سن فرانسیسکو ویل، افزود: این ثابت کرد که با فن آوری که هم اکنون در دسترس است، می توانیم دستگاهی بسازیم که به بیمارانی که توانایی صحبت کردن را از دست داده اند، کمک کنیم.

5 بیمار داوطلب که برای جراحی به مرکز پزشکی UCSF Epilepsy Center مراجعه کرده بودند، الکترودهایی را در مغزشان دریافت کردند. پژوهشگران از آنها خواستند که صدها جمله را با صدای بلند بخوانند. همزمان دانشمندان امواج مغزی را ثبت کردند. سپس یک صدای مجازی شبیه صدای فرد را برای بیمار طراحی کردند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان