صفحه اصلی / علم و دانش / تایید یک روش انقلابی درمان سرطان از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا

تایید یک روش انقلابی درمان سرطان از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا

behzad-azizi

اداره غذا و داروی آمریکا (FDA)، در اقدامی تاریخی یک روش جدید و پیشرفته درمان سرطان را تایید کرد. این سازمان چهارشنبه 30 آگوست، Kymriah که با نام tisagenlecleucel نیز شناخته می شود را تایید کرد. از این روش برای درمان لوکمی لنفوبلاستی حاد کودکان و نوجوانان استفاده می شود.

اسکات گوتلیب، عضو کمیته FDA، گفت: ما در حال ورود به مرز جدید در نوآوری های پزشکی هستیم. زیرا می توانیم با Kymriah (ژن درمانی مبتنی بر سلول)، سلول های بیمار را برداشته و پس از برنامه ریزی مجدد آن را برای حمله به سلول سرطانی به بدن بیمار بازگردانیم. فن آوری هایی مانند ژن درمانی و سلول درمانی، می تواند انقلابی بزرگ در پزشکی ایجاد کرده و امکان درمان قطعی بسیاری از بیماری های لاعلاج را فراهم کند.

اما هزینه درمان به شیوه جدید، پایین نیست.  Novartis  که شیوه جدید را معرفی کرده است، هزینه آن را 475 هزار دلار برآورد می کند. مسوولین شرکت با انتشار بیانیه خبری اعلام کردند که برای تدوین سیستم پرداخت بر اساس میزان تاثیر دارو بر روی بیمار، با مرکز ارایه خدمات Medicare و Medicaid همکاری خواهد کرد. به این ترتیب مرکز مورد اشاره تنها هنگامی ملزم به پرداخت هزینه خواهد شد که بیمار کودک و یا جوان مبتلا به  سرطان خون  لوسمی حاد لنفاوی (acute lymphoblastic leukemia) در پایان ماه اول استفاده از دارو، به آن پاسخ مثبت داده باشد.

درمان با Novartis  یکی از دو روش پیشرفته درمان سرطان خون می باشد. اداره غذا و داروی آمریکا همچنین بایستی تا پایان سال جاری در مورد یک داروی دیگر که از سوی Kite Pharma   معرفی شده تصمیم گیری نماید. این دارو برای درمان B-cell non-Hodgkin lymphoma   مورد استفاده قرار می گیرد. مسوولین Kite فوریه سال جاری اعلام کردند که دارو بر روی  36 درصد از 101 بیماری که در آزمایش بالینی دارو شرکت داده شده اند، موثر بوده و سرطان پس از دوره درمانی 6 ماهه، درمان شده است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *