علم و دانش

تایید داروی جدید کاهش وزن از سوی دانشمندان

داروی کاهش وزن که از سه سال گذشته در آمریکا عرضه می شد، مهر تایید را از سوی دانشمندان دریافت کرد.

Lorcaserin که احساس سیری ایجاد می کند، یک قرص امن و موثر است که باعث کاهش وزن بدون افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی می شود. این اولین داروی کاهش وزن است که برای سلامت قلب در طولانی مدت ایمن اعلام می شود. نتایج مطالعات پژوهشگران درباره این دارو، در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است.

تام فری، مدیر National Obesity Forum انگلستان، Lorcaserin را داروی معجزه گر کاهش وزن، نامیده و می گوید: معتقدیم این دارویی است که همه انتظارش را داشتند.>

مطالعات مورد اشاره در آمریکا و بیرمنگام – انگلستان با شرکت 12 هزار فرد اوبیس انجام شد. شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند. در پایان مشخص شد که 38.7 درصد از مصرف کنندگان، پس از یک سال مصرف Lorcaserin موفق به کاهش 5 درصدی وزن خود شدند. این در حالی بود که 17 درصد از شرکت کنندگان گروه دیگر که < دارونما> یا placebo را مصرف کرده بودند، موفق به کاهش وزن خود شدند. پس از 40 ماه (حدود 4 سال)، مصرف کنندگان Lorcaserin به طور میانگین 9 پوند وزن کم کردند.

 

 

 

دکتر جیسون فانگ، از متخصصین اعصاب مستقر در تورنتو  می گوید: <میانگین وزن شرکت کنندگان در آغاز دوره 230 پوند بود. وزن آنها طی 4 سال از 230 به 221 پوند کاهش یافت. آیا این میزان کاهش از نظر شما ارزش اش را دارد؟>

با اینکه فانگ قبول دارد که وضعیت جسمانی این افراد پس از 4 سال، به مراتب بهتر از قبل بود، زیرا کاهش وزن (هرچند جزئی) ریسک دچار شدن آنها به حمله قلبی را کاهش داده بود، اما می گوید که مصرف این دارو که بایستی مادام العمر مصرف شود، بار مالی سنگینی برای مصرف کننده ایجاد می کند.

فانگ می گوید: <هزینه این دارو 200 دلار در ماه است. شما در 40 ماه بایستی 9 هزار دلار بابت خرید آن هزینه کنید. توجه داشته باشید که بیمه هزینه را پوشش نمی دهد و بایستی آن را از جیب خود بپردازید.> دکتر فانگ، به جای تجویز داروی کاهش وزن برای بیماران، تحرک کافی و رعایت رژیم غذایی سالم را بهترین راه کم کردن وزن می داند.

در حال حاضر عرضه 3 داروی کاهش وزن در کانادا مجاز اعلام شده است. این داروها عبارتند از: Xenical (داروی خوراکی برای کاهش جذب چربی)، Saxenda (داروی تزریقی که در اصل برای درمان دیابت ساخته شد) و Contrave (دارویی که به طور معمول برای درمان اعتیاد به الکل و مواد مخدر استفاده می شود.)

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!