اخباراخبار جهان

تایید اولین داروی افسردگی پس از زایمان در آمریکا

آمریکا- آژانس غذا و داروی آمریکا اولین دارویی که منحصرا برای درمان افسردگی پس از زایمان ساخته شده است را تایید کرد. این دارو محصول شرکت Sage Therapeutics بوده و Zulresso نام دارد که طی دو روز و نیم و به صورت وریدی دریافت می شود.
قیمت این دارو، بدون بیمه، 34 هزار دلار به اضافه هزینه بستری شدن در بیمارستان می باشد. اینکه هزینه دارو توسط بیمه های درمانی پوشش داده شود یا خیر، به تصمیم هر شرکت بیمه بستگی خواهد داشت.
متاسفانه افسردگی پس از زایمان سالانه 400 زن آمریکایی را به خود دچار می کند. حالت افسردگی اغلب پس از چند هفته به خودی خود برطرف می شود، اما می تواند چندین ماه یا حتی سال نیز ادامه داشته باشد. این عارضه با داروهای معمول افسردگی قابل درمان است، اما دوره درمانی آن بین 6 تا 8 هفته طول کشیده و تاثیر آن بر روی همه بیماران یکسان نیست. نوع حاد این بیماری، می تواند مادران مبتلا را به خودکشی، خودآزاری یا آزار فرزندشان متمایل کند.
رایج ترین عوارض جانبی داروی Zulresso، خواب آلودگی، سرگیجه و سردرد می باشد. اما می تواند سبب غش یا از دست دادن هوشیاری در برخی از زنان بشود. به دلیل بالا بودن ریسک مصدومیت در این حالت، آژانس غذا و دارو، ارائه Zulresso را تنها در مراکز درمانی و بیمارستان ها مجاز اعلام کرده است، تا بیمار طی دوره درمانی تحت نظر پزشک قرار داشته باشد. مصرف این دارو برای مادرانی که به نوزادان خود شیر می دهند بلامانع اعلام شده است.
افسردگی پس از زایمان یا postpartum Depression، بیماری است که به فاصله کوتاهی پس از زایمان ممکن است ظاهر شود. علائم شایع آن عبارتند از: خشم و نوسانات خلق و خو، احساس بی ارزشی و بی کفایتی، زودرنجی و حساس بودن، بی قراری و غمگینی، احساس خستگی، بی خوابی و بدخوابی هستند. باورهای هذیانی و گرایش به خودکشی و دیگرکشی (نسبت به نوزاد) نیز ممکن است پدید آید. به همین جهت درمان آن از فوریت های پزشکی شمرده می شود. برخی از عوامل تسریع کننده افسردگی پس از زایمان عبارتند از: سابقه افسردگی، سن پایین مادر، اعتماد به نفس پایین، زندگی پرفشار، حمایت اجتماعی کم، وضعیت اقتصادی ضعیف و حاملگی ناخواسته.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان