مقالاتمقالات اقتصادی

تازه‌های دنیای تجارت؛ اصرار کارفرمایان بر ساعات کاری طولانی

اعتراضات بر اضافه‌کاری‌های طولانی

مساله‌ <اعتیاد به کار> یا Workaholism مشکلی است که زندگی بسیاری از نیروی کار جوان را، به نابودی کشیده است. خانم آنی هلن پیترسون از سایت خبری BuzzFeed چندی پیش در مقاله‌ای، اضافه کاری برای ساعات طولانی را، یکی از عوامل موثر در کاهش راندمان و کیفیت کاری عنوان کرد. مقاله‌ای دیگر در روزنامه‌ New York Times، اشاره می کند که هر روزه، کمپانی‌های بیشتری به صف تبلیغ و رواج <کار بیش از اندازه > می‌پیوندند. این کمپانی‌ها، در شعارهایشان به ارزش والای <اضافه‌کاری> می‌پردازند و این موضوع را، به صورت یکی از جنبه‌های باکلاس فرهنگی، معرفی می‌نمایند.

دکتر دیوید اسپنسر استاد اقتصاد دانشگاه Leeds در انگلستان، توضیح می دهد که این اوضاع، در پیروی از طرز تفکری است که می‌گوید کار، باید صرفا به خاطر خود اصل کار کردن مورد ستایش و احترام قرار بگیرد، نه برای نتایج آن مانند ایجاد روابط اجتماعی، مصرف انرژی به صورت سازنده، ایجاد درآمد مالی و گذران زندگی… او می‌گوید، این تفکر تازگی ندارد و قدمت آن به اروپای قرن شانزدهم و دورانی بازمی‌گردد، که به <دوران سوداگری> مشهور است.

اما از سوی دیگر، شماری فزاینده از کارفرمایان نیز، پویشی را برای تغییر این شرایط و توقف جریان <اعتیاد به کار> آغاز کرده‌اند. جیسون فراید از Basecamp و الکسیس اوهانیان مدیرعامل کمپانی Reddit از آن گروه از کافرمایان هستند. این کارفرمایان می‌گویند که کارمندان، باید ساعات اضافه‌کاری خود را کاهش دهند، و بر روی تعریفی که از موفقیت و روش رسیدن به آن دارند، تجدید نظر کنند.

گاهی تشکر کردن از دستمزد مهم‌تر است

هنگامی که بازار کار، مانند دوران حاضر، در تنگنا قرار می‌گیرد، بسیاری از کارفرمایان وسوسه می‌شوند که با بالا بردن دستمزدها و یا دادن امتیازات مالی ویژه، کارگران شان را حفظ کنند. اما، یافته‌های یک پژوهش تازه از سوی دانشگاه هاروارد، نشان می‌دهد که ارائه‌ مشوق‌های مالی، همیشه برای حفظ کارمندان خوب، کافی نیستند. این پژوهش نشان می‌دهد که کارمندان، همچنین نیاز دارند که ارزش کارشان توسط کارفرما، مورد توجه قرار بگیرد. بر اساس این یافته‌ها، در حال حاضر 80 درصد کارمندان در ایالات متحده ادعا می‌کنند که این توجه و تقدیر، در مورد آنها انجام نمی‌گیرد. این پژوهش نشان می‌دهد که پاداش‌های غیرمالی، مانند مرخصی‌های اضافه و انعطاف در ساعات کار نیز، در کنار پاداش مالی، برای بالا بردن سطح کیفی کار، مورد نیاز هستند. گاهی، یک تشکر ساده، تاثیر بسیار بالایی بر رضایت کارمندان و بهبود کیفیت کاری دارد.

چه چیزی باعث پیشرفت زنان می‌شود؟ ارتباط نزدیک با سایر زنان

پژوهشی که اخیرا از سوی دانشگاه Notre Dame در ایالت ایندیانا انجام گرفته، نشان داده که 75 درصد از زنانی که در جایگاه‌های مدیریتی مشغول به کار هستند، توانسته‌اند با یک حلقه از زنان همکار خود، ارتباط نزدیکی را برقرار و حفظ نمایند. این یافته‌ها نشان می دهد که برای زنانی که از این شبکه‌های ارتباطی استفاده می‌کنند، نسبت به دیگرانی که با حلقه‌هایی از هر دو جنس ارتباط دارند، احتمال ورود به جایگاه‌های مدیریتی، 5/2 درصد بالاتر است. همین پژوهش، در عین حال نشان داده که در مردان، ارتباط با هر دو گروه، فارق از بافت غالب جنسیتی این گروه‌ها، احتمال ورود آنها به جایگاه‌های مدیریتی را بالا می‌برد.

مهارت <راضی کردن>؛ مهارتی که کارفرمایان به آن علاقه دارند

بر اساس داده‌های سایت Linkedin توانایی قانع کردن دیگران، در جایگاه دوم توانایی‌های مورد علاقه‌ کارفرمایان قرار دارد، درست پس از <خلاقیت> که در جای اول است. اما این مهارت، در طول سال‌ها، شکل یک صفت شرورانه را به خود گرفته و به اشتباه، با <فریب دادن> و سوءاستفاده، مترادف شده است. اما به گفته‌ رابرت سیلالدینی استاد دانشگاه Arizona قلب و هسته‌ این مهارت، همدردی است و اینکه شما بتوانید با شخصی که از دیدگاه و پس زمینه‌ متفاوتی با شما می‌آید، نقاط مشترکی پیدا کرده و ببینید برای او چه می‌توانید بکنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0