اخباراخبار جهان

تاریخ تکرار می شود؛ بازگشت جنگ نژادی به جهان

اروپا- هدر مالیک از ستون نویسان Toronto Star مقاله جالبی را در مورد اوضاع نابسامان و جو متشنج حاکم بر جهان منتشر کرده است. در اینجا چکیده ای از این مطلب خواندنی، ارائه می شود. مالیک می نویسد: با بازگشت برخی از کشورهای اروپایی به اقتدارگرایی، علنی شدن فعالیت نئونازی ها و راهپیمایی راستگرایان افراطی در آمریکا، مهاجران به عنوان <انگل> معرفی می شوند. دوران ریاضت اقتصادی پس از بحران جهانی سال 2008، زمینه را برای استبداد نوین فراهم کرده است.

جمهوریخواهان آمریکا کنترل خود بر بدن زنان را مجدد در دست گرفته اند. متاسفانه بسیاری از محافظه کاران کانادایی نیز مایل به تقلید از همتایان آمریکایی شان هستند. سیاست های ضد یهودی، حزب کارگر انگلستان را تسخیر کرده است. بومیان کانادایی در رنج و عذاب بسر می برند و برخی از کانادایی های چینی تبار در اعتراض به ورود مهاجران نیجریه ای از آمریکا به کانادا گردهمایی و راهپیمایی ترتیب می دهند.

با اینکه توصیف شرایط بحرانی با مقاله 700 کلمه ای امکان پذیر نیست، اما قصد دارم با نوشتن در باره دو بنای یادبود، مردم را از تکرار تاریخ برحذر بدارم. یکی از این دو مکان یا اثر هنری، موزه ای است در آلاباما و دیگری بنای یادبود هولوکاست در برلین.

بنای یادبود یهودیان کشته شده اروپا (Memorial to the Murdered Jews of Europe) در برلین، ترسناک است. همانطور که باید باشد. این بنای یادبود که توسط آرشیتکت آمریکایی پیتر آیزمن ساخته شده، بازدیدکنندگان را از میان جنگلی از 2 هزار و 711 بلوک بتنی که شبیه سنگ قبر به نظر می رسند، عبور می دهد. برخی از بلوک ها کوچک و برخی دیگر بزرگ و بلند هستند. آنچنان بلند که شما را از اطرافیان جدا می کند. شما در این مکان خود را در اردوگاه کار اجباری نازی ها و محاصره شده در میان زندانبانان نازی می بینید. در حالی که مجبور شده اید ستاره زرد رنگ را به سینه بزنید و با خطر تیرباران و سوزانده شدن در کوره آدم سوزی یا مرگ در اتاق گاز روبرو هستید. در محوطه چمن اطراف بنای یادبود، که در Brandenburg Gate واقع شده، خانواده های آلمانی نشسته اند و کودکان مشغول بازی هستند. همانطور که آلمانی های دوران جنگ در کنار اردوگاه مرگ می نشستند و بازی می کردند.

و اما موزه ملی یادبود صلح و عدالت که امسال در Montgomery آلاباما افتتاح شد. این میدان یادبود نیز وحشتناک و ترسناک است. شامل 816 ستون فولادی است که از سقف آویزان می باشند. بر روی پایه ها نام هر بخش آمریکا که در آن سفیدپوستان، سیاهان را قلع و قمع کردند در کنار نام قربانیان نوشته شده است. این بنای یادبود در محل یک انبار مخصوص نگهداری برده ها برای عرضه در بازار برده ها ساخته شده است. واکنش سفیدپوستان آلاباما به این بنا همانطور که انتظار می رفت خصمانه است. نژادپرستی بازگشته است. چه در سطح محلی، چه کشوری و چه بین المللی. تاریخ تکرار می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان