علم و دانش

تاثیر گروه های خونی O و A در روند بیماری کرونا

 

پس از شیوع کرونا و بیماری کووید-19 در کشورهای گوناگون، تحقیقات اولیه دانشمندان این گمان را تقویت کرد که عوامل ژنتیکی می توانند در چگونگی مقابله سیستم دفاعی بدن در برابر ویروس کرونا نقش زیادی ایفا کنند. 

نتایج پژوهش جدید دانشمندان نروژی و آلمانی اکنون ارتباط میان برخی از گروه‌های خونی و تشدید نارسایی‌های تنفسی در روند رشد بیماری ناشی از  ویروس کرونا در بدن را نشان می ‌دهد.

گروه پژوهشگران به سرپرستی تام کارلسن از بیمارستان دانشگاه اسلو در نروژ و آندره فرانکه، از دانشگاه کیل در آلمان نمونه خون 1610 بیمار بدحال را که به دلیل ابتلا به بیماری کووید-19 در اوج این بیماری همه گیر در 7 کلینیک اسپانیا و ایتالیا بستری بودند، بررسی و مقایسه کردند. 

این کارشناسان مولکول‌ های DNA بیماران را نیز که از نقاط مختلقی بودند استخراج و مورد بررسی و پژوهش قرار دادند. سپس خصوصیات ژنتیکی یافته شده در نمونه‌ های خون این بیماران با خون 2205 نفر از افراد سالم اهداکننده خون از هر دو کشور مقایسه شدند. محققان دریافتند که افراد دارای گروه خونی A+  بیشتر در معرض خطر نارسایی تنفسی ناشی از بیماری کووید-19 هستند. نتایج این تحقیق همچنین نشان می ‌دهد که بدن افراد با گروه خونی نوع O در مقابل ویروس کرونا از ایمنی بهتری برخوردار است. 

 

 

 

تفاوت دو گروه خونی

تحقیقات دانشمندان نروژی و آلمانی نشان می‌ دهد که شدت نارسایی تنفسی در بیماران کووید-19 در نوع گروه خونی با کروموزوم rs657152  حدود 32 درصد و در نوع rs11385942 حدود 77 درصد بیشتر از بقیه بیماران بوده است. این کروموزم‌ ها تعیین ‌کننده خصوصیات گروه‌ های خونی در ژن‌ ها هستند. 

پیش از این محققان چینی در پژوهش ‌های خود به این نتیجه رسیده بودند که میانگین تعداد بیماران کووید-19 که دارای گروه خونی A هستند از سایر گروه‌ های خونی بیشتر است. 

علاوه بر این از مدت ‌ها پیش این نکته نیز برای دانشمندان مشخص شده است که افرادی که گروه خونی O دارند کمتر دچار بیماری مالاریا می ‌شوند. از طرف دیگر نتیجه تحقیقات موید آن است که بدن کسانی که گروه خونی A دارند در مقابل طاعون مقاوم ‌تر است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست