صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / تاثیر گذارترین زنان سال  به انتخاب <گلمور>

تاثیر گذارترین زنان سال  به انتخاب <گلمور>

Leeza

دست اندرکاران Glamour هفته گذشته فهرست تاثیرگذارترین زنان سال 2017 را منتشر کردند. برندگان امسال جایزه Glamour’s Women of the Year Award، شامل بزرگانی چون نیکول کیدمن، سولانژ نوئلز، ماکسین واترز (نماینده کنگره آمریکا)، سامانتا بی، پتی جنکینز (کارگردان فیلم زن شگفت انگیز)، پگی وایتسون (فضانورد) و دیگران می باشد. این زنان در زمینه های مختلف فعالیت می کنند، اما هر کدام به نوبه خود الگوی بسیاری از زنان جهان محسوب می شوند. این زنان جوان، میانسال و مسن، منتظر بهبود شرایط جهان نیستند، بلکه خود برای ایجاد تحول مثبت تلاش می کنند.

نیکول کیدمن

اسطوره

نیکول کیدمن در نقش هایش، عواطف مختلف را به خوبی ابراز می کند. در توانایی های این بازیگر مشهور شکی وجود ندارد. اما کیدمن در کنار یک بازیگر فوق العاده بودن، کنشگر نیز می باشد و نه تنها از قدرت تاثیرگذاری خود در سینما و تلویزیون استفاده می کند، بلکه از سال 2006 به این سو، به عنوان سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد نیز شناخته می شود. تلاش های انساندوستانه این بازیگر برنده اسکار و جایزه Emmy، بیشتر بر روی اطلاع رسانی در مورد حقوق زنان در جهان و مبارزه با خشونت بر علیه زنان متمرکز شده اند.

 

سولانژ نوئلز

هنرمند

خواهر بیانسه، با آلبوم خود به نام A Seat at the Table یکی از بحث برانگیزترین آثار فرهنگی سال را ارائه کرد. او در ترانه هایش از نژادپرستی، ارزش های فرهنگی، فعالیت اجتماعی و قدرت بخشیدن به زنان، بخصوص زنان سیاهپوست صحبت می کند. سولانژ که جایزه Grammy را برای ترانه Cranes in the Sky دریافت کرده و بلیط کنسرت هایش در Radio City Music Hall تماما به فروش رفته اند، ثابت کرد که وقتی یک زن هدفی برای زندگی پیدا می کند، چه اتفاقی رخ می دهد.

 

جی جی حدید

سوپر مدل جوان

این مدل 22 ساله، نه تنها نام و آوازه ای برای خود در عرصه مد بر هم زده است، بلکه می توان با قاطعیت ادعا کرد که بر جهان مد حکم می راند. از هر فردی که جی جی را می شناسد، در مورد خصوصیات او سوال کنید، با شما از تعهد کاری فوق العاده و مهم تر از آن مهربانی او خواهد گفت. با اینکه نسل قبلی مدل ها معمولا در مورد مسایل اجتماعی و جهانی سکوت اختیار می کردند، ولی حدید که به مدت دو سال در رشته روانشناسی جنایی تحصیل کرده است، می داند که چگونه از مسایلی مانند لزوم تدوین قوانین سختگیرانه در مورد سلاح، حقوق بشر و امنیت زنان صحبت کند. در حال حاضر 36 میلیون نفر جی جی حدید را در اینستاگرام دنبال می کنند.

 

ماکسین واترز

نماینده کنگره آمریکا

ماکسین واترز با سابقه 37 ساله خدمت دولتی، یکی از نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا از کالیفرنیا می باشد. او را بیشتر به خاطر روحیه مبارزه طلبانه و سرسختی، زبان رک و تند و همچنین سیاست های پیشروانه اش می شناسند. وقتی نمایندگان کنگره برای تصویب قوانینی تلاش می کنند که ممکن است حقوق و آزادی های مدنی در آمریکا را تهدید کند، حق سقط جنین را از زنان سلب کرده و یا مسکن ارزان قیمت را از دسترس اقشار نیازمند خارج کند، می توان واترز را در صف نخست مخالفان مشاهده کرد که با تمام توان برای جلوگیری از تصویب اینگونه قوانین تلاش می کند.

 

سامانتا بی

مجری برنامه های تلویزیونی

مجری کانادایی- آمریکایی عقاید سیاسی اش را با صراحت کامل در برنامه شبانه Full frontal With Samantha Bee ابراز می کند و از این کار ابایی ندارد. او امسال جایزه Emmy را دریافت کرد. بی که یکی از مخالفان سرسخت دونالد ترامپ محسوب می شود، میهمانی شام Not the White House Correspondent’s Dinner را ترتیب داد و موفق شد 200 هزار دلار برای کمیته حامی حقوق روزنامه نگاران، اعانه جمع آوری کند.

 

پتی جنکینز

کارگردان

پتی جنکینز کارگردان فیلم <زن شگفت انگیز> یا Wonder Woman، اولین کارگردان زن هالیوود می باشد که فیلم اش در اولین آخر هفته اکران بیش از 100 میلیون دلار فروخت. فیلم سال 2003 او به نام Monster آنقدر عالی بود که جایزه اسکار را برای شارلیز ترون به ارمغان آورد.

 

پگی وایتسون

فضانورد

وایتسون به عنوان یکی از فضانوردان NASA، از نام و آوازه ای فوق العاده در جهان و بخصوص بین همکاران خود برخوردار است. همکاران او، لقب American Space Ninja را به دلیل جسارت و قدرت فوق العاده پگی به وی اعطا کرده اند. او بیشتر از هر فضانورد زن دیگر، به فضا سفر کرده است (10 بار)؛ با 57 سال سن مسن ترین زنی است که به مدار زمین سفر کرده است و همچنین اولین فرمانده زن ایستگاه بین المللی فضایی می باشد. پگی وایتسون، مجموعا 665 روز را در فضا سپری کرده است، که بیشترین تعداد روزها بین فضانوردان مرد و زن آمریکایی است.

 

ماریا گرازیا چیوری

اسطوره عرصه مد

هنگامی که ماریا به عنوان طراح ارشد خانه مد Christian Dior انتخاب شد، اولین زنی بود که در طول سابقه 70 ساله این برند، چنین عنوانی را دریافت می کرد. او از انتخاب خود تا برگزاری شوی سالانه، تنها 5 هفته زمان در اختیار داشت. چیوری که قبل از آن برای Fendi طراحی می کرد و دو دهه در Valentino کار کرده بود، ناامید نشد و یکی از بهترین کلکسیون های Dior را معرفی کرد. در میان محصولات اولین کلکسیون، تی شرت جنجالی We Should All Be Feminists نیز وجود داشت که به سرعت به نمادی سیاسی و اجتماعی تبدیل شد.

 

موزون الملهان

آموزگار و کنشگر حامی تحصیل دختران

موزون الملهان یکی از 5.3 میلیون پناهنده سوری است که به دلیل جنگ داخلی مجبور به ترک کشورشان شدند. موزون هنگامی که خانواده اش خانه را به مقصد اردوگاه پناهنده ها در مرز اردن ترک کردند، نوجوانی 14 ساله بود. وی اجازه داشت حداقل وسایل شخصی را همراه خود بردارد، بنابراین باارزش ترین آنها، یعنی کتاب های مدرسه اش را با خود برد. او باور داشت که تحصیل آینده اش را تامین خواهد کرد. الملهان که هم اکنون زنی 19 ساله است، با لقب Malala of Syria  شناخته می شود و جوان ترین سفیر حسن نیت یونیسف (صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد) می باشد. او برای متقاعد کردن رهبران جهانی برای فراهم کردن امکان تحصیل برای دختران تلاش می کند.

 

ترتیب دهندگان راهپیمایی زنان

کنشگران انقلابی

یک روز بعد از اعلام شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال 2016 و پیروزی دونالد ترامپ، گروهی از زنان در سراسر آمریکا گرد هم آمدند تا راهپیمایی عظیمی را بر علیه وی و با هدف حمایت از حقوق زنان ترتیب بدهند. این راهپیمایی یک روز بعد از تحلیف دونالد ترامپ در واشنگتن برگزار شد. اما فعالیت های این زنان به آن راهپیمایی میلیونی محدود نشد. از 21 ژانویه سال جاری به این سو، آنها با سیاست های ترامپ از جمله ممنوعیت ورود اتباع چند کشور مسلمان به آمریکا و غیره مبارزه کرده اند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *