اخباراخبار کانادا

تاثیر منفی کند شدن بازار مسکن ونکوور و تورنتو بر رشد اقتصادی کانادا

تورنتو- کاهش خرید و فروش در بازار مسکن تورنتو و ونکوور طی سال جاری، بر رشد اقتصادی کانادا تاثیر منفی گذاشته است. 7 درصد از تولید ناخالص داخلی ملی ناشی از فعالیت بخش املاک و مستغلات مسکونی، از جمله بازفروش خانه های موجود، ساخت مسکن جدید و نوسازی خانه می باشد. کاهش قابل ملاحظه بازفروش مسکن در سال جاری، رشد اقتصادی کانادا را تحت تاثیر قرار داده است و متعاقبا میزان فروش مبلمان و لوازم برقی را کاهش داده است. خریداران مسکن معمولا هزینه های قانونی و نقل مکان را متحمل می شوند و برای تعمیرات و خرید اپلاینس نو هزینه می کنند. بنابراین کاهش خرید و فروش بر بازار ثانویه نیز تاثیر می گذارد.

تعداد خانه های بازفروش شده در کانادا در نیم سال نخست سال 2018 در مقایسه با سال 2017، حدود 14 درصد کاهش داشت. این کاهش در کلانشهر ونکوور 25.5 درصد و در کلانشهر تورنتو 27 درصد بود.

هر چند خرید و فروش در GTA در ماه های جون و جولای جان گرفت، اما این افزایش برای جبران اثرات منفی رکود بازار طی ماه های قبل از آن کافی نبود. بخصوص در ونکوور، میزان فروش طی ماه جولای 30 درصد کمتر از دوره مشابه در سال گذشته بود.

رابرت هیو، کارشناس ارشد اقتصادی بانک RBC پیش بینی می کند که رشد اقتصادی کانادا در سال 2018، از 3 درصد طی سال گذشته به 1.9 درصد کاهش یابد. او کاهش نقل و انتقالات در بازار مسکن را یکی از عوامل این کاهش می داند. هیو همچنین کاهش تولید ناخالص داخلی انتاریو (GDP) از 2.7 درصد سال گذشته به 2 درصد طی سال جاری را پیش بینی می کند.

مسلما کاهش ساخت و ساز خانه های جدید بیشترین تاثیر را بر اقتصاد خواهد گذاشت. زیرا ساخت و ساز  مسکن جدید سهم زیادی در تولید ناخالص داخلی دارد.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *