صفحه اصلی / علم و دانش / تاثیر مصرف روغن ماهی در دوران بارداری در پیشگیری از ابتلای نوزاد به آسم

تاثیر مصرف روغن ماهی در دوران بارداری در پیشگیری از ابتلای نوزاد به آسم

محققان دانمارکی به زنان باردار توصیه می کنند که طی سه ماه آخر بارداری، قرص روغن ماهی مصرف کنند تا از ابتلای نوزاد به آسم پیشگیری شود.

آنان معتقدند که کمبود دو ماده مهم موجود در روغن ماهی، یعنی  EPA  و  DHA نوزادان را در برابر ابتلا به التهابات سیستم تنفسی، از جمله آسم آسیب پذیر می کند. ولی مصرف قرص حاوی روغن ماهی در ماه های آخر بارداری، ریسک ابتلا را از بین می برد.

پزشکان می گویند که علیرغم وجود این دو ماده مهم در گوشت ماهی،  زنان باردار نمی توانند تنها با گنجاندن آن در رژيم غذایی مقدار مورد نیاز بدن را تامین کنند.

محققان مورد اشاره، 695 زن باردار را که روزانه 2.4 گرم روغن ماهی مصرف می کردند را زیر نظر گرفتند. زنانی که در هفته بیست و چهارم بارداری، کپسول های حاوی روغن ماهی و روغن زیتون را دریافت می کردند، مصرف آن را تا یک هفته بعد از زایمان ادامه دادند.

دانشمندان در پایان تحقیقات خود دریافتند که مصرف روغن ماهی، ریسک ابتلا به بیماری های تنفسی را از 23.7 درصد به 16.9 درصد کاهش می دهد.

اعضای گروه تحقیق، بر ادامه مطالعات و آزمایشات خود در مورد اینکه آیا مصرف دز پایین تر این کپسول ها نیز می تواند نتیجه بخش باشد یا خیر، تاکید کردند.

کارشناسان سازمان بهداشت جهانی در مورد ریسک دچار شدن به خون ریزی و فشار خون پایین در صورت مصرف دز بالاتر از 3 گرم در روز هشدار می دهند.

تعداد کودکان مبتلا به آسم، یک نفر از هر 5 کودک تخمین زده می شود.

نتیجه تحقیقات اخیر در نشریه  The New England Journal of Medicine  منتشر شده است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *